Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Sazby byly sníženy - trhy jsou zmateny

22.2.2001 17:58
Autor: 

V bezprostřední reakci na snížení klíčových úrokových sazeb dnes trh korunových dluhopisů vystřelil nahoru. Zpráva o snížení sazeb byla pro dluhopisy poměrně nečekaná, po neuvěřitelně rozporuplných a nejednotných komentářích členů bankovní rady z posledních týdnů však konečně přinesla na trh alespoň částečnou jistotu. Nicméně v této souvislosti je zcela nezbytné zdůraznit, že světové trhy vnímají někdy až pošetilé jednání a komentáře jednotlivých členů bankovní rady ne příliš pozitivně. Co si mají světoví investoři myslet o bankovní radě, jejíž výroky se hemží rozporuplnými větami o obrovské hrozbě fiskálního deficitu, který si s největší pravděpodobností vynutí zpřísnění monetární politiky a současně větami o zlepšující se situaci ekonomiky, aby se již v následujících dnech dozvěděli o tom, že tatáž bankovní rada "uvažovala" na svém zasedání o snížení úrokových sazeb. 12 dní poté bankovní rada situaci "vyjasnila" sdělením, že všichni členové bankovní rady hlasovali proti snížení sazeb (mimochodem jedním z důvodů bylo to, aby si investorská veřejnost a trh případné snížení diskontu a lombardu nevyložily "mylně" jako signál o možném dalším poklesu úrokových sazeb). Týden poté tatáž bankovní rada snižuje diskontní sazbu o procentní bod a rovněž repo sazba byla snížena o 25 bps. Je bezesporu správné, že centrální banka využívá disponibilních nástrojů k řízení ekonomiky dle svých představ a nejlepšího přesvědčení. Nicméně kvantum nesprávných a zavádějících signálů, které současná bankovní rada vyslala za krátký čas svého působení, musí naprostá většina investorské veřejnosti považovat téměř za zločinné.

Další vývoj trhu dluhopisů nelze samozřejmě s jistotou předurčit, nicméně je zřejmé, že ceny pravděpodobně zůstanou v nově vytvořeném rozpětí. Trh tak čeká zřejmě další období "range tradingu". Snížení sazeb je v současných cenách již zakalkulováno a pro růst cen tak již příliš prostoru nezbývá, stejně tak pro pokles na hodnoty ze začátku tohoto roku chybí důvod. Ke změně sazeb s nejvyšší pravděpodobností v nejbližší době nedojde (alespoň to guvernér dnes naznačil), spíše tak očekáváme stabilitu kratšího konce výnosové křivky, delší část křivky bude zřejmě nadále volatilnější s výhledem spíše vyšších úrokových sazeb.

(Dalimil Vyškovský)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data