Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
11. září 2002 - je se opravdu čeho obávat ?

11. září 2002 - je se opravdu čeho obávat ?

9.9.2002 14:33
Autor: 

Poslední minimálně dva týdny se ve všech ekonomických médiích spekuluje o vlivu prvního výročí útoku na WTC na globální akciové trhy. Názory se poměrně liší, velká většina se však shoduje, že toto datum by nemělo z bezpečnostního hlediska představovat výraznější ohrožení území Spojených států. Je možné, že několik jedinců může tohoto data využít k určitému "zviditelnění se" formou menších incidentů, obecně se však útok rozměru loňského roku neočekává.

Podstatně závažnějším se však může ukázat trvající psychologický dopad na globální akciové trhy. Je veřejným tajemstvím, že zobchodované objemy se během tohoto srpna dostaly výrazně pod průměr loňských let - a to je srpen historicky jedním z "nejlínějších" měsíců. Toto prázdninové tempo se však zcela beze změny přelilo také do září, v mnoha případech je situace ohledně aktivity obchodníků ještě podstatně horší. Velká většina investorů tak podle všeho používá toto výročí jako omluvu (výmluvu ??) pro svoji nečinnost.

Na druhé straně není vůbec jisté, jestli po 11.9.2002 dojde k výraznějšímu růstu aktivity jak obchodníků tak především investorů. Pokud tomu tak nebude a trhy budou pokračovat v tomto hibernačním spánku, velmi dobře může nastat následující scénář:

* investiční banky zaznamenají nejen v prvním a druhém, ale také ve třetím a čtvrtém čtvrtletí pokles zisků z obchodování.
* nedojde k růstu příjmů z aktivit investičního bankovnictví, tj. především IPO a fůzí a akvizic.
* vedení jednotlivých bank v marné snaze snížit náklady a zvýšit ziskovost přistoupí k druhému resp. x-tému kolu propouštění zaměstnanců.

Odpověď na výše položenou otázku je tedy nasnadě - bát bychom se měli. Ne nezbytně z bezpečnostního hlediska - to pravděpodobně zůstane stejné jako 10.9. nebo 12.9. - ale spíše z pohledu možného dopadu na vnímaní akciových trhů jako takových. Pokud investoři nezmění svůj postoj vůči akciím jako sice velmi rizikovému, ale potenciálně velmi výnosnému aktivu a budou dál nakupovat dluhopisy, protože "co kdyby", situace se nezmění.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data