Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tomšík (ČNB): Debata není o tom, zda zvyšovat sazby, ale kdy a o kolik

Tomšík (ČNB): Debata není o tom, zda zvyšovat sazby, ale kdy a o kolik

12.10.2007 10:32

Rozhodování bankovní rady ČNB o úrokových sazbách není debata o tom, jestli zvyšovat, či ne. Debata je o tom, kdy a o kolik, uvedl člen bankovní rady ČNB Vladimír Tomšík v rozhovoru pro dnešní Hospodářské noviny.

„Máme šestiprocentní růst HDP, inflaci kolem tří procent a kde jsou úrokové sazby?“ ptá se Tomšík. „Nominálně také kolem tří procent, tedy reálně na nule. Je normální, abychom v době tak vysokého růstu měli nulové, či dokonce záporné reálné úrokové sazby?“ pokračuje. „Podle nás to není zdravé, reálné sazby by rozhodně měly být kladné a pohybovat se na úrovni minimálně jednoho procenta. I proto jsme v červenci, při zveřejnění poslední prognózy inflace, signalizovali další zvyšování úrokových sazeb. Je ovšem otázkou, jak tento růst bude velký s ohledem na poslední skutečnosti,“ uvedl.

Takovou „skutečností“ je podle něj zejména výrazné posilování koruny v posledních týdnech. Kurz koruny teď podle něj působí relativně restriktivně a dokáže ekonomiku ochladit.

K tomu, jak bude hlasovat na příštím zasedání, Tomšík uvedl, že sám za sebe nemůže zvýšení sazeb vyloučit. "V červenci nás inflační prognóza navedla k plánu dalšího zvýšení sazeb v průběhu následujících dvanáct až osmnáct měsíců. Ale teď se udála řada věcí a pro novou říjnovou prognózu je tu řada otázek. Počkáme si, co nám naši analytici přinesou. Nicméně je tu riziko, že se červencová prognóza nenaplní,“ podotkl Tomšík. 

Přečtěte si také: Hampl (ČNB): Zvyšování sazeb bude pokračovatVáš názor
  •  
    12.10.2007 21:50

    Doufejme že to není jen cílené varování trhu ale že to tak skutečně bude nevím na co ti pánové v čnb čekají .
    Tomáš
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data