Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Paroubek: Je třeba tlačit na adekvátní růst mezd

Paroubek: Je třeba tlačit na adekvátní růst mezd

12.05.2006 13:00
Autor: 

Premiér Paroubek se dnes vyjádřil k ekonomickým tématům a dalšímu vývoji českého hospodářství. Nezapomněl vyjmenovat úspěchy jako přebytek obchodní bilance za současného posilování koruny a růstu cen komodit. To přisuzuje schopnostem své vlády. "A Mezinárodní měnový fond nebo kdokoli jiný mi může radit, ale máme ekonomický růst, jaký nemá žádná jiná středně rozvinutá země," říká premiér v rozhovoru pro Bloomberg.

ČR už podle Paroubka plní kritéria pro vstup do eurozóny. Pokud ekonomika zpomalí, vláda by musela snížit rozpočtové výdaje. "...ale my to v příštích letech neuděláme. My jsme schopni udržet ekonomický růst v hodnotách nad 5 % ročně," uvádí Jiří Paroubek. "Samozřejmě, že bychom byli schopni snížit výdaje o desítky miliard korun a určitě mít vyrovnaný rozpočet," říká, avšak to by bylo na úkor infrastruktury. "Snažíme se smazat masivní dluh na státní infrastruktuře a pokud bychom šli cestou vyrovnaného rozpočtu, znamenalo by to především stagnaci výdajů", upozorňuje premiér. Deficity veřejných výdajů v poměru k HDP nyní klesají, říká také Paroubek. Je prý ochoten dál zvyšovat dluh o "rozumné deficity", ale ne v takovém rozsahu, který by znamenal výrazné zvýšení poměru dluhu k HDP.

Letošní deficit veřejných financí je naplánován na 3,8 % HDP, ale reálně bude pravděpodobně o hodně lepší. Rozpočet je plánován s předpokladem 4,5% růstu HDP. Podle Paroubka je ale střízlivý odhad pro růst ekonomiky 6,5-7 %. Proto by deficit měl dosáhnout zhruba hodnot z minulého roku, tedy kolem 2,5 % HDP.

Současná vláda podle Paroubka nemá tendenci snižovat podíl povinných výdajů v rozpočtu. Podle něj je třeba sdílet nárůst bohatsví s co největšími skupinami lidí. Snížení povinných výdajů by ale naopak zmenšilo sociální výdaje a důchody.

Podle premiéra je potřeba tlak na adekvátní růst mezd. V některých oblastech je práce podhodnocena - u učitelů, ve zdravotnictví a dalších oblastech, kde je stát zaměstnavatelem. Je proto třeba pracovat na růstu těchto mezd a tím ovlivnit i růst mezd v soukromém sektoru, uvádí Paroubek. Trh práce je podle něj dostatečně pružný a nový zákoník práce je pružným nástrojem.

K navrhovanému zvýšení porodného a jeho vlivu na porodnost premiér říká: "Je těžké předpovědět míru porodnosti. Zatím nikdo v Evropě to nedokázal udělat, zvýšit míru porodnosti, takže možná budeme první. Myslím, že budeme, ale nikdo nikdy nemá žádné garance."

(zdroj: Bloomberg)

Čtěte také:
Paroubek: Stát by si měl ponechat 67% podíl v ČEZu


Váš názor
 • ČSSD bude tak dlouho ochotně sdílet bohatství
  14.05.2006 19:58

  ČSSD bude tak dlouho ochotně sdílet bohatství schopných se všemi, až nebude co sdílet....
  QEntity
  • Kde je ten nárůst bohatství?
   15.05.2006 8:51

   Tahle perla mi připadá zvlášť zajímavá. Zatím hoblovali daněmi bohaté. Daňovým únikům bránit neumí, tak zavedli minimální daň živnostníkům (v mnoha případech svým bývalým voličům). Kdo ještě zbývá, když chtějí "sdílet bohatství s co největšími skupinami lidí"? Nevím o nikom jiném, než jsou nízkopříjmové skupiny zaměstnanců, kterým nedávno daň snížili na 12%. Takže po volbách opět zvýšení? To je ten "nejlepší" slib, který svým voličům mohla ČSSD dát. Každá sranda něco stojí. A sociální jistoty patří k těm nejdražším vymoženostem.
   Jirka
   • sdílený bohatství
    15.05.2006 9:24

    třeba se s náma chtěj podělit o svý poslanecký platy :o)))
    Aki
 • komu zazvoní hrana
  14.05.2006 10:22

  každý má svého Osvalda
  cia
 • hodně křiku, asi proto že má Paroubek pravdu
  12.05.2006 17:28

  6% růst HDP menší deficit veřejných financí než Slovensko klesající nezaměstnanost http://ekonomika.idnes.cz/sezonni-prace-srazily-nezamestnanost-dh2-/komentanalyt.asp?c=A060510_092722_ekonomika_ven zanedbatelné celkové zadlužené http://www.cia.gov/cia/publications/factbook/rankorder/2186rank.html co víc si přát?
  nalevo
  • I Klaus má dodnes tu "svoji" pravdu
   15.05.2006 8:54

