Hledat v komentářích
Výběr pro investory

Článek je zařazen v rubrikách:Daně

Malá důchodová reforma v ohrožení

13.07.2011
Prezident republiky nepodepsal tzv. malou důchodovou reformu, která by měla od října 2011 měnit redukční hranice pro výpočet důchodů a prodlužuje věk pro odchod do starobního důchodu. O návrhu tohoto zákona bude znovu hlasovat Poslanecká sněmovna. Pokud setrvá na vráceném zákonu nadpoloviční většinou všech poslanců, zákon začne i přes nesouhlas prezidenta platit.

Novela zákona o důchodovém pojištění reaguje na rozhodnutí Ústavního soudu, který nařídil změnu výpočtu penzí. Podle něj je důchodový systém příliš solidární a málo zásluhový, protože nedostatečně reflektuje, kolik si lidé na své důchody platí. Soud uznal, že důchod lidí s vyššími příjmy je oproti nízkopříjmovým skupinám příliš nízký. Proto by se jim měly penze zvýšit.

Změna se pozitivně dotkne přibližně dvaceti procent budoucích důchodců. Penze lidí s nejnižšími příjmy se nezmění. Lidem s průměrnými příjmy, jichž je asi sedmdesát procent, se důchody sníží.


Kocián Šokc Bala	štík
Stránka Právo je společným projektem Patria.cz a advokátní kanceláře Kocián Šolc Balaštík, která poskytuje a zpracovává veškeré informace na stránce umístěné; za tyto informace nenese Patria.cz odpovědnost.
Zdroje