Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Odhad inflace a nezaměstnanosti v listopadu

Odhad inflace a nezaměstnanosti v listopadu

7.12.2007 17:57
Autor: David Marek

Spotřebitelské ceny se podle našeho odhadu v listopadu zvýšily o 0,7 procenta a meziroční inflace by se měla posunout za 4,0 na 4,8 procenta. Důvod k vyšší inflaci? Potraviny, potraviny, potraviny, ropa. Zhruba v tomto poměru si listopadovou inflaci mezi ze sebe rozdělili dvě hlavní příčiny. Z potravin tentokrát nejvýraznější cenový skok zaznamenaly vejce, rostlinná másla, pečivo a některé druhy zeleniny. K nelibosti minimálně poloviny české populace zdražilo také pivo.

V prosinci by měla inflace stagnovat, zato v lednu nabere obrátky. Podpořena změnami daní, cen energií a regulovaných cen by měla překonat hranici šesti procent. V souvislosti s rizikem růstu inflačních očekávání očekáváme s dalším zvýšením úrokových sazeb ČNB v průběhu 1. čtvrtletí příštího roku. 

Míra nezaměstnanosti se podle našeho odhadu v listopadu snížila na 5,6 procenta z říjnových 5,8 procenta. V listopadu doznívá absolventský efekt: v září po skončení prázdnin se čerství absolventi škol zaregistrují na úřadech práce a začnou se poohlížet po práci, v říjnu a v listopadu se naprosté většině z nich podaří práci nalézt. Kromě tohoto sezónního efektu ale k poklesu nezaměstnanosti přispívá rychlý hospodářský růst, o čemž svědčí rekordně vysoký počet volných pracovních míst.


Váš názor
 • no můj názor je ten
  10.12.2007 9:06

  Že inflace bude v příštím roce nad 6,5%, možná i překoná hranici 7%, takže tohle už není o tom zvýšit sazby o 0,25% ale minimálně o 0,50%!!!! Měli bychom dorovnat sazby na úroveň EU a to hned v prosinci, jinak to nedopadne s naší ekonomikou vůbec dobře.
  TK
  • V USA
   10.12.2007 9:44

   také chladili inflační očekávání růstem sazeb a kam došli? Reagovat na deregulace a dorovnávání cen na úroveň okolních států zvyšováním sazeb nemá logiku a ekonomice spíš uškodí. Japonsko jede s téměř nulovými sazbami a žádné výrzné problémy to nepřináší
   lime
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba