Hledat v komentářích
Výběr pro investory

Článek je zařazen v rubrikách:Zákony|Firmy
Firmy obchodující se státem konečné vlastníky zatím odkrývat nebudou

Firmy obchodující se státem konečné vlastníky zatím odkrývat nebudou

05.03.2012
Autor:
Ze vznikajícího zákona o zvýšení transparentnosti právnických osob bude zřejmě vyjmuta povinnost, aby firmy, které uzavírají smlouvy s veřejnými institucemi, musely odkrývat své konečné vlastníky.

Do návrhu zákona, jehož původní ambicí bylo „pouze“ zrušení listinných akcií na majitele (tzv. anonymních akcií), přibyly v průběhu minulých měsíců i povinnosti ohledně rozkrytí struktur faktických vlastníků, které by se týkaly všech obchodních společností, nejen akciových.

Nyní se však ministerstvo spravedlnosti přiklonilo k variantě, podle níž se návrh zákona přidrží původní koncepce. Důvodem má být podle nepotvrzených informací obava, že by debata nad tím, jak má odkrývání konečných vlastníků v praxi vypadat, projednávání nového zákona příliš zdržela. A zrušení anonymních akcií by se tím odložilo.

Anonymní akcie, které akciové společnosti neuloží do konce letošního roku do zvláštní bankovní úschovy, případně nerozhodnou o změně jejich podoby na zaknihované, změní automaticky od roku 2014 svou formu. Stanou se z nich „neanonymní“ akcie na jméno, a to včetně všech důsledků. Kdo stávající akcie společnosti nepředloží v šestiměsíční lhůtě, přijde o svá akcionářská práva.

Závazek zrušit anonymní akcie je dodatkem koaliční smlouvy současného vládního kabinetu z června loňského roku. Politici si od tohoto kroku slibují především omezení korupčního potenciálu při uzavírání smluv mezi soukromým a veřejným sektorem. Návrh zákona by se měl přibližně za několik týdnů dostat na program jednání vlády. Je ale možné, že během legislativního procesu, zejména v Parlamentu, ještě dozná změn.

Otázku povinného odkrývání konečných vlastníků (tzv. beneficial owners) u firem, které v určitém objemu obchodují se státem či uzavírají smlouvy s veřejnými institucemi, chce resort ministra Jiřího Pospíšila řešit samostatnou právní úpravou. Ustanovení o povinném rozkrývání vlastnické struktury obsahoval i návrh novely zákona o veřejných zakázkách. Ze znění, které na konci letošního ledna nakonec poslanci schválili, ale tato povinnost, s níž přišli senátoři, vypadla, a v konečném textu novely proto není. Senátní návrh původně požadoval, aby vlastnickou a subdodavatelskou strukturu zveřejňovaly ty firmy, které uspějí v tendrech, bez ohledu na výši získané odměny.

 

 


Kocián Šokc Bala	štík
Stránka Právo je společným projektem Patria.cz a advokátní kanceláře Kocián Šolc Balaštík, která poskytuje a zpracovává veškeré informace na stránce umístěné; za tyto informace nenese Patria.cz odpovědnost.
Tomáš SequensTomáš Sequens

Energetické prázdniny 2018 – co nás po nich čeká a nemine

26.07.2018
Klimaticko-energetický balíček 20–20–20, Zimní energetický balíček, Evropská energetická unie, snížení energetické spotřeby o 20%, závazný cíl zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie na spotřebě energie na 27%, indikativní cíl zvýšení energetické účinnosti na 27%, stejně indikativní cíl zvýšení energetické účinnosti na 32,5%, soutěžní nabídkové řízení OZE - všechna tato hesla a termíny maně krouží kolem nás již tak dlouho, až se zdá, že nemají žádný skutečný obsah a smysl. Opak je však pravdou – a možná je právě na čase, abychom se pokusili si jejich reálný význam připomenout, abychom měli představu, co nás čeká v „příštím školním roce“.Více
Zdroje