Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Jak Litvě o jedenáct setin procenta uniklo euro

19.5.2006 13:40
Autor: David Marek

Slovinsko může začít s ražbou mincí a bankovek se znaky Evropské unie. Litvě byla vrátka do eurozóny přibouchnuta těsně před nosem. Dnes o tom rozhodly Evropská komise a Evropská centrální banka.

Být litevským občanem, natěšeným na krásnou společnou evropskou měnu, bylo by to k vzteku. Litva totiž o vlásek nesplnila jednu jedinou podmínku. Kritérium pro inflaci. Podle tohoto nesmí inflace v zemi ucházející se o členství v eurozóně překročit o více než jeden a půl procentního bodu nevážený aritmetický průměr 12měsíčního průměru harmonizovaného indexu spotřebitelských cen ve třech členských zemích EU, které dosáhly v oblasti cenové stability nejlepších výsledků (rozuměj průměr tří nejnižších inflačních měr v EU). Nejnižší inflace byla v březnu 2006 ve Švédsku (0,86 procenta), Finsku (0,99 procenta) a Nizozemí (1,55 procenta). Průměr tedy činí 1,13 procenta a laťkou pro vstup do eurozóny je nyní inflace nepřesahující 2,63 procenta. 12měsíční průměrná míra inflace v Litvě činí 2,74 procenta. Před rokem by přitom Litva inflační kritérium splnila. Přesněji, bez problému by jej plnila od září 1999 do dubna 2005.

Inflační kritérium, kvůli kterému jen o vlásek Litvě uniklo doporučení přijmout euro, je již dlouho zdrojem kritiky. Problematická je jeho konstrukce i dosavadní praktické zacházení s tímto kritériem ze strany EK a ECB. Příkladem podivnosti konstrukce inflačního kritéria může být situace, kdy tři země EU v hluboké recesi budou mít nulovou inflaci a laťkou pro přijetí eura by tak byla míra inflace do 1,5 procenta, což není v souladu s teorií ani obvyklými cíly měnové politiky. V praxi potom docházelo k různým odchylkám od původního znění kritéria. Někdy byly Evropskou komisí či Evropskou centrální bankou z výpočtu vyloučeny země, kde cenová hladina klesala, jindy byly vyloučeny země s nízkou inflací kvůli specifickým faktorům, jež k této nízké inflaci vedly.

Pro informaci: Česká republika by nyní inflační kritérium splnila, neboť průměrná 12měsíční inflace měřená harmonizovaným indexem aktuálně činí 1,76 procenta. Ale například loni v prvních čtyřech měsících roku by nás inflace ze hry o euro vyfaulovala.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba