Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Důvěra v českou ekonomiku v srpnu mírně vzrostla, spotřebitelský indikátor ale poklesl

25.8.2006 9:27
Autor: 

Saldo souhrnného indikátoru důvěry (indikátoru ekonomického sentimentu) se v srpnu 2006 oproti předchozímu měsíci zvýšilo o 1,6 bodu, saldo podnikatelského indikátoru vzrostlo o 2,1 a obě salda tak dosáhla nejvyšší hodnoty ve své historii. Saldo indikátoru důvěry spotřebitelů se nepatrně snížilo (o 0,1 bodu) a přesto dosáhlo třetí nejvyšší hodnoty ve své historii. Ve srovnání se srpnem 2005 jsou salda souhrnného i podnikatelského indikátoru důvěry o 7,7 bodu vyšší a u spotřebitelů je saldo vyšší o 7,6 bodu.

V průmyslu se saldo indikátoru důvěry oproti minulému měsíci zvýšilo o 3 body a v meziročním srovnání je o 7 bodů vyšší než v srpnu 2005. Ve stavebních podnicích se saldo indikátoru důvěry meziměsíčně snížilo o 1 bod a je o 6,5 bodu vyšší než před rokem. V odvětví obchodu se saldo indikátoru důvěry zlepšilo o 0,7 bodu, meziročně je o 3,3 bodu vyšší. Ve vybraných odvětvích služeb se saldo indikátoru důvěry zvýšilo o 1,6 bodu a v meziročním srovnání je o 9,6 bodu vyšší.

V průmyslu se v srpnu dále zlepšilo příznivé hodnocení současné ekonomické situace. Hodnocení celkové poptávky se ve srovnání s předchozím měsícem zvýšilo; hodnocení zahraniční poptávky se zvýšilo také. Podle mínění respondentů se zásoby snížily. Pro příští tři měsíce respondenti očekávají příznivý vývoj výrobní činnosti při téměř stabilním vývoji zaměstnanosti. Stabilizované ceny předpokládá 81,7 % respondentů, 15,9 % jejich růst a 2,4 % pokles. Obdobně jako v červenci, respondenti očekávají stejně příznivý vývoj své ekonomické situace v příštích třech i šesti měsících. Celkově se indikátor důvěry v průmyslu zvýšil na nejvyšší hodnotu od června 2000; saldo dosáhlo hodnoty 13 bodů.

Ve stavebnictví se v srpnu udrželo příznivé hodnocení současné ekonomické situace. Hodnocení celkové poptávky se oproti červenci nezměnilo. Ve srovnání s červencem, se výrazně zlepšilo hodnocení současné stavební činnosti. Pro příští tři měsíce, tj. pro podzimní stavební sezónu, respondenti předpokládají zpomalení růstu počtu zaměstnanců i stavební činnosti. Respondenti převážně počítají s neměnností cen, takto odpovědělo 85,9 % respondentů. Respondenti udávají, že mají zajištěnu práci na 9,8 měsíců dopředu. Očekávání vývoje ekonomické situace jsou pro příští tři měsíce opatrná, pro příštích šest měsíců příznivá.

V odvětví obchodu se v srpnu ve srovnání s červencem meziměsíčně mírně zvýšilo hodnocení současné ekonomické situace. Očekávání vývoje ekonomické situace pro příští tři měsíce jsou stejná jako v červenci, pro příštích šest měsíců jsou nižší. Podle mínění respondentů se zásoby v srpnu snížily (také vliv posezónních výprodejů). Stabilizovaný vývoj počtu zaměstnanců očekává 77,7 % respondentů, 15,4 % jeho růst a 6,9 % pokles. Růst cen očekává jen 3,5 % respondentů, 84,5 % respondentů jejich neměnnost a 12,0 % respondentů pokles.

Respondenti vybraných odvětví služeb v srpnu hodnotí současnou ekonomickou situaci příznivě, hodnocení poptávky se zvýšilo. Očekávání vývoje poptávky v příštích třech měsících se mírně snížila. 16,2 % respondentů očekává pro příští tři měsíce růst zaměstnanosti, 50,4 % očekává neměnnost a 33,4 % očekává pokles počtu zaměstnanců. Očekávání ekonomické situace jsou pro příští tři měsíce rezervovaná, pro příštích šest měsíců příznivá.

Ze šetření mezi spotřebiteli v srpnu vyplývá, že očekávají zhoršení celkové ekonomické situace (pokles salda o 2,1 bodu) i své finanční situace (pokles salda o 4,6 bodu). Oproti minulému měsíci se podíl spotřebitelů, kteří očekávají zvýšení nezaměstnanosti, snížil. Podíl respondentů, kteří mají v úmyslu spořit, se zvýšil o 2,1 bodu. Indikátor spotřebitelské důvěry se celkově ve srovnání s červencem snížil o 0,1 bodu a přesto zůstává na třetí nejvyšší hodnotě ve své historii (od ledna 1998).

(zdroj: ČSÚ)


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data