Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Dovozní i vývozní ceny pod tlakem drahé ropy

15.6.2001 9:47
Autor: 

Dovozní ceny se v dubnu meziměsíčně zvýšily o 0,2%, což představuje první zvýšení po čtyřměsíčním poklesu. Vývozní ceny se zvýšily také o 0,2% a v meziměsíčním pohledu tak můžeme konstatovat, že se směnné relace nezměnily.

V porovnání s loňským dubnem jsou ceny dovozu vyšší o 2,2%, ceny vývozu o 1,9% a směnné relace se tak za posledních dvanáct měsíců zhoršily o 0,3%.

Za růstem cen zahraničního obchodu můžeme hledat především zvýšení cen ropy. Dovozní ceny nerostných paliv se v ve srovnání s letošním březnem zvýšily o 2,6%, vývozní dokonce o 5,1%. Problém však je, že množství dovážených nerostných paliv je podstatně vyšší, než vyvážené množství. Významněji se zvýšily také ceny dovážených potravin (nárůst o 1,4%) a nápojů a tabáku (1,7%). Z vývozních cen rostly výrazněji také ceny potravin (1,2% a nápojů a tabáku (1,1%).

K růstu dovozních cen přispělo také oslabení koruny vůči americkému dolaru, jež za duben činilo 2,0%. K euru koruna nepatrně posílila (o 0,1%).

Vzhledem k tomu, že růst cen nerostných paliv na světových trzích pokračoval i v květnu a oslabení koruny vůči dolaru se podstatně prohloubilo právě v květnu, očekáváme, že květnové výsledky cen zahraničního obchodu budou méně příznivé. Zvýšení dovozních cen pravděpodobně povede k dalšímu zhoršení směnných relací. O tom svědčí vývoj cen komodit na světových trzích. V průběhu května se cena ropy zvýšila 8,0%, ceny kovů se v průměru zvýšily o 2,2%, potraviny podražily o 1,0%. Důsledky můžeme očekávat ve dvou oblastech.

Tou první je obchodní bilance. Tlaky na růst dovozních cen neumožňují pokles vysokých schodků obchodní bilance, jež jsme mohli pozorovat v březnu a dubnu. Zdá se, že ani květen nebude nijak příznivý. Růst cen surovin na světových trzích, pokračování růstu domácí investiční poptávky a ochlazení hospodářského růstu v zemích EU je pro českou obchodní bilanci velmi nepříznivou kombinací.

Druhou oblastí, kde by se mohl projevit současný vývoj cen dovozu je samozřejmě inflace. Zvláště růst nerostných paliv a potravin, je faktor, který již nyní zatěžuje spotřebitelské ceny v ČR. Výsledkem je pětiprocentní inflace.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data