Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Zahraniční obchod v říjnu 2000: Kam až se propadneme?

21.11.2000 10:05
Autor: 

Říjnový schodek obchodní bilance je výrazným překvapením. Průměrná očekávání schodku se pohybovala kolem 10 mld. Kč. Aktuální hodnota však činí 16,4 mld. Kč. Příčiny můžeme hledat především ve dvou faktorech: vysoké dovozní ceně minerálních paliv a růstu dovozů spojených s oživením domácí a investiční poptávky.

Říjnový schodek obchodní bilance je nejvyšší v letošním roce a ani v porovnání se stejnými měsíci předchozích let nenajdeme vyšší hodnotu. Neočekávaně vysokého tempa a rekordních hodnot v letošním roce dosáhly také meziroční tempa růstu dovozu, 45,4%, a vývozu, 35,7%. Jedním z hlavních aktérů letošního představení pod názvem obchodní bilance je ropa, zemní plyn a kurz koruny k dolaru. Jedním slovem dovozní ceny nerostných paliv. Říjnové saldo v této komoditní skupině, 9,4 mld. Kč, je nejvyšší nejen v letošním roce, ale v celé historii české statistiky zahraničního obchodu. Říjnová hodnota je o 3 mld. vyšší než její zářijový ekvivalent, ač v říjnu došlo k mírnému poklesu cen ropy na světových trzích. Zároveň sice došlo k mírnému oslabení kurzu koruny vůči dolaru, celkově by však dovozní ceny ropy měly mírně klesnout.

Vysvětlení spočívá ve dvou faktorech. Hospodářské oživení sebou přináší zvýšené nároky na dopravu, o čemž svědčí údaje o vývoji tržeb v automobilové dopravě z posledních měsíců. S tím úzce souvisí poptávka po pohonných hmotách a ropě. S výjimkou září se v posledních měsících dováží více ropy než ve stejných měsících minulého roku. V potaz je nutno vzít také fakt, že do nerostných paliv patří také topný plyn, jež se významně podílí na celkovém saldu ve skupině nerostných paliv.

Na horších výsledcích obchodní bilance se v letošním roce podílí také prohloubení schodku v obchodu s chemickými výrobky, jejichž ceny úzce souvisí s vývojem ceny jedné ze základních surovin používaných v tomto odvětví, ropy. Výrazně do vývoje zahraničního obchodu zasahuje oživení českého hospodářství. Růst investiční poptávky se podepisuje na zvýšených dovozech strojů a dopravních prostředků. Zatímco loni v říjnu se podařilo dosáhnout v této komoditní skupině přebytku ve výši 1,1 mld. Kč, letos se bilance přehoupla do červených čísel ( -0,8 mld. Kč). Přestože tento faktor způsobuje prohloubení schodku obchodní bilance každý měsíc o 2 mld. Kč, měl by se příznivě promítnout do hrubé tvorby fixního kapitálu a růstu hrubého domácího produktu ve třetím a čtvrtém čtvrtletí letošního roku. Tyto dovozy by měly zvýšit produkční a vývozní potenciál české ekonomiky. V dlouhodobém horizontu by tak měl být jejich efekt jednoznačně příznivý.

S růstem ekonomiky však zároveň dochází k růstu spotřebitelské poptávky, což se projevuje v bilanci obchodu s průmyslovým spotřebním zbožím. Zatímco v loňském říjnu bylo v této skupině dosaženo přebytku ve výši 0,2 mld. Kč, údaje za říjen letošního roku hovoří o schodku ve výši 0,5 mld. Kč.

Negativní vývoj obchodní bilance je sice kompenzován silným růstem vývozu souvisejícím s příznivým hospodářským vývojem v zemích EU a zemích střední a východní Evropy, tento efekt však nestačí kompenzovat výše zmíněné faktory vedoucí k prohloubení schodku obchodní bilance.

V příštích měsících bude záviset opět především na vývoji cen na ropném trhu a vývoji kurzu koruny k dolaru. Navíc, zatímco se očekává, že intenzita hospodářského růstu v ČR by měla sílit, v Evropské unii a Spojených státech se očekává zpomalení hospodářského růstu, což vytváří negativní konstelaci pro vývoj obchodní bilance v příštím roce. Proto bychom se i přes očekávaný pokles cen nerostných paliv nemuseli dočkat zlepšení obchodní bilance. Pro letošní rok očekáváme, že schodek obchodní bilance dosáhne hodnoty 130 až 135 mld. Kč, což znamená více než dvojnásobek loňské hodnoty celoročního schodku.

(David Marek)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.12.2017
8:33PKN Orlen chce získat nejméně 90 % v Unipetrolu. Nabízí 380 korun za akcii
6:31Fed, sazby a očekávání trhů. Situace se opakuje, říká Fidelity
12.12.2017
22:02Technologickému sektoru se dnes nedařilo
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc
17:08Praha zpět v zeleném, pomohl ČEZ a KB
17:07Odpoledne patří dolaru a zlepšení tržního sentimentu  
15:50Česká zbrojovka a.s.: Oprava notářského zápisu o průběhu schůze vlastníků dluhopisů konané 21. 11. 2017
15:48ZEW: Pokles důvěry v německou ekonomiku překonal odhady
15:43ČEZ, a.s. - Zápis z valné hromady ČEZ OZ UIF 16.8.2017
15:30Tesla dostala největší objednávku na svůj Semi, Pepsi jich koupí 100
15:26Výbuch rakouského plynového terminálu odřízl Itálii, Slovinsko a Chorvatsko. Ceny komodity prudce rostou
14:32Polovodiče, mikročipy a Micron: stojí ještě za to? (pohled analytika)  
14:13Maloja Investment SICAV a.s.: Výroční zpráva za období 1. 11. 2016 - 31. 8. 2017
13:34Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
13:09Tenoučká prasklina zalomcovala trhy s ropou
12:26Americká studie: Brexit oslabí Velkou Británii i vliv USA v Evropě
11:56Nové byty v Praze meziročně zdražily o 15 procent, tvrdí analýza Deloitte
11:32Přichází přelomový rok pro fúze a akvizice
11:11Evropské indexy mírně rostou, Gemalto +33 %
10:19Koruna kvůli pomalejší inflaci už tolik neláká, dražší ropa má omezený vliv na komoditní měny  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data