Čechami, Moravou a Slezskem se šíří strach o osud kapitálového trhu v České republice. Zatímco trh s dluhopisy vydatně krmí ministerstvo financí emisemi státních dluhopisů, s akciemi je to skutečně na pováženou. Obavy se dostaly až tak daleko, že zástupci burzy a Komise pro cenné papíry hodlají požádat o podporu vládu. Existence rozvinutého kapitálového trhu a jeho segmentů není jen příležitostí k obživě pro zprostředkovatele obchodů, z makroekonomického pohledu může kapitálový trh přispět k rozvoji a stabilitě ekonomiky. (co si myslí o podpoře kapitálového trhu ministr Sobotka čtěte
ZDE).
Nejdříve se podívejme, co říká ekonomické teorie. Akciové trhy mohou několika způsoby ovlivnit celkovou výkonnost hospodářství. Existence efektivního trhu s akciemi je důležitou součástí finančního zprostředkování, jež umožňuje zapojit úspory do investičního procesu zvyšujícího vybavenost produkčním kapitálem, který je jedním ze základních prvků hospodářského růstu. Akciový trh přitom není konkurentem ostatních součástí finančního trhu, ale jejich komplementem, jež může mobilizovat úspory, které by jinak nebyly využity, byly využity méně efektivně nebo by byly investovány v zahraničí. Akciový trh dává firmám možnost získávat kapitál pro dlouhodobé investice a zároveň investorům umožňuje investovat bez ztráty likvidity na rozdíl dluhových instrumentů. Efektivní a likvidní akciový trh tak podporuje dlouhodobé investice Trh s akciemi dále ovlivňuje ekonomickou aktivitu skrze možnost diverzifikace rizik, což dále podporuje možnost transformace úspor v investice. Existence akciového trhu a jeho využití pro finanční zprostředkování omezuje makroekonomické dopady případných problémů bankovního sektoru. Významnou úlohu plní akciový trh poskytováním informací o jednotlivých firmách, což vede k efektivní alokaci zdrojů v hospodářství a podpoře hospodářského růstu. Fungující akciový trh může omezit problém principál-agent a zlepšit corporate governance. Zlepšená výkonnost firem vede v agregovaném měřítku ke zvýšení národohospodářských výsledků.
Výše uvedené teze se pokusila empiricky ověřit Světová banka (Levine R., Zevros S.: Stock Market Development and Long-Run Growth, Policy Research Working Paper 1582, The World Bank, 1996). Její studie vychází z údajů 41 zemí v období 1976-93. Ekonometrické testy potvrdily význam akciového trhu jako důležité proměnné determinující hospodářský růst (proměnná akciového trhu byla v regresní analýze zastoupena indikátorem založeným na poměru tržní kapitalizace k HDP a poměru celkového objemu obchodů k HDP).
Obdobnou evidenci poskytuje následující graf, kde černá přímka reprezentuje regresi spočítanou na základě dat z 39 zemí.
Pramen: IMF International Financial Statistics Yearbook 2001; Výpočet regrese: Patria Online
Význam akciových trhů ocenil také Mezinárodní měnový fond v první kapitole letošní dubnové zprávy World Economic Outlook.. Podle výpočtů fondu založeném na vzorku zemí obsahující USA, UK, Německo, Francii, Japonsko, Kanadu a Nizozemí by desetiprocentní pokles kapitalizace trhu v rozvinutých zemích vedl k poklesu investic o 0,8-3,0%.
Česká ekonomika by patrně přežila zánik akciového trhu, aniž by výrazněji zakolísala. Otázka ovšem nezní, kolik by nás stál zánik tohoto trhu, ale o co přicházíme jeho nerozvinutostí.
David Marek