Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Zahraniční obchod v říjnu 2000: Kam až se propadneme?

21.11.2000 10:05
Autor: 

Říjnový schodek obchodní bilance je výrazným překvapením. Průměrná očekávání schodku se pohybovala kolem 10 mld. Kč. Aktuální hodnota však činí 16,4 mld. Kč. Příčiny můžeme hledat především ve dvou faktorech: vysoké dovozní ceně minerálních paliv a růstu dovozů spojených s oživením domácí a investiční poptávky.

Říjnový schodek obchodní bilance je nejvyšší v letošním roce a ani v porovnání se stejnými měsíci předchozích let nenajdeme vyšší hodnotu. Neočekávaně vysokého tempa a rekordních hodnot v letošním roce dosáhly také meziroční tempa růstu dovozu, 45,4%, a vývozu, 35,7%. Jedním z hlavních aktérů letošního představení pod názvem obchodní bilance je ropa, zemní plyn a kurz koruny k dolaru. Jedním slovem dovozní ceny nerostných paliv. Říjnové saldo v této komoditní skupině, 9,4 mld. Kč, je nejvyšší nejen v letošním roce, ale v celé historii české statistiky zahraničního obchodu. Říjnová hodnota je o 3 mld. vyšší než její zářijový ekvivalent, ač v říjnu došlo k mírnému poklesu cen ropy na světových trzích. Zároveň sice došlo k mírnému oslabení kurzu koruny vůči dolaru, celkově by však dovozní ceny ropy měly mírně klesnout.

Vysvětlení spočívá ve dvou faktorech. Hospodářské oživení sebou přináší zvýšené nároky na dopravu, o čemž svědčí údaje o vývoji tržeb v automobilové dopravě z posledních měsíců. S tím úzce souvisí poptávka po pohonných hmotách a ropě. S výjimkou září se v posledních měsících dováží více ropy než ve stejných měsících minulého roku. V potaz je nutno vzít také fakt, že do nerostných paliv patří také topný plyn, jež se významně podílí na celkovém saldu ve skupině nerostných paliv.

Na horších výsledcích obchodní bilance se v letošním roce podílí také prohloubení schodku v obchodu s chemickými výrobky, jejichž ceny úzce souvisí s vývojem ceny jedné ze základních surovin používaných v tomto odvětví, ropy. Výrazně do vývoje zahraničního obchodu zasahuje oživení českého hospodářství. Růst investiční poptávky se podepisuje na zvýšených dovozech strojů a dopravních prostředků. Zatímco loni v říjnu se podařilo dosáhnout v této komoditní skupině přebytku ve výši 1,1 mld. Kč, letos se bilance přehoupla do červených čísel ( -0,8 mld. Kč). Přestože tento faktor způsobuje prohloubení schodku obchodní bilance každý měsíc o 2 mld. Kč, měl by se příznivě promítnout do hrubé tvorby fixního kapitálu a růstu hrubého domácího produktu ve třetím a čtvrtém čtvrtletí letošního roku. Tyto dovozy by měly zvýšit produkční a vývozní potenciál české ekonomiky. V dlouhodobém horizontu by tak měl být jejich efekt jednoznačně příznivý.

S růstem ekonomiky však zároveň dochází k růstu spotřebitelské poptávky, což se projevuje v bilanci obchodu s průmyslovým spotřebním zbožím. Zatímco v loňském říjnu bylo v této skupině dosaženo přebytku ve výši 0,2 mld. Kč, údaje za říjen letošního roku hovoří o schodku ve výši 0,5 mld. Kč.

Negativní vývoj obchodní bilance je sice kompenzován silným růstem vývozu souvisejícím s příznivým hospodářským vývojem v zemích EU a zemích střední a východní Evropy, tento efekt však nestačí kompenzovat výše zmíněné faktory vedoucí k prohloubení schodku obchodní bilance.

V příštích měsících bude záviset opět především na vývoji cen na ropném trhu a vývoji kurzu koruny k dolaru. Navíc, zatímco se očekává, že intenzita hospodářského růstu v ČR by měla sílit, v Evropské unii a Spojených státech se očekává zpomalení hospodářského růstu, což vytváří negativní konstelaci pro vývoj obchodní bilance v příštím roce. Proto bychom se i přes očekávaný pokles cen nerostných paliv nemuseli dočkat zlepšení obchodní bilance. Pro letošní rok očekáváme, že schodek obchodní bilance dosáhne hodnoty 130 až 135 mld. Kč, což znamená více než dvojnásobek loňské hodnoty celoročního schodku.

(David Marek)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.08.2022
8:18Víkendář: Deflace bude podle Ark Investment větším problémem než inflace. Nasdaq už není, co býval
12.08.2022
17:29Plynovod ze Španělska do Francie už na jaře. Kdy a zda až do střední Evropy?
17:26Změna investičního a ekonomického režimu – část první
16:07Inflační tlaky polevují a do akcií a dluhopisů se opět začíná vlévat hotovost
16:00Perly týdne: Tematická akciová třicítka, polevující tlaky ve vertikálách a cyklické dno za námi
15:55Odbyt Škody Auto se v červenci snížil o 18 %, tempo poklesu ale zpomalilo
14:47Analýza SecDev: Rusko krade Ukrajině rozsáhlá naleziště surovin za biliony dolarů
14:27Příliš úzká orientace ESG investorů zhoršuje energetickou krizi, varuje analytik Goldman Sachs
12:48Apple letos očekává stabilní prodeje iPhonů i přes zpomalení na trhu
10:12Platba za tranzit ruské ropy do Česka dorazila do banky příjemce, uvádí Transněfť. Nyní se čeká na potvrzení Ukrajiny
10:06Pro růst sazeb ČNB o celých 100 bps hlasovali Mora a Holub, ukazuje záznam z jednání bankovní rady. Většina ale prosadila stabilitu
9:18Britská ekonomika klesla ve druhém kvartálu o 0,1 procenta mezikvartálně
9:12Rozbřesk: Česká ekonomika? Nic není jako dřív, nic není jak bejvávalo..
8:49Evropské ceny elektřiny se včera vyšplhaly na nové rekordy, hladina v Rýnu dnes klesne pod kritickou mez a futures jsou lehce nad nulou  
8:30Sazby hypoték stouply na 5,4 procent. Objem klesl meziměsíčně o více než třetinu
6:40BofA: Obrat k hrdličkám se nekoná, trh ještě nemusí být na dně, u zisků vládne velký optimismus
11.08.2022
22:00Akcie v USA odevzdaly zisky ze začátku obchodování  
17:26Nejvlídnější recese v historii?
17:17Slabší výrobní inflace prodlužuje americkou rally, ropa po navýšení výhledu poptávky roste  
16:09EPH Financing CZ, a.s.: Oznámení o páté výplatě úrokového výnosu, EPH 4,50/25

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data