Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Platební bilance - schodek na běžném účtu roste, ale zatím pod kontrolou

4.9.2000 12:00
Autor: 

Česká národní banka dnes zveřejnila výsledky platební bilance (PB) za první pololetí roku 2000. Schodek na běžném účtu PB dosáhl ve druhém čtvrtletí 386 milionů dolarů, tj. o 50 milionů dolarů více než v prvním čtvrtletí a o více než 300 milionů než ve stejném období roku 1999. Prohloubení schodku vyplývá z většího deficitu obchodní bilance, která ve druhém čtvrtletí roku 2000 skončila se schodkem přes 650 milionů dolarů (v prvním čtvrtletí byl schodek méně než 500 milionů dolarů a ve druhém čtvrtletí roku 1999 pak jen 210 milionů dolarů). V meziročním srovnání se tedy schodek na běžném účtu zvýšil méně než schodek obchodní bilance.
Výsledek byl ve shodě s naším očekáváním (předpověď Patria Finance byl schodek na běžném účtu ve výši 450 milionů dolarů), ale vyšší než byl konsensus podle agentury Standard and Poors' (170 milionů dolarů). Podle našeho názoru výsledek běžného účtu platební bilance věrně odráží oživení české ekonomiky a zvyšování obchodního deficitu. Za celý rok by schodek na běžném účtu měl podle našeho odhadu dosáhnout 1,9 miliardy dolarů, tj. 3,7% HDP. To je poměrně bezpečná úroveň, i když jde o zdvojnásobení deficitu ve srovnání s rokem 1999. V roce 2001 by schodek měl dále narůstat, především díky zvýšení schodku obchodní bilance. Podle našeho odhadu by schodek na běžném účtu v příštím roce měl dosáhnout necelých 5% HDP.
Ačkoliv se většinou považuje za hranici "bezpečného" deficitu na běžném účtu úroveň 4% HDP, v případě české ekonomiky leží zřejmě toto pásmo o něco výše, především díky masivním přímým zahraničním investicím. Ve druhém čtvrtletí investovali zahraniční investoři v ČR téměř miliardu dolarů, za první pololetí téměř 2 miliardy a za celý rok očekáváme příliv zahraničních investic ve výši 5,5 miliardy dolarů, tedy ve výši více než dvojnásobné ve srovnání s deficitem běžného účtu. Financování deficitu je tak zabezpečeno a nevytváří žádné dluhové náklady do budoucnosti. Příliv investic bude podle našeho odhadu pokračovat i příští rok, i když v poněkud nižší míře, a měl by pohodlně pokrýt schodek na běžném účtu.
Závěr je tedy jednoduchý: dokud nám zahraniční investoři budou důvěřovat a budou ochotni v České republice masivně investovat, můžeme si dovolit deficit obchodní bilance (a tedy i na běžném účtu). Pokud se příliv zahraničních investic zpomalí, bude nutné snížit deficit na běžném účtu. K tomu vedou dvě cesty: zvýšení konkurenceschopnosti českých firem nebo depreciace české koruny.

(Ondřej Schneider)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC