Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Coface: Úvěrová krize se v Evropě rozšiřuje

Coface: Úvěrová krize se v Evropě rozšiřuje

04.11.2008 12:14
Autor: ČTK

Praha (ČTK) - S prohlubující se finanční krizí se Evropou šíří i krize úvěrová, která se projevuje náhlým omezením dostupnosti bankovních úvěrů, snížením důvěry v některé ekonomické subjekty a zpomalením ekonomické aktivity. Počet platebních selhání vzrostl od ledna do září 2008 meziročně o 36 procent, vyplývá ze zjištění globálního poskytovatele služeb péče o pohledávky společnosti Coface.

Současná úvěrová krize by podle Coface měla být svým rozsahem srovnatelná s úvěrovou krizí v roce 2001, ale menší než tři předchozí v letech 1973, 1982 a 1991. Šíření krize prostřednictvím omezování poptávky je menší než v předchozích případech, a to díky odolnosti nových ekonomik, mezi které patří i Česko. Snížení dostupnosti úvěrů je však prý výraznější, jelikož na počátku byly problémy finančního sektoru.

Jako v minulých případech by i tato úvěrová krize měla trvat mezi 18 měsíci a dvěma lety, protože i kdyby se celosvětová ekonomika dostala do dlouhého období nízkého růstu, firmy se situaci přizpůsobí, uvedla Coface.

Krize trhu s nemovitostmi, následovaná finančními selháními, vedla k zhoršení kreditních rizik ve Velké Británii, Irsku a na Islandu. "Prvním kanálem krize byl trh s nemovitostmi, který hluboce zasáhl společnosti v zemích, kde bubliny již byly na prasknutí, jako například ve Velké Británii a Irsku," vysvětlil hlavní ekonom společnosti Coface Yves Zlotowski. Zhoršování finanční krize odkrylo její nové přenosové kanály, což má výrazný podíl na oslabování důvěry ekonomických subjektů. Krize nyní dorazila do Eurozóny a projevila se i v Itálii a Francii.

V Británii má finanční a nemovitostní krize stále výraznější dopad na snižování výdajů domácností a firem. Platební neschopnost firem narostla o 14 procent proti první polovině roku 2008. V Irsku se nemovitostní krize rozšířila do celé ekonomiky a způsobila recesi. Insolvence společností v první polovině roku vzrostly o 75 procent. Island se vedle záporného vývoje na trhu s nemovitostmi musí vyrovnat se zhroucením svého bankovního systému. Coface předpokládá, že v těchto třech zemích se situace společností bude dále zhoršovat.
 
Snížení důvěry a nedostatek úvěrů brzdí také italské a francouzské společnosti. V Itálii se rizika pro společnosti zvyšují v důsledku nulového růstu, stoupajících nákladů a nedostupnosti úvěrů. Francii, tuto dlouho odolávající ekonomiku, zasáhla úvěrová krize. Coface eviduje vysoký nárůst počtu plateb po splatnosti na straně francouzských společností; ke konci září jejich počet meziročně stoupl o 75 procent. Tento nárůst je výrazný zejména od letního období. "Dopravní, stavební a nemovitostní sektor byly zasaženy jako první," upozornil manažer úpisu rizik Coface pro Francii Olivier Cazal. Zhoršení je důsledkem snížené dostupnosti úvěrů pro společnosti a také zpomalením ekonomické aktivity, dodal.

Coface byla založena v roce 1946 a je dceřinou společností francouzské finanční instituce Natixis. Služeb Coface, která se zabývá pojištěním pohledávek, hodnocením bonity podniků, správou a inkasem pohledávek a factoringem, využívá přes 45 procent z 500 největších světových korporací. V Česku Coface působí od roku 1991.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.09.2020
11:06Disney propouští víc než 10 % zaměstnanců (komentář analytika)  
10:50Prezidentská debata trhy nenadchla. Biden nepropadl, na programy nedošlo  
10:00Ranní káva Jana Bureše: Je oživení v roce 2021 v ohrožení? Sledujte záznam
9:55Disney propustí 28.000 lidí, hlavně v zábavních parcích v USA
9:11Trigema Real Estate Finance a.s. - Neauditovaná účetní závěrka z 30.6.2020
9:11Rozbřesk: Turecko a Maďarsko stále v jednom forexovém košíku, favoritem po debatě Biden?
8:58Britská ekonomika, sužovaná dopady koronaviru, je po 11 letech v recesi
8:52Philip Morris ČR v pololetí meziročně zvýšil tržby, ze zisku mu ale ubrala opatření kolem koronaviru
8:49Konfrontační prezidentská debata může brát ráno akciím vítr z plachet  
8:14Trump a Biden se střetli v chaotické a konfrontační debatě
5:54Natixis: Investuje se stále více, ale produktivita je v útlumu. Proč?
29.09.2020
22:02Obchodování v USA poznamenala nervozita  
18:06Řeknu jediné slovo: Baterie
17:02Euro míří nahoru, nejisté akcie čekají na předvolební debatu  
16:20FT: Strach ze sporných voleb pohání sázky na výkyvy v akciích
16:08NTT v největší transakci v Japonsku převezme svou mobilní část
15:44AMISTA investiční společnost, a.s.: INFOND investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. - zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2020
15:44Siemens Gamesa se spojila s Gas & Power a vytvořila Siemens Energy
15:17Deflace v Německu se v září prohloubila, pokles činí 0,4 procenta
14:47Tesla po zrušení akvizice usiluje o těžbu vlastního lithia

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:45Čína - PMI v průmyslu
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
14:30USA - HDP, q/q a