Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB: Inflace v únoru 2009 nad prognózou banky

ČNB: Inflace v únoru 2009 nad prognózou banky

9.3.2009 13:31
Autor: 

Následuje plné znění komentáře ČNB ke zveřejněným údajům o vývoji inflace v únoru 2009: 

Podle dnes zveřejněných údajů meziroční inflace v únoru 2009 oproti lednu dále mírně klesla a dosáhla hodnoty 2,0 %. Inflace se tak nacházela na dolním okraji tolerančního pásma, které si kolem svého 3% cíle stanovila ČNB. V únoru pokračovala v poklesu i tzv. měnověpolitická inflace, tj. inflace očištěná o primární vliv změn nepřímých daní, která dosáhla 1,4 % a nachází se tak již třetí měsíc pod dolním okrajem tolerančního pásma inflačního cíle.

Cenová hladina v únoru 2009 oproti předchozímu měsíci vzrostla o 0,1 %. K meziměsíčnímu růstu spotřebitelských cen přispěly zejména ceny pohonných hmot, které vzrostly po předchozích sedmi měsících poklesu, sezónní vývoj cen tuzemských i zahraničních pobytů na horách a ceny finančních služeb. Ceny potravin rostly u ovoce a zeleniny vč. brambor, naopak pokles byl zaznamenán u cen běžného pečiva, mouky, mléka, sýrů, čerstvého másla a nealkoholických nápojů. K poklesu cenové hladiny přispělo též snížení výdajů domácností na regulační zdravotnické poplatky ve zdravotnických zařízeních zřizovaných krajem.

Celková meziroční inflace v únoru 2009 byla ve srovnání s aktuální prognózou ČNB o 0,5 procentního bodu vyšší. Podle předběžných propočtů k této odchylce zhruba stejnou měrou přispěl vývoj cen pohonných hmot a cen potravin. Ceny potravin prozatím nezareagovaly zcela podle očekávání na výrazný propad světových cen potravin a domácích cen zemědělských výrobců, proto nelze vyloučit, že v dalších měsících dojde k dalšímu poklesu jejich cen. K vyšším cenám pohonných hmot přispěl oproti prognóze slabší kurz koruny vůči americkému dolaru. Oproti prognóze protiinflačně působil vývoj výdajů domácností na regulační poplatky ve zdravotnictví a také meziroční korigovaná inflace bez pohonných hmot byla nepatrně nižší, než ČNB předpokládala.

Pokles meziročního růstu spotřebitelských cen v posledních měsících odráží odeznění jednorázových nákladových vlivů z přelomu let 2007 a 2008 a vliv poklesu cen energetických a potravinářských komodit na světových trzích v posledním období. V průběhu letošního roku bude inflace dle aktuální prognózy ČNB nejprve dále zvolna klesat až téměř k nulovým hodnotám, v závěru roku se však začne postupně zvyšovat a v prvním pololetí roku 2010 se bude nacházet blízko nového 2% inflačního cíle.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data