Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Sarkozy: Česká výroba aut pro Francouze není omluvitelná

Sarkozy: Česká výroba aut pro Francouze není omluvitelná

6.2.2009 15:42
Autor: mediafax

Článeky byl aktualizován:

PAŘÍŽ (MEDIAFAX) - Francouzský prezident Nicolas Sarkozy chce, aby se výroba francouzských automobilek vrátila z České republiky zpět do Francie. Ve čtvrtek v noci o tom informovala agentura Bloomberg.

"Vytvoření továrny v České republice, která bude vyrábět automobily pro Francouze, není omluvitelná. Chci to ukončit, pokud to bude možné," prohlásil Nicolas Sarkozy pro agenturu Bloomberg. "Musím naslouchat těm, kteří protestují, a musím také naslouchat těm, kteří tvrdě pracují, a trpí také," dodal francouzský prezident, jehož výroky někteří komentátoři považují za populistické.

"To byl vysloveně evropský výrok, kde pan Sarkozy vysvětlil, co to znamená evropská solidarita. Nicméně nemyslím, že by rozumný šéf podniku takovýto návrh vyslyšel, investované peníze odepsal, a začal vyrábět ve Francii," komentoval návrh francouzského prezidenta český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (za SZ).

"Existence automobilek je velmi dobře smluvně podvázána, jsou tu smluvní závazky výroby, množství produkce a tak dále, takže výrok francouzského prezidenta beru spíše jako politický výrok než reálný ekonomický krok," uvedl stínový ministr obchodu a průmyslu Milan Urban (ČSSD) s tím, že není nutné se takovým výrokům bránit. "Nevím co je cílem takových úvah, ale k přesunu žádné francouzské automobilky rozhodně nedojde, takže nemá cenu ani na takovéto politické úskoky reagovat," dodal Urban.

Poslanec ODS Michal Doktor označil Sarkozyho postoj za populistický. "Není možné přenést výrobu do Francie. Firma získala investiční pobídky a daňové úlevy, které by musela vrátit," zdůraznil.

Sarkozy na svém vystoupení také zopakoval, že je připraven automobilový průmysl podpořit šesti miliardami eur. Prezident navíc navrhuje zrušit takzvanou podnikatelskou daň, která motivuje velké průmyslové výrobce, aby vyráběli své produkty na zahraničních trzích. Tato daň však francouzskému rozpočtu zajišťuje příjem osmi miliard eur ročně.

Nicolas Sarkozy v minulém týdnu čelil největším protestům proti své vládě od doby, kdy byl v roce 2007 zvolen od úřadu.

V České republice působí továrna TPCA, která vyrábí vozy Peugeot a Citroën.


Váš názor
 • Francie je jednou ze zátěží
  6.2.2009 23:15

  budoucího vývoje Evropy. Sarkozy je pravicový fr. politik a rád by udělal zásadní změny ( o kterých btw mluvil před volbami) ovšem francouzská realita je tvrdší, je to siciální čas.bomba a zemědělská čas. bomba, zástupy nezaměstnaných nebo jen jakoby zaměstnaných, obrovská armáda přistěhovalců, kteří zemi zneužívají a nemají zájem participovat....samotný Sarkozy je ať se nám to líbí nebo ne momentálně jedna z nejlepších variant ve Francii....auta jsou jen malá záminka a zde bych nebyl vůbec vztahovačný, konečně má S. důvod šáhnout doma na nějaké snížení daň. zátěže a tím i snížení rozpočtu...v konečném důsledku dělá dobrou politiku a to česko mu protentokrát odpouštím, já bych prezidentem ve Francii být nechtěl a nepřál bych to ani vám, je to opravdu velký problém z hlediska dalšího vývoje ...:)
  MaN
 •  
  6.2.2009 22:34

  Vizionář pevně věří, že Toyota Yaris se bude brzy výrabět v Česku a ne ve Francii.
  Vizionář
 •  
  6.2.2009 16:26

  Ani se mi nechce věřit,že něco takového Sarkozy řekl,to jen ukazuje,že pokud přijdou v budoucnu ještě větší problémy,tak se EU i eurozona asi obratem rozdrolí,každý pojede na svoje triko,řeči o solidaritě,vzájemné spolupráci platí jen tehdy ,pokud z toho Francie těží,v opačném případě to jsou jen prázdé řeči.
  AMOLADOS
  • Hoďte na něj síť !!
   6.2.2009 16:51

   Tak mu sebrali hračku vedení EU tak teď se snaží populisticky zavděčit... Pokud je takový patriot tak ať lidem popravdě řekne ať si kupují jen to z Francie , ale pak je třeba dodat, že třeba o 2000 EUR dražší !!Uvidí se kolik podobných Patriotů se najde a bude ochotno platit ty jeho katarze. Bohužel voda asi teplejší nebude neb Čína i Mexiko mají jiné ceny vstupů včetně práce a Francouzi jsou konfrontováni s realitou... Pokud vyhrají takovýhle idiotický separatisti tak fakt pámbu s námi. Ti socani jak kdyby opisovali blbosti... řešit to bariérama a nepřipustěním konkurence místo zlepšeníí konkurenceschopnosti je opravdu pro blbé.... běhám pomalu, tak zakážu těm rychlejším ve Francii závodit !! a je to !! Začínám se toho blba obávat, hyperaktivní a sebestředné děcko s napoleonskými manýry... Opravdu pámbu s námi... Tomáš
   TOM
  •  
   6.2.2009 16:33

   Již dlouho si představuji, jak vypadá francouzský nácek - to je kombinace
   jiprok
 •  
  6.2.2009 15:04

  Spojená EVROPA, ale jen pod nadvládou Francie, nebo snad Německa
  Homo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university