Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čínská ekonomika vzrostla o 9 %, nejpomaleji za posledních 5 let

Čínská ekonomika vzrostla o 9 %, nejpomaleji za posledních 5 let

20.10.2008 10:07
Autor: 

Zdá se, že finanční krize již zahryzla svůj zub i do ekonomiky nejlidnatější země světa. Čínská ekonomika, která je největším přispěvatelem ke globálnímu růstu, ve třetím čtvrtletí zaznamenala meziroční expanzi o 9 %, což je nejpomalejší ekonomický růst této země za posledních pět let (od 2Q 2003). Výsledek byl navíc horší, než všechny odhady analytiků (podle Bloomberg), medián odhadů činil 9,7 %. V předchozím čtvrtletí čínská ekonomika rostla tempem 10,1 %.

Pátým čtvrtletím zpomalující ekonomický růst by mohl dále zhoršit letošní poklesy cen železné rudy, mědi a ropy a snížit poptávku po exportech v rámci asijského regionu, kam již zavítal ekonomický pokles, přičemž na Japonsko a Singapur již dolehla recese.

Čínská vláda již včera kvůli podpoře ekonomiky oznámila snížení daní pro exportéry a zvýšila investice do infrastruktury. Centrální banka by mohla potřetí v tomto roce přikročit ke snížení sazeb.

Čínská inflace v září kvůli zlevňování komodit zpomalila na 4,6 %, což je nejnižší hodnota od června loňského roku.

(Zdroj: Bloomberg)


Váš názor
  • Pokles v Číně
    20.10.2008 12:26

    je očekávaný, nehodný komentářů. Přesto jeden : pokud čínská vláda nenajde náhradní práci místo té současné (doposud byla Čínou výrobní fabrikou celého světa), budou lidé nespokojeni s vládou. Bude záležet na vládě, jak to lidem vysvětlí. Krom toho vláda se asi bude snažit ještě více povzbudit plagiátorství, aby si tamní obyvatelstvo umělo samo sobě vyrobit ještě více výrobků, než je tomu nyní. Pokud se vládě rétorika nepodaří, nebude mít sociální problém jenom ona, ale celý svět. Zatím jsou sociální problémy jenom lokální a o jejich rozsahu se zákonitě nemluví. Nemluví se proto, protože ve světle opakovaných celosvětových injekcí hotovosti do americké ekonomiky by ty částky působily dojmem, že lidský život (někde) nemá hodnotu ani denního výdělku (tamtéž).
    Mudrc
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data