Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB: Se zpomalením růstu ekonomiky zvolní růst nominálních mezd, koruna ve 3Q oslabí a poté zpevní

ČNB: Se zpomalením růstu ekonomiky zvolní růst nominálních mezd, koruna ve 3Q oslabí a poté zpevní

15.8.2008 11:13
Autor: ČTK

Zpomalení ekonomického růstu bude na trhu práce doprovázet výrazné zvolnění zvyšování nominálních mezd. Zároveň zpomalí růst zaměstnanosti, který v příštím roce přejde k postupnému vzestupu míry nezaměstnanosti. Vyplývá to z inflační zprávy, kterou dnes zveřejnila Česká národní banka.
 
Tlaky na zpomalení zvyšování platů budou podle zprávy plynout zejména z poklesu ziskovosti výrobců při výrazném zhodnocení koruny a současné úrovni nákladů práce. Průměrná nominální mzda v ekonomice tak letos poroste zhruba devítiprocentním tempem, v roce 2009 se její růst sníží pod sedm procent.

Většina členů bankovní rady ČNB podle záznamu jednání minulý týden zpochybnila růst mezd jako proinflačního rizika s poukazem na zhoršující se finanční situaci podniků, které nebudou schopny přistoupit na požadavky zaměstnanců. Bylo zmíněno, že ačkoliv je současná ziskovost podniků lepší než v letech 2002 a 2003, z údajů o finančním hospodaření podniků vyplývá, že došlo k prudkému propadu jejich likvidity. To potvrzují také data o vývoji úvěrů, kde významně narostly provozní úvěry, zatímco investiční úvěry poklesly.

Česká měna by měla podle prognózy nejprve v letošním třetím čtvrtletí oslabit, a tím zčásti korigovat své předchozí prudké posílení, uvedla zpráva. Přispěje k tomu mimo jiné prohlubující se rozdíl v úrocích v ČR a v zemích eurozóny. Poté prý bude koruna opět zvolna posilovat.

Členové bankovní rady upozornili minulý týden na to, že současná situace je velmi komplikovaná. Jisté je, že jak domácí tak zahraniční ekonomika zpomalí růst, budoucí vývoj inflace je však mnohem méně předvídatelný. Podle členů rady v současnosti souběžně působí tři šoky, a to proinflační šok do růstu cen potravin a energetických komodit, protiinflační poptávkový šok v zahraničí a kurzový šok posilující měny.

ČNB očekává letos i napřesrok pomalejší růst ekonomiky. Ve své nové prognóze snížila odhad letošního růstu hrubého domácího produktu na 4,1 procenta z předchozích 4,7 procenta. Příští rok ekonomika poroste podle ČNB tempem 3,6 procenta; původně banka odhadovala čtyři procenta. Prognóza počítá ve zbytku roku s poklesem tržních úrokových sazeb. Po většinu příštího roku by prý sazby měly být zhruba stabilní.


Váš názor
 • no
  15.8.2008 11:39

  pokud koruna ještě oslabí, pak se asi zvedne inflace, což by mělo za následek opětovný zvýšení sazeb...........
  tk69
  • Re: no
   15.8.2008 11:48

   Je otázka, zda hoši z ČNB nebudou chtít vypadat po snížení sazeb jako troubové a sazby raději nenechají nějakou dobu nízko i přes vysokou inflaci.
   viky
 •  
  15.8.2008 11:36

  tak tato prognoza si opravdu nezada s vestenim z kristalove koule, protoze to tak muze byt anebo taky uplne jinak (viz rekordni vyplaty dividend v letosnim roce)...kazdopadne si tuto ulozme, abychom se k ni mohli jeste vratit... :-)
  star
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data