Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Boom ve stavebnictví pokračuje

8.6.2001 11:57
Autor: 

Stavební výroba se v dubnu meziročně zvýšila o 16,1%, po vyloučení vlivu počtu pracovních dnů činí přírůstek 14,5%.
Na růstu produkce ve stavebnictví se podílí všechny druhy výstavby. V pozemním stavitelství se produkce v reálném vyjádření zvýšila o 5,5%, v inženýrské výstavbě dokonce o 37,5%. Stavebnictví profituje především i investiční výstavby. Vzhledem k rozsahu zakázek tak z tohoto vývoje nejvíce získávají velké stavební firmy s 1000 a více zaměstnanci. Vývoj ve stavebnictví odpovídá současnému obrázku vývoje české ekonomiky, kdy důležitou roli hrají přímé zahraniční investice. Jejich příliv stimuluje investiční aktivitu v české ekonomice, která se promítá do stavebnictví a průmyslových oborů, jež vyrábí investiční zboží. Právě tyto sektory by se měly stát brzdou negativního dopadu ochlazení růstu zahraniční poptávky. Stavební sektor prošel tvrdým obdobím konsolidace, kdy pokles poptávky a konkurenční prostředí přinutily řadu firem opustit stavební sektor. Firmy, jež chtěli vydržet, museli výrazně zefektivnit svou produkci. Nynější vzestup poptávky však představuje kýžený obrat ve vývoji stavební produkce, což se pozitivně odráží ve vývoji zaměstnanosti v tomto sektoru. Od března přestal počet zaměstnanců v meziročním porovnání klesat.

Z útlumu se již dostává také bytová výstavba. V dubnu bylo nově povoleno o 43,4% procenta více bytů než v dubnu loňského roku. Orientační hodnota staveb pro bytové účely se zvýšila o 33,5%. Podle údajů ČSÚ byl nárůst uvedených čísel způsoben především povolením výstavby vyššího počtu bytových domů v Praze a ve Zlíně.

Produktivity práce pokračuje v silném růstu. V dubnu se meziročně zvýšila o 15,7%. Výrazněji se však zvýšila průměrná mzda, její přírůstek činil 10,3%. V reálném vyjádření vzrostla o 5,4%. Vzhledem k rychlému růstu produktivity práce však nemůžeme hovořit o nepřiměřeném růstu mezd, což dokazuje pokles jednotkových mzdových nákladů o 4,7%.

Za celý letošní rok by se podle naší prognózy měla stavební výroba zvýšit o 9%.

(David Marek)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data