Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Metodika Komise klade zvýšené nároky na znalce

Metodika Komise klade zvýšené nároky na znalce

27.6.2003 13:14
Autor: 

Po předchozí veřejné diskusi Komise pro cenné papíry („Komise“) na svých internetových stránkách zveřejnila metodiku ke znaleckým posudkům vypracovávaným v souvislosti s nabídkami převzetí a veřejnými návrhy smluv na koupi akcií, které podléhají schválení Komise („povinné odkupy“). Podle zákona musí být v případě povinných odkupů navrhovaná cena přiměřená hodnotě odkupovaných cenných papírů, přičemž tato přiměřenost musí být doložena posudkem znalce.

Ve své dosavadní rozhodovací praxi Komise při schvalování povinných odkupů kromě splnění formálních požadavků zákona kladla důraz rovněž na obsah znaleckých posudků, jimiž je dokládána přiměřenost navrhovaných odkupních cen příslušných cenných papírů. Z již publikovaných rozhodnutí Komise v otázce povinných odkupů vyplývá, že jedním z důvodů zamítnutí návrhu povinného odkupu mohou být i znalecké posudky nesplňující požadavky Komise. Vzhledem k tomu, že zákon ukládá zveřejnit povinný odkup do 60 dnů od vzniku této povinnosti (nejčastěji tedy od nabytí předmětných cenných papírů) a zároveň toto zveřejnění podmiňuje souhlasem Komise, může zamítavé rozhodnutí Komise (například právě z důvodu nedostatků ve znaleckém posudku) způsobit nedodržení této lhůty navrhovatelem, s čímž mohou být spojeny citelné sankce (kromě peněžitých pokut například i pozastavení výkonu hlasovacích práv v cílové společnosti). Právě sjednocení a formalizování požadavků Komise na znalecké posudky a tím předcházení zamítavých rozhodnutí Komise ve věci povinných odkupů má za cíl publikovaná metodika.

Povinné vypracovávání znaleckých posudků je kromě oblasti povinných odkupů rovněž vyžadováno při přeměnách společností podle obchodního zákoníku (zejména při fúzích, rozděleních nebo převzetí jmění hlavním akcionářem), jakož i při prodejích podniků nebo částí podniků a dále v celé široké oblasti nepeněžitých vkladů do základního kapitálu obchodních společností. Ve všech těchto případech jsou předkládané znalecké posudky podrobovány přezkoumání rejstříkovými soudy. Vzhledem ke skutečnosti, že samotný zákon o znalcích a tlumočnících ani prováděcí předpisy k němu podrobné požadavky na obsah znaleckého posudku nestanoví, jakož i ke skutečnosti, že pro oblast přeměn společností, prodejů podniků či nepeněžitých vkladů neexistují ve vztahu k posuzování znaleckých posudků oficiální jednotná pravidla, je pravděpodobné, že se publikovaná metodika Komise ke znaleckým posudkům stane vodítkem i pro rozhodovací praxi rejstříkových soudů.

Ivan Sagál
Weinhold Legal

Důležité upozornění Weinhold Legal


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data