Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB: Rizika prognózy jsou na protiinflační straně díky levnější ropě a silnější koruně

ČNB: Rizika prognózy jsou na protiinflační straně díky levnější ropě a silnější koruně

8.12.2006 9:20
Autor: 

Následuje zápis z jednání bankovní rady ČNB:
Bankovní radě byla předložena listopadová situační zpráva, která analyzuje nové informace a vyhodnocuje rizika říjnové makroekonomické prognózy.

Říjnový meziroční růst spotřebitelských cen ve výši 1,3 % byl oproti prognóze nižší o 0,3 procentního bodu. Na této odchylce se přibližně ve stejné míře podílel nižší než očekávaný růst cen potravin a nižší korigovaná inflace bez pohonných hmot. Vývoj regulovaných cen, odhad dosavadních dopadů změn nepřímých daní a vývoj cen pohonných hmot zhruba odpovídal predikci. Nově schválené zákony o spotřebních daních na tabákové výrobky povedou k tomu, že pro rok 2007 bude dopad změn nepřímých daní na inflaci o zhruba 0,3 až 0,4 procentního bodu nižší, než předpokládala prognóza. Další zvýšení spotřebních daní pak bude přesunuto z roku 2007 do roku 2008. Aktuální růst cen průmyslových výrobců a cen zemědělských výrobců jsou oproti předpokladům predikce rovněž nižší.

Nově dostupné údaje o vývoji reálné ekonomiky nenaznačují významná rizika předpovědi ekonomické aktivity, která pro čtvrté čtvrtletí očekává další zpomalení meziroční růstu HDP na 5,4 %. Reálný růst tržeb v maloobchodu si i přes mírné zpomalení udržel ve třetím čtvrtletí v souladu s prognózou vysokou meziroční dynamiku. Průmyslová i stavební výroba si rovněž ve třetím čtvrtletí udržují vysoká tempa růstu. Růst investičních dovozů a zvýšená dynamika dlouhodobých úvěrů naznačují v porovnání s předpovědí mírně vyšší tempo růstu investic, oproti tomu stávající údaje o platební bilanci znamenají riziko vyššího záporného deficitu čistých vývozů. Zatímco se míra nezaměstnanosti vyvíjela v souladu s prognózou, růst zaměstnanosti byl oproti očekávání nižší a to především v odvětví služeb a ve stavebnictví. Nižší než očekávaný růst mezd v ekonomice rovněž působí ve směru nižších nominálních jednotkových nákladů práce a pomalejšího růstu disponibilních příjmů domácností.

Po prezentaci situační zprávy bankovní rada diskutovala rozložení rizik oproti předpokladům říjnové predikce. Bankovní rada se shodla na tom, že se rizika vyskytují na protiinflační straně. V této souvislosti však bylo také uvedeno, že se může jednat o souběh několika dočasných protiinflačních šoků. Bankovní rada by tak v této situaci neměla reagovat ukvapeně.

V rámci hodnocení naplňování vnějších předpokladů prognózy se bankovní rada věnovala dopadům nižších cen ropy a nedávnému zhodnocení kurzu eura vůči dolaru. Bylo uvedeno, že zatímco se v minulosti tyto dva faktory promítaly do korunových cen ropy často protisměrně, nyní působí oba protiinflačně. Někteří členové bankovní rady hodnotili rizika možných negativních dopadů zhodnocování eura vůči dolaru na ekonomický vývoj v eurozóně.

V souvislosti s nižším než očekávaným růstem cen potravin v říjnu byly diskutovány také dlouhodobější faktory, ovlivňující cenový vývoj v této oblasti. Byla zde diskutována závislost cen potravin v indexu spotřebitelských cen na cenách zemědělských výrobců, konsolidace obchodních řetězců na jedné straně i výrobců potravin na straně druhé a vliv rozšířených možností exportu potravin na trhy EU. Zazněl názor, že ceny potravin mohou být ovlivněny přistoupením dvou zemí s velice silným agrárním sektorem k EU v roce 2007.

Bankovní rada se dále věnovala diskuzi o kurzovém vývoji. Bylo konstatováno, že současné zhodnocení koruny může v nejbližších měsících znamenat dodatečná protiinflační rizika pro vývoj korigované inflace bez pohonných hmot. Oproti tomu zazněly názory, že současné zhodnocení kurzu není zcela podloženo ekonomickými fundamenty. Především horší vývoj běžného účtu platební bilance, způsobený i větším objemem vyplácených dividend, může vést k opětovnému znehodnocení koruny.

Členové bankovní rady rovněž diskutovali růstový výhled v zahraničí. V této souvislosti bylo diskutováno, že pro budoucí inflaci je spíše než velikost přehodnocení očekávání ohledně ekonomického růstu důležité rozložení této změny mezi změnu dynamiky potencionálního produktu a mezeru výstupu. Někteří členové bankovní rady vyslovili hypotézu, že vzhledem k zhodnocování eura vůči dolaru může být nedávné přehodnocení růstového výhledu směrem vzhůru spíše projevem vyššího růstu potenciálu.

Po projednání situační zprávy bankovní rada jednomyslně rozhodla ponechat limitní úrokovou sazbu pro dvoutýdenní repo operace na stávající úrovni 2,50 %.

Přítomni byli: guvernér Z. Tůma, viceguvernér L. Niedermayer (opustil jednání z důvodu své účasti na telekonferenci Generální rady ECB; nezúčastnil se hlasování), viceguvernér Singer, vrchní ředitelka M. Erbenová, vrchní ředitel J. Frait, vrchní ředitel R. Holman, vrchní ředitel P. Řežábek

Zapsal Michal Hlaváček, poradce bankovní rady


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    Nebyla nalezena žádná data