Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Důvěra v českou ekonomiku v srpnu mírně vzrostla, spotřebitelský indikátor ale poklesl

25.8.2006 9:27
Autor: 

Saldo souhrnného indikátoru důvěry (indikátoru ekonomického sentimentu) se v srpnu 2006 oproti předchozímu měsíci zvýšilo o 1,6 bodu, saldo podnikatelského indikátoru vzrostlo o 2,1 a obě salda tak dosáhla nejvyšší hodnoty ve své historii. Saldo indikátoru důvěry spotřebitelů se nepatrně snížilo (o 0,1 bodu) a přesto dosáhlo třetí nejvyšší hodnoty ve své historii. Ve srovnání se srpnem 2005 jsou salda souhrnného i podnikatelského indikátoru důvěry o 7,7 bodu vyšší a u spotřebitelů je saldo vyšší o 7,6 bodu.

V průmyslu se saldo indikátoru důvěry oproti minulému měsíci zvýšilo o 3 body a v meziročním srovnání je o 7 bodů vyšší než v srpnu 2005. Ve stavebních podnicích se saldo indikátoru důvěry meziměsíčně snížilo o 1 bod a je o 6,5 bodu vyšší než před rokem. V odvětví obchodu se saldo indikátoru důvěry zlepšilo o 0,7 bodu, meziročně je o 3,3 bodu vyšší. Ve vybraných odvětvích služeb se saldo indikátoru důvěry zvýšilo o 1,6 bodu a v meziročním srovnání je o 9,6 bodu vyšší.

V průmyslu se v srpnu dále zlepšilo příznivé hodnocení současné ekonomické situace. Hodnocení celkové poptávky se ve srovnání s předchozím měsícem zvýšilo; hodnocení zahraniční poptávky se zvýšilo také. Podle mínění respondentů se zásoby snížily. Pro příští tři měsíce respondenti očekávají příznivý vývoj výrobní činnosti při téměř stabilním vývoji zaměstnanosti. Stabilizované ceny předpokládá 81,7 % respondentů, 15,9 % jejich růst a 2,4 % pokles. Obdobně jako v červenci, respondenti očekávají stejně příznivý vývoj své ekonomické situace v příštích třech i šesti měsících. Celkově se indikátor důvěry v průmyslu zvýšil na nejvyšší hodnotu od června 2000; saldo dosáhlo hodnoty 13 bodů.

Ve stavebnictví se v srpnu udrželo příznivé hodnocení současné ekonomické situace. Hodnocení celkové poptávky se oproti červenci nezměnilo. Ve srovnání s červencem, se výrazně zlepšilo hodnocení současné stavební činnosti. Pro příští tři měsíce, tj. pro podzimní stavební sezónu, respondenti předpokládají zpomalení růstu počtu zaměstnanců i stavební činnosti. Respondenti převážně počítají s neměnností cen, takto odpovědělo 85,9 % respondentů. Respondenti udávají, že mají zajištěnu práci na 9,8 měsíců dopředu. Očekávání vývoje ekonomické situace jsou pro příští tři měsíce opatrná, pro příštích šest měsíců příznivá.

V odvětví obchodu se v srpnu ve srovnání s červencem meziměsíčně mírně zvýšilo hodnocení současné ekonomické situace. Očekávání vývoje ekonomické situace pro příští tři měsíce jsou stejná jako v červenci, pro příštích šest měsíců jsou nižší. Podle mínění respondentů se zásoby v srpnu snížily (také vliv posezónních výprodejů). Stabilizovaný vývoj počtu zaměstnanců očekává 77,7 % respondentů, 15,4 % jeho růst a 6,9 % pokles. Růst cen očekává jen 3,5 % respondentů, 84,5 % respondentů jejich neměnnost a 12,0 % respondentů pokles.

Respondenti vybraných odvětví služeb v srpnu hodnotí současnou ekonomickou situaci příznivě, hodnocení poptávky se zvýšilo. Očekávání vývoje poptávky v příštích třech měsících se mírně snížila. 16,2 % respondentů očekává pro příští tři měsíce růst zaměstnanosti, 50,4 % očekává neměnnost a 33,4 % očekává pokles počtu zaměstnanců. Očekávání ekonomické situace jsou pro příští tři měsíce rezervovaná, pro příštích šest měsíců příznivá.

Ze šetření mezi spotřebiteli v srpnu vyplývá, že očekávají zhoršení celkové ekonomické situace (pokles salda o 2,1 bodu) i své finanční situace (pokles salda o 4,6 bodu). Oproti minulému měsíci se podíl spotřebitelů, kteří očekávají zvýšení nezaměstnanosti, snížil. Podíl respondentů, kteří mají v úmyslu spořit, se zvýšil o 2,1 bodu. Indikátor spotřebitelské důvěry se celkově ve srovnání s červencem snížil o 0,1 bodu a přesto zůstává na třetí nejvyšší hodnotě ve své historii (od ledna 1998).

(zdroj: ČSÚ)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.5.2018
6:41Továrny budoucnosti budou vypadat jinak, než si obvykle představujeme
21.5.2018
22:01Wall street: Dow Jones opět pokořil 25 000 bodů
18:24Na jaké hodnotě uzavře index S&P 500 na konci roku
17:58PŘIVÁDÍME: Juventus FC. Akcie klubu s „nejchytřejší“ přestupní a hráčskou platovou politikou
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba