Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Morgan Stanley doporučuje uzavřít

Morgan Stanley doporučuje uzavřít "Underweight" pozice v českých akciích

08.09.2003 15:20
Autor: 

V polovině minulého týdne publikovala investiční banka Morgan Stanley novou analýzu na region střední a východní Evropy, zaměřující se nejenom na Českou republiku, Polsko a Maďarsko, ale také např. na Turecko a Jihoafrickou republiku. Jaké jsou závěry této analýzy?

* Morgan Stanley doporučuje obecně zvýšit váhu ropných firem a firem zabývajících se těžbou a zpracováním surovin. Podle názoru banky zůstane cena ropy relativně vysoko, což bude podporovat vyšší valuace uvedených firem. Zájem zahraničních investorů o ruské ropné společnosti pravděpodobně povede k uzavření valuační mezery vůči jejich západoevropským konkurentům.

* MS sice udržuje doporučení "Overweight" pro polský akciový trh, jedním dechem však navrhuje vybrat část zisků. Důvodem je obava, že dynamika růstu trhu - do nynější doby tažená především vysokou likviditou - nebude nadále pokračovat.

* "Underweight" pozice na trzích České republiky a Maďarska doporučuje banka uzavřít, Maďarsko dostává novou váhu "Overweight". Původní "underweight" pozice byly výsledkem skepticismu ve vztahu k eurozóně a její důležitosti právě pro Polsko a Maďarsko. Díky množícím se známkám jistého ekonomického oživení v Evropě, spojeného s uklidněním makroekonomické a měnové situace v ČR a v Maďarsku, MS doporučuje navýšit váhu na "benchmark".

Logika názoru na vybírání zisků v Polsku je poměrně jednoduchá. Odhady ekonomů Morgan Stanley, týkající se neočekávaného růstu polského trhu, se staly v posledních několika měsících konsenzem celého trhu a byly v mnoha případech reflektovány ve zvýšených odhadech makroekonomických a korporátních výsledků. Navíc, podle názoru banky se nyní vyčerpal největší katalyzátor růstu trhu - domácí likvidita. Proto převládá mezi ekonomy Morgan Stanley názor, že přítok nových investic do regionu střední a východní Evropy bude nyní mnohem rovnoměrněji rozprostřen a výsostně "Overweight" pozice v Polsku a "Underweight" pozice v Maďarsku a České republice není na místě. Jenom pro ilustraci, nyní má Česká republika v rámci modelového portfolia MS váhu 1.9%, Maďarsko 4.0% a Polsko 5.9%.

Zajímavě se tváří situace okolo ruských ropných a energetických společností. Morgan Stanley má pro sektor ropných firem celosvětově doporučení "Overweight" a jednoznačně má tento sektor v modelových portfoliích největší váhu. Stejně jako v případě Polska je logika tohoto názoru poměrně jednoduchá. Morgan Stanley se domnívá, že ceny akcií ropných firem "pracují" s dlouhodobým odhadem ceny ropy na USD 18, zatímco velká většina analytiků uvažuje v mnohem nižších cenách. Relativní valuace ruských ropných gigantů jsou poměrně nízké a firmy vrací velké množství hotovosti zpět investorům. Potenciál "pozitivního" překvapení ve smyslu zvýšených odhadů hospodářských výsledků je nyní v tomto regionu poměrně vysoký.

Petr Žabža


Váš názor
 • Asi jste vynechali podstatné:Czech Republic High -
  08.09.2003 18:52

  Emerging Markets SDI as of Sep 5 2003 Emerging Markets SDI (by Country); jediná z hodnocených Czech Republic =HIGH. Ale vzhledem k tomu, že má např. "Soustružník" target ČEZ stále na 120, není se potom ani ostatním "pracovníkům" podivovat!
  Zdena Holíková
  • info
   11.09.2003 7:35

   Ale, ale - ostrá jako břitva. Příště mi radši brkněte před tím, než začnete být "vtipná" - ČEZ máme under review.
   Jiří Soustružník
 • Koupit
  08.09.2003 15:52

  Kde nakoupit ruské akcie? Je to v Čechách vůbec možné? Díky za info.
  David
  • RE: Ruské akcie
   08.09.2003 16:16

   Dobré odpoledne. Nejjednodušší způsob, jak získat přístup na ruské akcie je formu globálních depozitních certifikátů (GDR), obchodovaných na burze v Londýně. Ty jsou emitovány v USD a je možno je koupit v podstatě bez problémů. Nákup lokálních akcií v Rusku je poměrně drahou záležitostí, především díky nákladům na vypořádání.
   Petr Žabža
   • Co koupit?
    11.09.2003 21:38

    Mosenergo pod 6 Euro, Rostelecom pod 9 Euro.
    jiri
 • Koupit
  08.09.2003 15:52

  Kde nakoupit ruské akcie? Je to v Čechách vůbec možné? Díky za info.
  David
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  Nebyla nalezena žádná data