Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
USA  - Když je růst produktivity špatnou zprávou...

USA - Když je růst produktivity špatnou zprávou...

18.08.2009 12:23
Autor: Redakce, Patria.cz

Byly doby, kdy byl prudký nárůst produktivity v USA vítán jako jednoznačně dobrá zpráva a považován dokonce za zázrak. Ale oznámení z 11. srpna, že produktivita ve druhém čtvrtletí vzrostla o 6,4 % a ve srovnání s předchozím rokem vzrostla o 1,8 %, způsobilo stejnou měrou radost i zděšení.

Dříve byl pokles ekonomiky doprovázen snížením produktivity, protože firmy propouštěly jen pomalu. V současnosti existují spíše obavy, že vzrůstající produktivita naznačuje, že snižování počtu pracovních míst je příliš agresivní. Avšak tento názor zase zavdává příčinu k optimismu, že jakmile dojde k oživení ekonomiky, zaměstnanost poroste rychleji než obvykle, protože firmy se budou snažit nahradit škody způsobené svou příliš horlivou snahou.
 
Pro americké nezaměstnané, kteří nyní tvoří 9,4 % pracovní síly, to je zřejmě jen toužebné přání. "Několik firem se zbavilo příliš mnoha pracovních míst, ale většina ne," říká Grant Freeland z Boston Consulting Group. Například Chrysler je podle něj jednou z firem, která to přehnala (stejně jako mnoho dalších z rostoucího množství bankrotujících společností). Tento výrobce vozů bude potřebovat „nový talent, má-li přežít“, ale většina firem zhubla jen trochu, řekl Grant Freeland. Na konci loňského roku se společnosti uchýlily k umírněnějším snižováním pracovních sil v kombinaci se sníženými bonusy, nabídkami kratší pracovní doby nebo neplacených dovolených. V první polovině letošního roku již ale začalo výraznější snižování.

Společnosti jsou historicky neochotné zbavovat se manažerů, částečně proto, že nechtějí ztratit nikoho, kdo má schopnosti na povýšení do vrcholných pozic a částečně proto, že lidé, kteří snižování pracovních míst provádějí, často znají ty, jež by teď měli společnost opustit. „V uplynulých 4 měsících jsme zažili řadu škrtů pracovních míst na vyšších úrovních,“ říká Jeff Joerres, šéf společnosti Manpower. Domnívá se také, že společnosti začínají být pozornější k rušení pracovních míst a namísto prudkého snižování spíše pracovní síly aktivně restrukturalizují. V dlouhém období to může prokázat dobrodiní americkým firmám, které mají mnohem více volnosti ve výběru pracovníků než společnosti evropské.

Joerres ale tvrdí, že tentokrát tomu bude jinak – společnosti budou čekat, až se zvýšená poptávka skutečně ukáže. Klienti jeho společnosti prý také oddalovali další vlnu propouštění v očekávání, že poptávka se skončením léta vzroste. Pokud se tak nestane, přijde druhá vlna propouštění, která by mohla být ještě bolestivější.

Jestliže existuje pravděpodobnost, že velké firmy na základě prvních známek oživení nezačnou opět najímat lidi, jak to bude u menších podniků, které jsou vlastně daleko větším zdrojem pracovních míst? Ekonomický pokles vedl k prudkému nárůstu těch, kteří začali sami podnikat. Řada z nich však bude mít díky detoxikační kúře finančního systému obtíže se získáním úvěru, který by financoval jejich růst. Poslední průzkum mezi malými firmami provedený Národní asociací nezávislých podniků 11. srpna zjistil, že majitelé malých firem se v červenci stali ještě pesimističtějšími; podíl těch, kteří plánují snižovat počet pracovních míst vzrostl. V tuto chvíli je tak v USA bohužel jistější sázka na rostoucí produktivitu než na snižující se nezaměstnanost

(Zdroj: The Economist)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.04.2024
22:01Propadu na technologiích vévodil Netflix a Nvidia  
17:46Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
17:18Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?
16:46Poptávka po bezpečí slábne, ale investoři se zpět do akcií nehrnou  
16:37Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
14:31SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden–březen/2024
13:24Perly týdne: Akcie a zlato za poslední desetiletí a co (ne)čekat od Applu i celého trhu
12:48Reuters: Německá vláda mírně zvýší odhad letošního růstu ekonomiky
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data