Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Jean-Marie Messier „ Jak odčerpat více milionů z vyschlého pramene“ … vyplatí studio Universal nejvyšší honorář za špatnou roli?

1.7.2003 16:45
Autor: 

„Medvěd“ je pryč „býci“ vzhůru do sedla ... dalo by se tvrdit v době, kdy si náš kolega, jehož sloupek pravidelně sledujete, užívá "zasloužené dovolené". Ale ani já nebudu přehnaným optimistou. Na konci prvního pololetí se opět ozvalo nové důvěřuj, ale prověřuj.

Jaké překvapení asi zažili představitelé druhé největší světové mediální společnosti - Vivendi Universal, když se na jejich stole objevilo rozhodnutí americké arbitrážní asociace, která potvrdila oprávněnost požadavku bývalého CEO společnosti Jeana-Marie Messiera. Ten by si podle tohoto rozhodnutí měl odnést další tučný šek, tentokrát na obnos rovnající se částce 24,3 mil. USD.

Ale vraťme se o necelý rok zpět, kdy Messier opouštěl společnost se „zlatým padákem“ 5,6 mil. EUR včetně "benefitů" poté, co mu byla vyslovena nedůvěra. Jean-Marie Messier, 46 let, muž, jehož fotky znala nejen celá Francie a Evropa, ale díky smělým plánům konkurovat světové jedničce AOL Time Warner byl známý i na druhé straně Atlantiku. Aby náležitě reprezentoval společnost, nebo spíše svoji osobu, Messier si na náklady společnosti pořídil luxusní apartmá v hodnotě USD 17,5 mil. na Park Avenue v New Yorku a projížděl se na jachtě, která vyhrála v sedmdesátých letech slavný American Cup. Díky akvizici hudebního a filmového studia Universal se „Mr. Universe“ rázem vyhoupl na stránky prestižních magazínů Time, Fortune a poskytoval rozhovory do Vanity Fair. Pod jeho vedením se ze 150 let staré vodárenské společnosti, která krom rozvodů a čištění vody zabývala i zpracováním komunálního odpadu, stalo na evropské poměry impérium nebývalého rozměru.

Nicméně potrubím netekla jen voda, ale odčerpávala se hlavně veliká částka finančních prostředků, a tak při jeho odchodu čistá ztráta dosáhla za poslední dva roky na 36,9 mld. EUR. Společnost se v současné době snaží snížit zadlužení, když pod vedením Mr. Universe málem skončila v bankrotu rozprodáváním draze nabytého majetku ve výši 77 mld. USD.

Po dnešním zasedání rady ředitelů pak vedení oznámilo akcionářům, že podnikne veškeré kroky, aby výplatu další finanční částky zablokovalo. Nicméně Jean-Marie Messier bude stát akcionáře Vivendi Universal ještě hodně peněz, neboť, co nezaplatí jemu, zaplatí právníkům … akcie společnosti v průběhu dnešního dne ztratily 2,5 procenta a klesly na 15,3 EUR, to asi akcionáři ještě zvládnou, pokud jimi jsou po 28procentním propadu ceny akcie v průběhu loňského roku. Doufejme, že podobným "šéfům" již nové „role“ Hollywood nenabídne, ale nikdy neříkejme nikdy ... multikino zvané burza se těší na Vaší návštěvu.

Roman Koděra


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 • :)))
  2.7.2003 12:09

  Ta fotka je aktuální? Nebo jste dvojčata s odlišným příjmením?
  RR
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  ARM Holdings PLC (09/16 Q3)
  16:00USA - Prodeje nových domů