Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

ČNB: Zvolňování růstu ekonomiky je oproti prognóze rychlejší

8.9.2006 13:25
Autor: 

Následuje tisková zpráva ČNB:
Podle předběžného odhadu ČSÚ se reálný HDP ve 2. čtvrtletí 2006 meziročně zvýšil o 6,2 %, zatímco meziroční růst za 1. čtvrtletí byl revidován dolů na 7,1 %. Po sezónním očištění dosáhlo mezičtvrtletní zvýšení HDP 1,2 %.

Zveřejněné údaje jsou nižší než červencová prognóza ČNB. V meziročním pohledu činí rozdíl 1 procentní bod. U mezičtvrtletního růstu, který je důležitější pro posuzování aktuálního vývoje hospodářství, činila odchylka oproti prognóze 0,2 procentního bodu. Prognóza ČNB sice počítala s postupným zvolňováním hospodářského růstu v nejbližších několika čtvrtletích z rekordně vysokých temp, ve skutečnosti je však toto zpomalení citelnější.

Oproti prognóze byl poněkud nižší růst vývozu i dovozu zboží a služeb, a také celkový příspěvek zahraničního obchodu k růstu HDP. Pomaleji rostly i fixní investice, to však může souviset s velkou rozpracovaností některých investičních akcí, která přispěla k nečekaně velkému růstu investic do zásob. Prognóza rovněž nepočítala s meziročním poklesem spotřeby vlády. Mírně vyšší oproti prognóze byl naopak růst spotřeby domácností.

Na straně tvorby přidané hodnoty zůstává mimořádně rychlý zejména růst ve zpracovatelském průmyslu. To potvrzuje, že v pozadí rychlého hospodářského růstu nadále stojí z velké části změny na nabídkové straně ekonomiky, především nové kapacity v odvětvích orientovaných na vývoz. K růstu HDP však významně přispěla i některá odvětví služeb, zejména obchod.

Méně příznivou stránkou hospodářského vývoje nadále zůstává zhoršování směnných relací, způsobené poklesem cen českého vývozu nedoprovázeným úměrným snížením dovozních cen. Rozsah tohoto zhoršování se však zmírňuje. V důsledku toho se růst tzv. reálného hrubého domácího důchodu udržel kolem 5 %, tj. nejeví stejnou tendenci ke zpomalování jako růst HDP. Zmírňování nepříznivých směnných relací vedlo rovněž ke zrychlení celkového deflátoru HDP na 1,4 % meziročně, zatímco vývoj deflátorů složek domácí poptávky byl stabilní.

Tomáš Holub
Ředitel sekce měnové a statistiky


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
  10:30UK - HDP, q/q
  14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
  16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university