Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Mobius: Deriváty spolu s neuřízenou likviditou ze stimulačních balíků zažehnou novou finanční krizi

Mobius: Deriváty spolu s neuřízenou likviditou ze stimulačních balíků zažehnou novou finanční krizi

15.7.2009 15:54

Neschopnost efektivní regulace derivátů a mezinárodní likvidity dodané z peněz stimulačních plánů národních vlád na podporu ekonomik se stanou stavebními kameny další finanční krize. Uvedl to Mark Mobius, investor a šéf Templeton Asset Management. „Politický tlak investičních bank a lidí vydělávajících peníze na derivátech vytvoří bariéru odpovídající kontrole derivátového trhu. Jdeme definitivně vstříc nové krizi,“ uvedl Mark Mobius (více také v tomto článku).

Deriváty přispěly k odpisům a ztrátám bank, pojišťoven a brokerů vyčísleným od počátku krize na podzim 2007 na přibližně 1,5 biliónu dolarů, podle dat seskupených agenturou Bloomberg. Americké ministerstvo spravedlnosti v pondělí zahájilo vyšetřování trhu s credit default swapy (CDS), jak uvedla společnost Markit Group, provider dat většinově vlastněný největšími bankami na Wall Street. Podle důvěrných zdrojů se vyšetřování týká „neférového přístupu k cenovým informacím“ ze strany bank vlastnících Markit. Banka pro mezinárodní platby (BIS) odhaduje světovou hodnotu derivátů na 592 bilionů dolarů, přibližně desetinásobek celosvětového HDP. „Banky na těchto obchodech vydělávají tolik peněz, že nestojí o posun k jakékoli transparentnosti,“ podotkl Mobius. Jakou formu transparentnosti by si představoval, však nerozvedl.

Na legislativní vstup na trh derivátů apeluje americký ministr financí Timothy Geithner v americkém Kongresu. Geithner zopakoval tlak administrativy Baracka Obamy na „standardizování“ derivátových kontraktů, jejich obchodování na regulovaných trzích a zároveň požadavek na dohled nad všemi dealery. Plán je součástí komplexní snahy o přebudování dohledu nad finančními trhy, jejímž smyslem má být prevence před opakováním událostí posledního roku od kolapsu Lehman Brothers. Také britské banky budou nuceny se vzdát těch aktivit, či je alespoň omezit, které způsobily globální finanční krizi. Britský regulátor hledá cesty k oddělení jejich úvěrových a investičních aktivit.

Mobius se opřel také do pumpování bezprecedentních objemů peněz skrze stimulační balíky vlád. „Velmi špatná krize (vzniklá na těchto základech) nás může potkat během následujících pěti až sedmi let, až peníze ze stimulačních balíků způsobí novou vlnu světové finanční volatility,“ uvedl Mobius. Vlády doposud v rámci stimulačních plánů vydaly ekvivalenty přibližně dvou biliónů dolarů.

Mark Mobius světovým finančním trhům v krátkém období předpovídá řadu „dramatických“ korekcí. „Korekce trhů v řádu 15 až 20 procent nejsou ničím neobvyklým, pokud investoři zůstávají nervózní,“ řekl Mobius.

Rozvíjejícím se trhům, které podle něj stále nejsou nadhodnoceny, předpovídá další růst. Uvedl, že osobně preferuje komodity a společnosti typu britské Anglo American (1772 GBp, 1,37%) Plc, zainteresované na trzích platiny, zlata, diamantů, uhlí a základních kovů.

Naopak v Číně a Indii Mobius vidí příležitost v titulech a bankách orientovaných na spotřebitele.

(Zdroj: Bloomberg)


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
  • Krize
    16.7.2009 8:41

    Financni krize se proste stanou beznou soucasti naseho zivota a budou prichazet mnohem casteji nez v minulosti. My uz na ne prestaneme reagovat a prizpusobime se... :-) Doba se meni. Jenom financni analytici se trapi tim ze nevi proc.
    pm
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
1:30JP - CPI, y/y
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
14:30USA - HDP, q/q a
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university