Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Íránské sankce a krize ve Venezuele ženou ceny ropy na maxima od listopadu 2014

Íránské sankce a krize ve Venezuele ženou ceny ropy na maxima od listopadu 2014

07.05.2018 12:03, aktualizováno: 7.5. 12:06
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Světové ceny ropy v pondělí rostou okolo 1 procenta na nejvyšší úroveň od konce roku 2014, poháněny prohlubující se ekonomickou krizí ve Venezuele a napětím před rozhodnutím, zda Spojené státy znovu uvalí sankce proti Íránu. Futures na londýnský Brent rostou o 1,0 procenta na 75,62 dolaru za barel, když během seance vystoupaly až na 75,89 dolaru, nejvyšší úroveň od listopadu 2014.Futures na lehkou americkou ropu WTI rovněž poprvé od listopadu 2014 překročily hranici 70 dolarů za barel a posilovaly o 1,1 procenta na 70,50 dolaru za barel.

Cena ropy Brent online (USD/barel):


Analytici varují, že prohlubující se ekonomická krize ve Venezuele, jež se řadí mezi významné světové exportéry ropy, by mohla dále ochromit její produkci a vývoz.

Shannon Rivkin, investiční ředitel australské Rivkin Securities, uvedl, že ceny ropy táhnou vzhůru "rostoucí obavy z ekonomického kolapsu Venezuely a jejího ropného průmyslu plus možné nové sankce vůči Íránu ze strany Trumpovy administrativy".

Produkce ropy ve Venezuele ve srovnání s prvními léty po roce 2000 klesla zhruba na polovinu na pouhých 1,5 milionu barelů denně s tím, jak země nedokázala dostatečně investovat do údržby svého ropného průmyslu.

Vedle starostí ohledně Venezuely bude podle Grega McKennaa, hlavního stratéga trhu ze společnosti AxiTrader "hlavním tématem tohoto týdne ropa a jaderná dohoda s Íránem". Většina hráčů na trhu očekává, že Trump smlouvu skutečně vypoví, řekl.

Cena ropy WTI online (USD/barel):

 

Írán se zařadil zpět po bok předních světových exportérů ropy v roce 2016 poté, co byly zrušeny mezinárodní sankce výměnou za omezení íránského jaderného programu.

Trump však o upřímnosti úmyslů Íránu pochybuje a hrozí, že od dohody z roku 2015 odstoupí tím, že neprodlouží úlevy od sankcí, které vyprší 12.května. Výsledkem by zřejmě byl výrazný pokles vývozu ropy ze země.


 

Čtěte více:

Technická analýza: Ropa dál úspěšně ignoruje jasná data
04.05.2018 17:30
Komentář: Americká lehká ropa dál úspěšně ignoruje veškeré fundamentá...
Rostoucí cena ropy zřejmě popožene i evropské akcie. V Česku se dozvíme průmysl či maloobchod
07.05.2018 8:55
Evropské akciové trhy zřejmě budou zahajovat pondělní obchodování se z...
Úvod týdne je nevýrazný pro korunu i hlavní trhy. Írán ale může rozhýbat nejen ropu
07.05.2018 11:14
Návrat z víkendu je pro evropské trhy pomalý. Na hlavních akciových in...

Váš názor
  •  
    07.05.2018 13:24

    Celé to Trumpovo strašenie zrušením dohody s Iránom je jednak vydieranie Európy a jej tlačenie do rôznych ústupkov, ale aj nahrávanie americkým bridlicovým ťažiarom ropy.
    Petrík
    • Další rána válečným štváčům....
      08.05.2018 19:11

      Polsko snižuje svoji závislost na ruské ropě. Loni dovoz ruské ropy klesl na nejnižší úroveň od roku 2005. Rozšíření zdrojů, od kterých Polsko odebírá ropu, však také znamená vyšší ceny, vyplývá ze zprávy, kterou zveřejnila polská centrální banka.
      Lah-weeldh
    • A já se zase modlím abysme...
      08.05.2018 18:41

      Zase nemuseli uzavírat, pro nás nevýhodné, obchodní dohody jako s Čínou, jen na podporu další socialistické upadající ekonomie, která přivádí svoje lidi do chudoby a oddaluje se od zbytku světa, jen proto aby se udržela u koryt skupina vychytralých lidí, kterým ale vůbec nezáleží na tom že celý národ živoří a oni sami žijí na úkor vlastních občanů, kterým hlásají jak se mají skvěle, zatímco jejich inflace dosahuje 2000%, když před několika lety vzkvétali. Kde jsme tohle už všechno slyšeli a nikdo se nepoučí.
      Man'ana
Aktuální komentáře
13.07.2025
10:12Víkendář: Švýcarské řešení bankovních krizí a problému „příliš velké na to, aby padly“
12.07.2025
15:03Americký kryptomerkantilismus jako nástroj na posílení pozice dolaru ve světové ekonomice
10:20Víkendář: Přeceňované sjednocení Itálie a ta horší stránka finanční podpory regionům
6:52Investiční výhled pro 2H25 - Zvykáme si na chaos: Shrnutí
11.07.2025
17:43Poškozují rekordní odkupy finanční zdraví firem?
16:25Americké technologické firmy na vzestupu: Arista Networks dostává nový impuls  
16:14Trhy rostou, protože věří, že Trump ustoupí. Trump neustupuje, protože trhy rostou
16:14S&P 500 v bočním trendu, zlato na vzestupu  
15:13Němečtí internetoví prodejci módy Zalando a About You se spojili
14:42Technická analýza: Delta Airlines zahájila výsledkovou sezónu, akcie letí vzhůru  
14:03Norsko proti zbytku Evropy. Prodeje Tesly tam bují
13:34Německý parlament odklepl rozsáhlý balíček úlev za 46 miliard eur na podporu ekonomiky
13:09Perly týdne: Konec evropské výjimečnosti a technologické akcie, které nebudou nikdy drahé
11:29Investoři sází na nového Zaklínače. CD Projekt je mezi nejdražšími evropskými akciemi
10:46Další den, další cla – dnes je na řadě EU. Nervozita trhů je však zatím zanedbatelná  
10:30Komerční banka, a.s.: Regulatorní informace - Hlavní akcionáři KB k 30.6.2025 (2Q 2025)
10:08Červen na trzích pohledem Invesco: Amerika roste, Evropa klopýtá, Asie překvapuje
9:08Trump přitvrzuje: Kanada čelí 35% clu, další země čekají na verdikt
9:01Rozbřesk: Proč jsou české nemovitosti nadhodnocené méně než před energetickou krizí?
8:50Trump zavádí 35% clo na Kanadu, chystá projev k Rusku a investuje do těžby vzácných kovů  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data