Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Analytici: Odložení přijetí eura není fatální problém

Analytici: Odložení přijetí eura není fatální problém

12.9.2006 17:30
Autor: ČTK

Praha 12. září (ČTK) - Odložení přijetí eura o rok či dva není pro Česko žádný fatální problém, i když společná měna znamená zjednodušení života pro lidi i firmy. Posun ale může snížit riziko z možného přehřátí ekonomiky, které by mohlo vést k rychlejšímu růstu cen, shodli se analytici oslovení ČTK. Pro občany znamená přijetí eura hlavně snazší cestování do ciziny. Zástupci podnikatelů volají po jeho co nejrychlejším přijetí.

Ministr financí Vlastimil Tlustý (ODS) v pondělí vyloučil, že by Česko mohlo příští rok vstoupit do systému směnných kurzů ERM II, předstupně zavedení eura. Tím se podle něj pravděpodobně odloží i samotné přijetí eura, s kterým se počítalo v roce 2010. Tento termín již dříve zpochybnili odborníci i někteří státní úředníci.

"Lidem i firmám naopak může prospět, když bude česká ekonomika lépe připravena na vstup do eurozóny. Klíčové bude především fungování trhu práce, kde při dnešní regulaci nájemného, zákoníku práce a síle odborů, může euro nadělat více škody než užitku," řekl ČTK analytik Patria Finance David Marek. Tato potenciální rizika jsou ale méně zřejmá než zjednodušení života odstraněním výměny korun za eura a naopak, podotkl.

Vzhledem k odkládaným ekonomickým reformám vypadalo přijetí eura v roce 2010 nepravděpodobně již delší dobu, takže potvrzení odkladu není bleskem z čistého nebe, uvedl analytik HVB Bank Pavel Sobíšek. Zejména podnikatelům je prý třeba dát co nejdříve jistotu ohledně alternativního termínu přijetí eura. Tento závazek musí být podpořen nastartováním ekonomických reforem, jež mají dlouhodobě příznivý dopad na stav veřejných financí, dodal.

"V zájmu podnikatelské veřejnosti je, aby k zavedení eura došlo co nejrychleji. Rok 2010 považuji za nejpozdější možný termín," prohlásil prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek. Odložení vstupu do eurozóny by podle něj vedlo k znevýhodnění pozice českých podnikatelů a snížení jejich konkurenceschopnosti v porovnání se subjekty ostatních "nových" členských zemí EU.

Přijetím společné měny se kromě jiného odstraní kurzová rizika, s nimiž se při nestabilním kurzu koruny musí české subjekty obzvlášť potýkat, upozornil Drábek. Již nyní téměř třetina plateb v průmyslu mezi podniky v ČR probíhá v eurech, podobně jako hypermarkety ve většině případů akceptují eura v hotovosti. "Samovolně tedy k této měnové jednotce směřujeme, podnikatelská sféra s ní technicky určitě nebude mít problém," poznamenal. Analytik Raiffeisenbank Aleš Michl vidí jako jedinou velkou nevýhodu odložení přijetí ztrátu měnové politiky České národní banky. Dnes o ekonomiku země pečuje koordinovaně měnová a rozpočtová politika. "Po přijetí eura budeme spadat pod měnovou politiku eurozóny, která nemusí být vždy šita na míru Česka," vysvětlil.

Hlavní nevýhodou přijetí eura je podle analytika PPF Pavla Kohouta to, že v obdobích hospodářské konjunktury bude ekonomika náchylnější k "přehřátí", s čímž souvisí velmi pravděpodobné zrychlení růstu cen. "Nemám na mysli efekt zaokrouhlování cen nahoru, ten je zanedbatelný," dodal. Hlavně podle něj půjde o zdražení ceny nemovitostí a některých druhů služeb, včetně nájmů a energií.

Výhody dřívějšího přijetí eura
* usnadnění cestování do ciziny
* zjednodušení plateb pro podnikatele
* odstranění kurzových rizik pro podnikatele

Nevýhody
* pravděpodobné zdražení nájmů, služeb, energie - možné vyšší sazby hypoték a úroků


Váš názor
  • Ztrava menove politiky CNB je argument pro oddaleni eura
    12.9.2006 18:55

    Vloudila se vam tam interpretacni chybicka: Ztrata menove politky CNB je samozrejme argument PRO odlozeni prijeti eura, nikoli proti. Tak to myslel i Ales Michl z Raiffeisen, ktereho clanek cituje. Jak spravne rika: Po prijeti eura budeme spadat pod menovou politicku eurozony, ktera nemusi byt vyhodna pro CR. Jinymi slovy, odlozeni eura prodlouzi tu vyhodnou dobu, kdy si CR sama stanovi hodnotu sve meny.
    iShares guy
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů