Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Schodek běžného účtu se v červenci prudce zhoršuje

Schodek běžného účtu se v červenci prudce zhoršuje

12.9.2003 10:30
Autor: 

Komentář byl doplněn
Schodek běžného účtu platební bilance se v červenci propadl na 24,3 mld. Kč z 11,3 mld. Kč v červnu. Obdobné hodnoty doposud přinášela čtvrtletní data, nyní na dvacetimiliardový schodek stačí jediný měsíc. Proti běžnému účtu platební bilance se obrátily snad všechny faktory, které mohly. Zahraniční obchod letos poprvé vykázal dvouciferný schodek, přebytek bilance služeb se opět snížil a naopak převody dividend a úrokových výnosů z ČR do zahraničí dosáhly rekordní úrovně. Negativní informace doplňuje relativně slabý příliv přímých zahraničních investic, který je jednou z příčin stagnace investiční aktivity v české ekonomice.

Za prohloubením schodku obchodní bilance na 11,9 mld. Kč stojí zejména výrazně zvýšení dovozu - v červenci se dovoz zvýšil téměř o 9 mld. Kč. Podstatný nárůst dovozu byl zaznamenán u chemikálií (+16,4%) a strojů a dopravních prostředků (+20,9%; osobní automobily a kovozpracující stroje).

Bilance výnosů se propadla do deficitu 15,6 mld. Kč, jaký dosavadní krátká historie měsíčních dat nepamatuje. Příčinou hlubokých schodků je výplata dividend a repatriace zisků. Předchozí přímé zahraniční investice přináší své „ovoce“. Naprostá většina (85%) zahraničních investic do ČR přišla ze západní Evropy. Hospodářská situace v západní Evropě není příliš příznivá a tamním firmám se tak příliš nechce rozšiřovat své akvizice ve střední Evropě. Objem repatriovaného zisku a vyplacených dividend tak převažuje nad reinvestovaným ziskem.

Bilance služeb, jejíž přebytky se scvrkly do řádu stamiliónů, trpí zejména poklesem tržeb v letecké dopravě a malým zájmem (či útratami) zahraničních turistů v ČR. Nicméně ani tržby v ostatních oblastech služeb (právní a poradenské služby, spoje, IT servis) se nevyvíjí příznivě.

Finanční účet zvýšil svůj přebytek na 14,3 mld. Kč, a to zejména díky rostoucímu zadlužení firemního sektoru. Půjčky firem získané v zahraničí se v červenci zvýšily o 5,3 mld. Kč. Přímé zahraniční investice nadále přináší měsíční příliv prostředků v objemu 10 mld. Kč, což ve srovnání předchozími třemi roky představuje mírný pokles. Vzhledem k tomu, že úvěrové financování stále víceméně stagnuje, představuje příliv prostředků ze zahraničí hlavní zdroj financování investic v ČR. Vysvětlení stagnace investiční aktivity (viz data o HDP) je tak nasnadě.

Vývoj na devizovém trhu v srpnu a září naznačuje, že platebně-bilanční vztahy se nevyvíjely příznivě patrně ani v těchto měsících. Za celý letošní rok očekáváme schodek běžného účtu ve výši 164 mld. Kč (5 690 mil. USD), což by mělo představovat 6,9% HDP po loňských 6,4% HDP.

David Marek

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC