Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Der Standard: Jaderná energie na postupu

Der Standard: Jaderná energie na postupu

25.1.2008 12:00
Autor: ČTK

Vídeň 25. ledna (zpravodaj ČTK) - Jaderná energie je znovu na postupu, o tom nelze pochybovat a nic na tom nezmění ani skutečnost, že to Zelení nechtějí vzít na vědomí, píše dnes vídeňský list Der Standard. V komentáři, který je na rakouské poměry neobvykle smířlivý vůči jaderné energetice, reaguje na oznámení Mezinárodní agentury pro energii (IEA), podle níž se předpokládá od roku 2013 výstavba 30 nových atomových reaktorů ve světě ročně.
 
Pro jadernou energii skutečně mluví mnohé, pokračuje list. Na jedné straně je to rostoucí poptávka po energii a skutečnost, že se nepodařilo oddělit hospodářský růst od růstu spotřeby energie. Za druhé je to omezenost zásob fosilních energetických zdrojů a jejich rizikový geopolitický prvek. A za třetí dostává jaderná energetika mohutnou podporu díky snahám o ochranu klimatu. To jsou reality, i když je Rakousko nerado slyší.

Využívání obnovitelných energetických zdrojů je sice lákavé, existují však velké pochyby o tom, že by se tyto zdroje mohly stát skutečným pilířem v zásobování energií. Nemluvě o tom, že tento druh zeleného energetického romantismu by mohl mít i negativní následky, například v podobě rostoucích cen potravin, další likvidace deštných pralesů a především dalšího růstu cen energií.
 
Jeden příklad za mnohé: vysoce dotovaná biomasa v podobě cenné suroviny, jakou je dřevo, je s negativními dopady pro životní prostředí spalována a zároveň tak chybí papírenskému průmyslu. To je těžko možné označit za rozumné.

Atomová energetika má také svoje problémy, například s ukládáním použitého paliva, a není tedy žádný všelék. S ohledem na nedostatek jiných efektivních zdrojů však není na místě vyhlašovat vůči ní nějaké klatby, uzavírá svůj komentář Der Standard.


Váš názor
 • hezký terminus technicus
  25.1.2008 12:54

  "zelený energetický romantismus" - to vyjadřuje velmi vtipně a zároveň laskavě v kostce vše
  Filip
 • Skoro
  25.1.2008 12:17

  Skoro dokonalý názor / článek. Kdyby tam nebyly obavy z ukládání použitého paliva, tak mu není co vytknout. Když se občanstvo světa přesvědčí, že ani toto není problém, tak už budou dnešní reaktory se štěpnou reakcí tím čím jsou dnes zdroje spalující fosilní paliva.
  • Přesně tak
   25.1.2008 15:06

   Jsem geolog... A proto vím, že není technicky neřešitelný problém uzavřít jaderný odpad do solného dolu a nebo do stabilní hlubinné vyvřeliny... I kdyby došlo k tomu nejhoršímu, tak rychlost šíření kontaminace může být v takové situaci tak zpomalena, že to nikdy nic neohrozí... Například kontaminace ropou se přes jílové vrstvy šíří rychlostí cca 1 m za 100 let... A jíly jsou stejnou bariérou pro těžké radioaktivní kovy.... Nicméně nejspravděpodobnější variantou je stejně ta, která předpokládá totální využití všech radioizotopů... Jde to přinejmenším odvodit od všeho toho, co lidstvo dosud dosáhlo... Člověk totiž využívá čímdál více prvků... I smolinec - původně neužitečný (a dokonce škodlivý) nerost doprovázející ložiska Pb-Zn, je nyní vysoce ceněn jako zdroj uranu !!!!!!!!!!
   QEntity
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data