Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Je boj s globálním oteplováním nesmysl?

Je boj s globálním oteplováním nesmysl?

30.05.2007 16:50
Autor: 

V poslední době se znovu rozvířily vody kolem problematiky globálního oteplování. Snad nejvíce šokující názory přitom představil český prezident Václav Klaus: "Je to úplný nesmysl. Globální oteplování je prostě nesmysl. Copak je možné, aby to někdo nechápal?" hřímal na své návštěvě ve Washingtonu.

Nepochopili to zřejmě vědci, kteří v rámci Mezivládního panelu pro klimatické změny v únoru konstatovali, že se Země v posledním století skutečně oteplila, a to o přibližně 0,74 stupně Celsia. Nepochopily to asi ani členské státy EU, které se rozhodly proti globálnímu oteplování bojovat. Zavedly systém emisních povolenek jako nástroj pro plnění cílů Kjótského protokolu a uzavřely dohodu o pětinové omezení emisí skleníkových plynů do roku 2020.

Podle Klause však žádný zásah vlády nemůže zastavit to, aby se svět a příroda měnily. „Proto nesouhlasím s takovými projekty jakým je Kjótský protokol a podobné iniciativy, které stanovují arbitrární cíle, vyžadující ohromné náklady, bez realistických vyhlídek na jejich úspěch,“ řekl Klaus americkým kongresmanům. „Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci,“ uvedl dále prezident v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Přišli tedy evropští politici o rozum, když se snaží o omezování škodlivých emisí? Přišli o rozum i vědci, kteří ve zprávě Mezivládního panelu pro klimatické změny dospěli k závěru, že za oteplování modré planety od druhé poloviny 20. století s pravděpodobností 90 % může lidská činnost? Jsou varování vědců, že změny klimatu s sebou přináší vymírání druhů či rozšiřování chorob, jen malováním čerta na zeď?

I evropský environmentalismus, který Klaus označil za ten „nejnebezpečnější –ismus“, má však své meze a při jeho realizaci někteří politici přeci jen „dostávají rozum“. Například český ministr průmyslu Martin Říman už chystá na Evropskou komisi žalobu, protože Česku přidělený objem emisních povolenek ohrožuje ekonomický růst. A český průmysl mu dává za pravdu – proč se nechat oproti jiným státům znevýhodňovat? Jak řekl prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl, český podnikatel přeci nemůže globální problém vyřešit...

Nezodpovězenou otázkou stále zůstává, zda mají snahy Evropy o boj proti globálnímu oteplování vůbec nějaký efekt, dokud se k němu nepřipojí také největší světoví producenti emisí - Spojené státy, Čína nebo Indie. Má Evropa na zbytek světa čekat, nebo mu jít příkladem? Nezíská nakonec díky modernizaci, inovaci a růstem investic do čistých a efektivních technologií mnohem více? Je boj Evropy s globálním oteplováním nesmysl, zbytečnost, správná věc, nebo nutnost? Hlasujte v naší anketě! Těšíme se na Vaše názory.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
13:00Manchester United Plc (09/19 Q1)