   ... a ODS u vesla neudržel. Na Paroubka taky dojde.
   Jirka
  • Vítejte v diskusi, soudruhu Paroubku.
   12.05.2006 18:00

   Obávám se ale, že už se všichni těší na konec vaší diktatury
   Filip
  • Co víc si přát
   12.05.2006 17:57

   Co víc si přát. Aby přestal kecat a vypadl. Doufám, že za 3 týdny už bude v trapu. Poslední větě v článku jsem se zasmál nejvíc. Nový zakoník práce je dostatečně pružný, tak o tehle hovadine je presvedcenej snad jen on, Štěch a pár dalších vylízanců z řad ČSSD a KSČm, pže mezi těmito stranami není praktický žádný rozdíl
   Aleš Peprný
 • Je potřeba
  12.05.2006 16:23

  ..zatlačit, natlačit a vytlačit .. bobíka ! Jako bych se slyšel když učím svého jednoročního syna kakat na nočníčku. Je mu to jaksi putna. Kde nic není ani smrt nebere .... Jiříku - končíme ! Ještě se porad s ministrem vnitra jak to udělat, aby se ztratily všechny podklady k těm "5 v českých na stole" a jak to ařídit, aby se moc nešlo po té půl-miliardě z ČKA. .... No a hlavně už se nevracej.... Bylo to krásné a bylo toho dost.
  MartinFX
 • 12.05.2006 15:36

  A Mezinárodní měnový fond nebo kdokoli jiný mi může radit, já vím nejlíp, jak na tom jsme, já jsem to tady dal dohromady, já jsem nastartoval cestu k lepším zítřkům, já neochvějně zvyšuji lidem mzdy, já jsem ten, kdo zastavil vykořisťování bohatými, já bohaté zdaním, já ukážu Evropě kdo je tady nejlepší, to jsem já, kdo povznesl tuto zemi nad rámec planety, bohatí budou makat a platit, chudí budou spokojeně žít.Já zvednu porodné, já zaplatím sociální dávky, já dám všem chudým bydlení, školy, lékaře zdarma, já zařídím, aby sociálně potřební a chudí lidé, kteří jsou vykořisťováni bohatými, nemuseli pracovat a dosáhli stejné životní úrovně jako ti bohatí, já to udělám, protože já jsem Paroubek a já to tady dotáhnu tak daleko, že stát budu řídit prostřednictvím odborů a tím zajistím chudým lepší životní úroveň, než má Amerika. Víte kdo já jsem ?? JJáá jsem Paroubek a já to vím, že mě může nějaký primitivní MMF radit. Dejet mi hlasy !!!!!!!!!!! já to dokážu já to vím, já to umím, a když ne, všechny vás vyhodím, propustím zničím
  Paroubek
 • Trochu se mi ulevilo
  12.05.2006 15:24

  Když čtu ty populistické výroky našeho pana premiera, je mě z toho hodně smutno. Prožila jsem vládu komunistů v produktivním věku a doufala jsem že to máme jednou pro vždy za sebou...Naštěstí jsem si přečetla ještě názory rozumných lidí, takže nadále doufám..
  Marie Jiraskova
  • Soudružko Jirásková
   12.05.2006 15:42

   Já Vám dám, že se Vám ulevilo, asi se Vám brzy přitíží, Vy a Vám podobní rozvraceči se budou po volbách divit. Republiku si rozvracet nedáme !
   Paroubek
   • Ale no tak soudruhu!
    15.05.2006 8:37

    Zas tak moc se toho po vaší vládě rozvrátit nedá.
    Jirka
 • Rudý kvér
  12.05.2006 14:25

  Doufám, že do měsíce mu ztuhne ten tymolínový úsměv na té fotografii a přestane s těmi blbými KECY, které nemají hlavu ani patu. Komoušouvé už tu jednou byli........ Opravdu slovní hříčka Pablbek je na místě!!!!!!
  Tomas
 • Osvědčená praxe
  12.05.2006 14:09

  Nalévání vypůjčených peněz do ekomomiky pro rekordní růst HDP, to je vyzkoušená praxe už z 60. let, kdy se v JZD kvůli měsíčnímu rekordu v dojivosti a tučnosti krmily dojnice máslem a sušeným mlékem, takže za měsíc sežraly vlastní dvouměsíční produkci. Stejně tak nalít za 8 let do ekonomiky 700 miliard Kč, aby z ní vypadlo o 400 miliard nad prostou reprodukci, tomu se říká výkon ... Tenhle socialistický ekonomický zázrak budou splácet ještě naši vnuci, vždyť splatnost těchle socdemáckých půjček je i 30 let !
  Jirka
 • Mečiar
  12.05.2006 14:03

