Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Řežábek (ČNB): Zvyšování sazeb by se mělo kvůli silné koruně ještě odložit

Řežábek (ČNB): Zvyšování sazeb by se mělo kvůli silné koruně ještě odložit

14.11.2007 13:34
Autor: 

ČNB by měla odložit zvyšování úrokových sazeb, aby zabránila dalšímu posilování koruny a ohrožení ekonomického růstu, řekl člen bankovní rady Pavel Řežábek ve včerejším rozhovoru pro agenturu Bloomberg uveřejněném dnes.

Řežábek uvedl, že je „překvapen“ tempem posilování koruny k euru a že posilování české měny bude mít „určitě“ vliv na to, jak bude hlasovat na příštím zasedání bankovní rady 30. listopadu. Hlavní úroková sazba by mohla zůstat na 3,25 % ještě několik měsíců, řekl Řežábek.

„Dávám přednost opatrnému přístupu,“ protože dopad zvýšení sazeb „by mohl být obrovský a my bychom potom měli velký problém vybalancovat to s měnovou politikou,“ řekl Řežábek. „Není to o zvyšování nebo nezvyšování sazeb. Otázka je, kdy se situace vyvine tak, abychom si mohli být jisti, že tímto krokem nezpůsobíme vznik nerovnováh.“

Koruna v minulých čtyřech týdnech posílila k euru o 3,3 % a stala se třetí nejvýkonnější měnou . Poslední prognóza ČNB naznačila, že bude třeba zvyšovat sazby, aby se zchladily spotřebitelské výdaje a omezila inflace, která by v příštím roce mohla překročit až 5 %.

Současná úroveň koruny je „viditelně“ odlišná od toho, co ČNB čekala, řekl Řežábek. „Stojíme před rizikem, že zvýšení sazeb by mohlo případně podpořit další posilování koruny.“ Měnová politika „by měla být více o obezřetnosti a pozorování trhu.“

Turbulence na globálních úvěrových trzích, zejména v USA, by mohly vést ke zpomalení růstu světové ekonomiky, řekl Řežábek s tím, že stále není jasné, do jaké míry se americké problémy přelijí do Evropy a ovlivní českou ekonomiku.

(Zdroj: Bloomberg)

Přečtěte si také:
Hampl (ČNB): Růst sazeb ještě není u konce, ale vrchol je již na obzoru
Niedermayer (ČNB): Silná koruna inflaci pravděpodobně neomezí


Váš názor
 •  
  14.11.2007 15:06

  Doufejme že ostatní členové čnb budou rozumější a razantně přibrzdí zvýšením základní sazby.
  :
 • :-)
  14.11.2007 13:46

  Pán je opatrný. Řežábku ty si fakt myslíš, že zvýšení sazby o 0,25 povede k tomu, že investoři z okolních zemí začnou investovat do koruny???? Položme si otázku? Jsme si někdy vůbec jisti budoucností??? :-)
  TK
  • Re: :-)
   14.11.2007 13:51

   Opatrnost je na místě.. Restriktivní měnová a fiskální politika (i když navenek ne tak úplně prezentovaná) plus nejistota za hranicemi.. Myslím že ČR se právě nachází na vrcholu konjunktury a rok 2008 bude velmi zajímavý..
   AP
   • :-)
    14.11.2007 14:17

    OK, s tímhle souhlasím, taky si myslím, že v roce 2008 a 2009 bude u nás v ČR veselo. Pan Řežábek zapomněl na jednu věc. Pokud se banky začnou chovat tak, jak se chovat maj a nepučovat sockám na občanku, pak ať jsou sazby dole. Pokud se však chovaj, tak jak se chovaj pak ať sazby rostou. Ptám se: Co dělá dozor nad bankama, opět jako před deseti lety chrápe!!!
    TK
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - CPI, y/y
14:30USA - Počet nově zahájených staveb