Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Platební bilance: nízký schodek běžného účtu a nízké přímé zahraniční investice

Platební bilance: nízký schodek běžného účtu a nízké přímé zahraniční investice

20.3.2002 10:30
Autor: 

komentář doplněn

Schodek běžného účtu dosáhl ve 4.čtvrtletí 2001 hodnoty 25,4 mld. Kč, což je o téměř 22 mld. Kč lepší výsledek než v roce 2000. Finanční účet zaznamenal přebytek 66.7 mld. Kč, což je o 3,2 mld. Kč méně než v posledním čtvrtletí roku 2000. Zatímco obchodní bilance a bilance služeb vykázaly hodnoty v souladu s našimi předpoklady, překvapením je poměrně nízký schodek v bilanci výnosů. Na straně finančního účtu je překvapivý především nižší než očekávaný příliv přímých zahraničních investic. Nebýt privatizačních příjmů byl by příliv investic nejnižší za poslední tři roky.

Běžný účet ve 4. čtvrtletí dosáhl nižšího schodku naposledy v roce 1997. Podle našeho odhadu činil podíl salda běžného účtu na hrubém domácím produktu ve 4. čtvrtletí 4,4%. Příčinou příznivého vývoje běžného účtu je pokles schodku obchodní bilance, kde důležitou roli sehrálo zlepšení směnných relací, a tradičně přebytková bilance služeb. Pro celkový vývoj běžného účtu však tentokrát byla důležitá také bilance výnosů, kde došlo k výraznému poklesu schodku z 9 mld. Kč v 1. čtvrtletí, 14 mld. Kč ve 2. čtvrtletí a 20 mld. Kč ve 3. čtvrtletí na necelých 6 mld. Kč v závěru roku. Celoroční saldo běžného účtu činí 101 mld. Kč, což podle našeho odhadu představuje 4,7% HDP (ČNB odhaduje stejný podíl). V roce 2000 činil schodek běžného účtu 88 mld. Kč (4,5% HDP). Schodek běžného účtu se tedy v loňském roce prohloubil, a to přestože poklesl deficit v zahraničním obchodu se zbožím a vzrostl přebytek v bilanci služeb. Důvod? - prohloubení schodku v bilanci výnosů. V roce 2000 činil schodek 29 mld. Kč, v roce 2001 48 mld. Kč.

Finanční účet již od roku 1998 pravidelně vykazuje přebytky převyšující schodky na běžném účtu (výjimkou bylo 3. čtvrtletí 2000). Tentokrát přebytek činí 66,7 mld. Kč, tj. cca 11,6% HDP. Stěžejní roli sehrály opět přímé zahraniční investice a portfoliové investice. V podobě přímých zahraničních investic do ČR přiteklo ve 4. čtvrtletí 64,7 mld. Kč. Rozhodující pro příliv přímých zahraničních investic byla privatizace. Prodej státního podílu v Komerční bance a Českých Radiokomunikacích představuje většinu z celkové přílivu přímých zahraničních investic v posledním čtvrtletí loňského roku. Nebýt privatizace byl by příliv kapitálu na poslední roky nezvykle nízký. A to již druhé čtvrtletí v řadě. Svou roli patrně sehrála méně příznivá hospodářská situace ve vyspělých zemích. Přílivu portfoliových investic pomohly nákupy českých akcií a dluhopisů zahraničními investory. V závěru loňského roku navíc prodávali čeští investoři zahraniční dluhopisy. Díky tomu se saldo na účtu portfoliových investic zvýšilo na 15,8 mld. Kč a za celý rok činí téměř 35 mld. Kč.

Díky celkovému přebytku platební bilance se zvýšily devizové rezervy ve 4. čtvrtletí o 43 mld. Kč a za celý loňský rok o 67,2 mld. Kč.

David Marek

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.5.2018
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?
8:56Obchodní válka USA-Čína zažehnána? Evropské burzy mohou v úvodu růst  
8:32Americký ministr financí: Obchodní válku s Čínou odkládáme
6:44Jak dlouhý bude dojezd Tesly? Aneb přehled posledních událostí

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data