  Pozdravujem ČR a konštatujem, že politika pana Paroubka sa začína blížiť politike V. Mečiara. Už teraz sa vždy čaká čo na to Paroubek. Rozdiel je len v tom, že v tej dobe bol Mečiar pasovaný za diktátora a Paroubek je zatiaľ ešte demokrat. Rozhoduje sa na základe dohody s ďalšou stranou - KSČM.
  R.S.
 • Patria je levicová
  12.05.2006 13:59

  Již delší dobu pozoruji, jak patria preferuje stanoviska vládnoucí čssd, že by pan Marek jako jeden z "talentů" do vlády?
  mikeŠ
  • Nedivte se!
   12.05.2006 14:46

   Patria je sestrou ČSOB. Pokud přijde ke korytu jiná strana než ČSSD tak bude zastaven penězovod ze státních financí a budou prošetřovat zaměstnance ČSOB Sobotku.
   Jan Nastas
 • My , Paroubek I, v příštích letech...
  12.05.2006 13:38

  V příštích letech, pane Paroubku, vy už tady nabudete.
  Bubu
 • Já jsem ta změna
  12.05.2006 13:36

  Kapitalismus s tímhle kašpárkem ? Rudá lůza se navrací ...
  cemmes
 • Jen tak dál
  12.05.2006 13:14

  A jsem zvědav kolik mld Kc budeme platit za par let jenom na úrocích ze státního dluhu? Uz teď to je nezanedbatelná částka. Další věci je, že zadlužit se je o mnoho jednodušší než dluhy splatit. To by mohlo potvrdit lidé, kteří se to velkých dluhů dostali.
  Rado
 • Proboha
  12.05.2006 13:10

  Proboha, ať už jsou volby a tenhle blb jde konečně do pr.....
  Josef Jansa
Aktuální komentáře
25.01.2021
22:03Nevýrazný start do nového týdne, Gamestop se může zapsat do učebnic o spekulacích  
17:50Tři trochu přehlížené rysy čínské ekonomiky
17:42Akcie odpoledne rychle padají, peníze rotují do dluhopisů  
16:29I kdyby trh stagnoval, lze profitovat na rotaci
16:12Moderna hlásí účinnost své vakcíny proti mutaci z Británie a JAR
15:09Odhad výsledků O2: Zisk ve 4Q zřejmě lepší, výnosy zhruba nastejno  
13:412021 jako opak roku 2020
12:23Týdenní výhled: Virus vs fiskální podpora  
11:53UNICAPITAL Invest III a.s. - Oznámení o výplatě úrokových výnosů
11:36Ifo: Podnikatelská nálada v Německu je nejslabší za půl roku
11:08Úvod týdne vychází lépe dolaru a dluhopisům než akciím, Prahu však táhne výš Moneta  
10:43Wall Street zaplavují akcie firem založených jen pro akvizice
9:49Petr Dufek: Nižší důvěra v ekonomice
9:14Důvěra v ekonomiku se nelepší, zůstává hluboko pod dlouhodobým průměrem
9:06Rozbřesk: Loňský německý HDP zřejmě překvapí pozitivně, start do 2021 ale bude slabší
8:48Burzy ráno zřejmě zamíří nahoru. PPF chce opět jednat s Monetou o spojení s Air Bank  
8:43Čína se stala největším příjemcem přímých zahraničních investic
7:38Analytik: Navržené podmínky transakce Moneta - PPF nevnímáme symetricky výhodné pro obě strany  
24.01.2021
15:02Project Syndicate: Nevyhnutelnost německých stimulů
9:26Víkendář: ESG vynáší, pozor na greenwashing

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3M Co (12/20 Q4, Bef-mkt)
Advanced Micro Devices Inc (12/20 Q4, Aft-mkt)
Boston Properties Inc (12/20 Q4, Aft-mkt)
General Electric Co (12/20 Q4)
Johnson & Johnson (12/20 Q4, Bef-mkt)
Lockheed Martin Corp (12/20 Q4, Bef-mkt)
LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton SE (12/20 Q4, Aft-mkt)
Microsoft Corp (12/20 Q2, Aft-mkt)
NextEra Energy Inc (12/20 Q4, Bef-mkt)
Novartis AG (12/20 Q4, Bef-mkt)
Polaris Inc (12/20 Q4, Bef-mkt)
Prologis Inc (12/20 Q4, Bef-mkt)
Raytheon Technologies Corp (12/20 Q4, Bef-mkt)
Rockwell Automation Inc (12/20 Q1, Bef-mkt)
Starbucks Corp (12/20 Q1, Aft-mkt)
Texas Instruments Inc (12/20 Q4, Aft-mkt)
UBS Group AG (12/20 Q4, Bef-mkt)
13:00American Express Co (12/20 Q4)
13:00Verizon Communications Inc (12/20 Q4)
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board