Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
EK: Ekonomický růst EU a eurozóny se v příštím roce téměř zastaví, ČR zpomalí na 3,6 %

EK: Ekonomický růst EU a eurozóny se v příštím roce téměř zastaví, ČR zpomalí na 3,6 %

3.11.2008 11:04
Autor: ČTK

Brusel (zpravodaj ČTK) - Růst hospodářství Evropské unie a eurozóny se kvůli finanční krizi v příštím roce téměř zastaví. Vyplývá to z prognózy, kterou dnes zveřejnila Evropská komise. Unijní HDP by příští rok měl vzrůst jen o 0,2 procenta, přičemž ekonomika eurozóny poroste dokonce jen o 0,1 procenta.

Letos hospodářství EU zpomalí na 1,4 procenta HDP, což je ve srovnání s rokem 2007 zhruba poloviční tempo růstu. Ještě větší propad však zažije eurozóna, kde růst HDP zpomalí z loňských 2,7 procenta na 1,2 procenta. 

Letošní tempo růstu české ekonomiky podle dnešní prognózy Evropské komise (EK) zpomalí na 4,4 procenta. Ještě na jaře přitom komise očekávala, že růst bude 4,7 procenta. V roce 2009 pak česká ekonomika poroste o 3,6 procenta, odhaduje EK. Zároveň ale v příštím roce očekává výrazný pokles inflace.

Růst českého hospodářství podle komise začne opět zrychlovat v roce 2010, kdy by měl činit 3,9 procenta. Prognóza Evropské komise je v souladu s odhady českého ministerstva financí, které letos také očekává růst o 4,4 procenta. Napřesrok pak předpokládá zpomalení na 3,8 až 3,6 procenta, přičemž podle České národní banky by růst mohl být ještě nižší.

Inflace by podle odhadu Evropské komise v České republice měla letos činit vysokých 6,6 procenta. V dalších letech ale bude klesat. V roce 2009 by pak měla klesnout na 3,1 procenta, o rok později na 2,7 procenta. Podle komise postupný pokles inflace zřejmě podpoří silná měna a slabší domácí poptávka.
Celkově by ale domácí poptávka podle prognózy měla v příštím roce oživit. Zároveň ale klesne vývoz, zejména kvůli zhoršení hospodářské situace v Německu, které je nejvýznamnějším obchodním partnerem České republiky s téměř třetinovým podílem na českých vývozech.

Evropská komise rovněž očekává, že v příštím roce díky klesající inflaci a odeznívání vlivu vládních reformních opatření zrychlí spotřební výdaje českých domácností. Oživení soukromé spotřeby v roce 2009 by dále měly podpořit silný růst platů a zaměstnanosti. Míra nezaměstnanosti by podle Evropské komise měla letos mírně klesnout, v příštím roce pak zůstat víceméně stabilní.

Zároveň v příštích dvou letech v České republice porostou investice, zejména díky evropským fondům, přímým zahraničním investicím a nízké daňové sazbě pro podniky. Export z Česka v roce 2009 kvůli slabé poptávce v zahraničí a silné měně viditelně zpomalí, v následujícím roce by ale měl oživit kvůli novým exportně zaměřeným investicím a zlepšenému výhledu celosvětové ekonomiky, uvedla prognóza. Obchodní bilance by podle ní v roce 2009 i 2010 měla zůstat v přebytku.

Deficit veřejných financí by letos podle Evropské komise měl v Česku činit 1,2 procenta hrubého domácího produktu oproti zhruba 1,0 procenta v roce 2007. Vliv zpomalení ekonomiky v zásadě vyvažují úspory dané vládními reformními opatřeními, která omezila vládní výdaje. Zavedení rovné daně v Česku podle komise zřejmě letos ovlivní výběr daně z příjmu, zároveň ale daňové příjmy státu významně zvýší nárůst snížené sazby DPH z pěti na devět procent.

Komise předpověď zveřejňuje dvakrát ročně; vždy na jaře a na podzim.

Podzimní prognóza Evropské komise pro ČR (údaje v procentech):

 
ukazatel 2007 2008 2009 2010
HDP 6,0 4,4 3,6 3,9
Inflace 3,0 6,6 3,1 2,7
Deficit veřejných financí 1,0 1,2 1,3 1,4
Nezaměstnanost 5,3 5,0 5,0 5,2

 


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y