Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Růst ekonomiky odpovídá prognóze ČNB

Růst ekonomiky odpovídá prognóze ČNB

7.9.2007 13:02
Autor: 

Podle dnes zveřejněného předběžného odhadu ČSÚ se reálný HDP ve 2. čtvrtletí 2007 meziročně zvýšil o 6,0 %. Po sezónním očištění a očištění o vliv počtu pracovních dní dosáhlo mezičtvrtletní zvýšení HDP 1,4 %. Zároveň s odhadem za uplynulé čtvrtletí upřesnil ČSÚ v návaznosti na aktualizované zdroje dat vývoj ukazatelů za letošní první čtvrtletí, v němž byl odhad růstu HDP zvýšen z 6,1 % na 6,4 %.

Zveřejněný meziroční údaj za 2. čtvrtletí letošního roku je nepatrně (o 0,2 procentního bodu) nižší ve srovnání s červencovou prognózou ČNB, přičemž mezičtvrtletní změna byla nižší ve srovnání s očekáváním ČNB o pouhou 0,1 p.b.

K dílčím odchylkám od prognózy ČNB došlo z hlediska struktury hospodářského růstu. Ve shodě s očekáváním ČNB pokračoval rychlý růst spotřeby domácností.Tempo růstu hrubé tvorby fixního kapitálu sice poněkud zaostalo za červencovou prognózou ČNB, ale tato odchylka byla více než vykompenzována výrazným zvýšením investic do zásob.Ve 2. čtvrtletí naopak mírně meziročně poklesla spotřeba vlády, zatímco prognóza ČNB očekávala její mírný nárůst. V souladu s červencovou prognózou ČNB došlo k udržení rychlého růstu obratů zahraničního obchodu zbožím a službami, když saldo čistého vývozu rovněž dle očekávání meziročně zhruba stagnovalo.

Na meziročním růstu hrubé přidané hodnoty ve stálých cenách o 6,0 % se dle ČSÚ podílela hlavně tři objemově nejvýznamnější odvětví - zpracovatelský průmysl (+ 10,5 %), což souvisí s náběhem nových kapacit především v odvětvích orientovaných na vývoz, obchod a opravy motorových vozidel (+ 14,2 %) a služby pro podniky (+ 11,3 %).

zdroj: ČNB


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data