Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Výkyvy akciových trhů: Zajišťování a reakce investorů

Výkyvy akciových trhů: Zajišťování a reakce investorů

1.11.2007 9:50
Autor: 

Proti riziku propadu cen akcií se zajišťuje pouze šest procent českých retailových investorů. Všeobecné povědomí o zajišťovacích instrumentech je velmi nízké. Uvádí to zářijový průzkum společnosti Patria Direct*.

Cílem výzkumu bylo zjistit, jak čeští investoři sestavují svá portfolia, jaké informace jsou pro ně stěžejní a jak chrání své investice před propadem cen. Výzkum ukázal, že 84 procent respondentů (návštěvníků webu www.patria.cz) investuje do akcií a dalších 13 procent to má v nejbližší době v plánu.

Investoři věří především sami sobě
Nejdůležitějším pomocníkem investorů při nákupu akcií jsou informace, každý ale přikládá váhu něčemu jinému.
Pokles nebo růst cen akcií je rozhodující informací pro 48 procent investorů.
Komentáři a názory odborníků se řídí celkem 30 procent. Služba doprovodného informačního servisu je pro investory velmi důležitá.
• Pouze 13 procent investorů je ovlivněno chováním ostatních. Investoři chápou, že následovat dav nemá v této oblasti žádný smysl.

Impuls k nákupu: odhad cenového dna
„Pokud jde o chování v průběhu korekce na trzích, projevují investoři velkou samostatnost. Ačkoli se jedná o velmi složitou situaci, snaží se správný moment k nákupu akcií určit sami. Takřka polovina z nich zkouší rozpoznat ten správný okamžik, kdy podle jejich vlastního názoru už ceny akcií klesly hodně nízko,“ komentuje výzkum Roman Koděra, vedoucí makléř společnosti Patria Direct.

Padir

Proti propadu se zajišťuje minimum investorů
„Většina investorů zatím zajišťovací instrumenty jako například futures kontrakty nebo opce nevyužívá, na druhou stranu mají zájem o edukaci v této oblasti. 49 procent dotazovaných investorů by ocenilo větší množství informací k této problematice. Proto se jí chceme více věnovat na stránkách www.patria.cz nebo www.centrum-investora.cz,“ dodává Roman Koděra.

I přes nízké procento využití klasických zajišťovacích instrumentů se investoři proti výkyvům na kapitálových trzích chrání. Podle výzkumu spočívá tato ochrana především v diverzifikaci portfolia již při jeho sestavování. Svá portfolia diverzifikují tři čtvrtiny dotázaných investorů, přičemž více než polovina z nich nakupuje různé typy cenných papírů (akcie, fondy, certifikáty). Čtvrtina investorů diverzifikuje nákupem několika titulů v rámci jenoho typu cenného papíru a čtvrtina nákupem cenných papírů z různých regionů.

-------
*V průzkumu na stránkách Patria Online odpovědělo 374 individuálních investorů.


------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Patria Direct se zaměřuje na obchodování s cennými papíry pro privátní klientelu. Společnost je součástí skupiny Patria. Svým klientům umožňuje investovat zejména do:
- Podílových fondů, akcií, ETF-indexových akcií, ETC komoditních akcií, investičních certifikátů, warrantů, futures, českých státních dluhopisů a hypotečních zástavních listů Hypoteční banky

Patria Direct dále nabízí 
- Informační a poradenský servis 
- Měnové konverze a úvěr na nákup cenných papírů 
- Obchodování on-line a prostřednictvím call centra nebo osobního makléře na burzách v ČR, Polsku, Maďarsku, Belgii, Dánsku, Finsku, Francii, Holandsku, Itálii, Německu, Norsku, Portugalsku, Rakousku, Švédsku, Španělsku, Švýcarsku, Velké Británii a USA


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data