Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Varovný prst Bruselu aneb Pakt stability v akci

Varovný prst Bruselu aneb Pakt stability v akci

13.11.2002 17:24
Autor: 

Evropská komise se dnes rozhodla zahájit disciplinární řízení s Německem kvůli překročení limitu pro rozpočtový schodek daný Paktem stability a růstu. Podle odhadu Evropské komise dosáhne rozpočtový schodek 3,8% HDP letos a 3,1% HDP v příštím roce. Německo může těšit pouze to, že se nestalo první černou ovcí Evropské unie. Tou je Portugalsko. Velmi blízko kárného řízení je také Francie. Prozatím Evropská komise hrozí oficiálním varovným dopisem. Nelichotivě se vyvíjí rozpočtová situace také v Itálii.

Portugalsko, Francie a Německo uvízly v síti, kterou sami pomáhaly splést. Není síť Paktu stability a růstu příliš těsná? Pakt stanovuje maximální úroveň deficitu veřejných rozpočtů na 3% HDP pod hrozbou pokuty, která může dosáhnout až 0,5% HDP. Tuto pokutu však musí navrhnout Evropská komise a schválit Rada ministrů, tj. orgán tvořený zástupci národních vlád. Existuje i výjimka, kdy schodek může překonat hranici 3% HDP, to ovšem pouze v případě poklesu HDP v dané zemi o více než 2%. Do jiného světla se dostane srovnání rozpočtových deficitů a hospodářského růstu "hříšníků" v letech 1998 až 2000. V tomto období se německé ekonomice poměrně dařilo. HDP se za tři roky v součtu zvýšil o 7,1%. Rozpočtový schodek se z -2,7% HDP v roce 1997 přehoupl do přebytku 1,1% HDP v roce 2000. Francouzský HDP vzrostl ve stejném období o 11,1%, rozpočtový deficit se ovšem pouze snížil z -3,0% HDP na -1,3% HDP. Ve srovnání s Velkou Británií, Švédskem či Finskem jsou tyto výsledky neuspokojivé. Země tvořící osu evropské integrace promarnily období příznivého hospodářského vývoje a nedostatečně konsolidovaly své veřejné finance. Bohužel se často objevují náznaky řešit situaci nikoli nápravou veřejných rozpočtů, ale pozměněním pravidel hry. To by bylo samozřejmě pohodlnější. Jenže to neodstraní příčinu problému - štědrou náruč politiků, v jejichž moci jsou státní rozpočty, bez ohledu na stav ekonomiky. Je pravdou, že začít s potřebnými reformami by nyní bylo pro Německo a Francii bylo bolestné. Ale kdy začít? Špatné načasování a nezvládnutí fiskální konsolidace je důležitým příkladem pro českou vládu. Prognózy hospodářského růstu na roky 2003 a 2004 jsou příznivé. Zbývá vyhrnou rukávy (resp. utáhnout opasky) …

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data