Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bývalý šéf Fedu Greenspan: V USA se objevují známky stagflace

Bývalý šéf Fedu Greenspan: V USA se objevují známky stagflace

17.12.2007 8:10
Autor: ČTK

Washington 17. prosince (ČTK) - Americká ekonomika již vykazuje první příznaky takzvané stagflace, což je jev, kdy roste inflace, ale stagnuje či klesá výroba. Řekl to včera bývalý šéf americké centrální banky (Fed) Alan Greenspan. V USA se zvyšují hlavně ceny potravin a energií, což je problém, který trápí i některé další země.

Greenspan řekl, že v minulosti stála za relativně silným růstem ekonomiky právě nízká inflace. "Nezačíná se objevovat stagflace, ale její první příznaky. Obecně lze tudíž říci, že inflaci je třeba potlačit," poznamenal Greenspan.

Bývalý šéf Fedu řekl, že je nesmírně důležité, aby centrální banka měla z politického hlediska možnost dělat to, co dělat má, aby inflaci potlačila. Od poloviny září Fed snížil základní úrok třikrát, a to už o celý procentní bod, takže nyní je základní úrok na 4,25 procenta.

Globální finanční systém nyní doplácí na nepříznivé dopady úvěrové krize, která se objevila jako důsledek problémů v části hypotečního trhu v USA. Na krizi doplácejí velké investiční banky, především v USA, které investovaly do hypotečních zástavních listů a podobných nástrojů, jejichž hodnotu nelze mnohdy snadno vyčíslit.

Ekonomové nyní spekulují, že americká ekonomika se možná nevyhne recesi, i když nejnovější statistika naznačuje, že by se jí vyhnout mohla. Stále se totiž solidním tempem zvyšují výdaje spotřebitelů, i když situace na trhu bydlení se zhoršuje a složitější je získat i nový úvěr.

Snižováním úroků Fed může podpořit hospodářský růst, samotný pokles úroků ale působí proinflačně, protože je zpravidla provázen poklesem kurzu měny. Fed se tak snadno může ocitnout v pasti a jeho hlavním úkolem je pokusit se o obnovu hospodářského růstu, aniž by způsobil růst cenové hladiny. Inflace výrobních cen byla v listopadu v USA nejvyšší za 34 let.

Greenspan tak zopakoval svůj nedávný odhad, podle něhož existuje asi 50procentní pravděpodobnost, že americká ekonomika skončí v recesi. Bývalý šéf Fedu ale zdůraznil, že dluhy amerických firem nepředstavují žádný velký problém a podniky jsou schopny ho bez problémů splácet.


Váš názor
 •  
  17.12.2007 12:22

  Lidé si napůjčovali spoustu peněz, kterými zvýšili inflaci. Pokud se jejich další potenciál k půjčování peněz vyčerpal, dá se očekávat snížení hospodářského růstu a tím i inflace, nebot' dojde k propouštění (někde už k němu dochází) a lidé budou mít problémy se splácením. Hodnota nemovitostí, akcií bude pravděpodobně klesat.
  Vizionář
  •  
   17.12.2007 12:36

   Při investování se vyhněte akciím bank, i kdyby měly sebelepší doporučení!
   Vizionář
   •  
    17.12.2007 13:05

    Některé evropské banky mají nyní zajímavý kurzy. Z dlouhodobýho hlediska se určitě vyplatí.
    Dan
    •  
     17.12.2007 13:31

     Z dlouhodobého hlediska ano, ale z krátkodobého ne.
     Vizionář
 • 50/50
  17.12.2007 9:40

  já neříkám tak ani tak, ale uvidíte na moje slova dojde...
  Templar
  • Re: 50/50
   30.12.2007 15:16

   Nesouhlasím s názorem,abych se vyhábal akciím bank.Naopak..doporučuji.Z dlouhodobého hlediska určitě právě teď.Z krátkodobého hlediska je nutné probrat titul po titulu,protože u některých jsou velké rezervy.osbně bych teď nakoupil BNP (BNP.PA),CHC,MBI,ABK,SCMF,CLFC,AMNB,ACA.PA.
   • no jestli pudes do tehle akcii
    30.12.2007 23:29

    tak ses dle meho priposraneho a skromneho nazoru Pan Gambler ! (tim nerikam ze to je nezbytne blba investice)
    chytrak
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data