Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články  
Shutdown v USA skončil, Cisco sází na AI a otázky kolem Trumpa a Epsteina znovu ožívají

Shutdown v USA skončil, Cisco sází na AI a otázky kolem Trumpa a Epsteina znovu ožívají

13.11.2025 8:50
Autor: Gabriela Rainová, Patria Finance

Americký shutdown po 43 dnech skončil podpisem Donalda Trumpa, který chce situaci využít jako politickou munici proti demokratům. S obnovení provozu přijde nova vlna makrodat, která mohou ovlivnit rozhodnutí Fedu o prosincovém snížení sazeb. Mezitím podíl rizikových autopůjček po splatnosti dosáhl v USA 31letého maxima. Z korporátních zpráv Cisco překvapilo optimistickým výhledem tržeb díky AI, zatímco síť X čelí vyšetřování EU kvůli pravidlům DSA. V Evropě se řeší ústupky v rozpočtu EU a Francie odkládá důchodovou reformu. A do hry opět vstupují i kontroverze kolem Trumpových vazeb na Jeffreyho Epsteina.

Futures na evropské akciové indexy: Euro Stoxx 50 +0,4 %, FTSE 100 +0,1 % a DAX +0,4 %.

Americký shutdown skončil. Donald Trump ve středu večer podepsal návrh zákona, který po bezmála 43 dnech plně obnovuje financování vládních úřadů. Podle NYT se zdá jasné, že Trump je připraven shutdown využít jako politickou munici proti demokratům, ač průzkumy veřejného mínění ukazují, že většina Američanů naopak viní z omezení financování republikány. „Americkému lidu chci jen říct, že by na to neměl zapomínat," řekl Trump s narážkou na demokraty, kteří se v Senátu nepřipojili k republikánům a dlouhou dobu neumožnili návrh zákona přijmout. Americká vláda měla od 1. října výrazně omezené finance a fungovala v režimu nouzových výdajů. Kvůli shutdownu se mimo jiné rušily tisíce letů, omezovala potravinová pomoc pro chudé Američany a neposílaly výplaty statisícům federálních zaměstnanců.

Po klidném období nás s koncem shutdownu čeká také nová vlna makroekonomických údajů, což může vyvolat pohyby na finančních trzích. Investoři se budou na základě nich snažit odhadnout, zda Fed v prosinci přikročí k dalšímu snížení úrokových sazeb. V současnosti se podle obchodníků pravděpodobnost prosincového snížení úrokových sazeb v USA pohybuje kolem 64 procent, píše agentura Reuters.

Podíl dlužníků s rizikovými hypotékami, kteří jsou po splatnosti u svých autopůjček alespoň 60 dní, vzrostl v říjnu na 6,65 %, což je nejvyšší hodnota za posledních 31 let. Vzhledem k rostoucí inflaci, nezaměstnanosti a splátkám studentských půjček, které byly během Bidenovy administrativy zmrazeny, se miliony majitelů aut potýkají se zvládáním měsíčních splátek. Jde o další známku slabosti americké ekonomiky, která navazuje na kolaps společnosti Tricolor Holdings, poskytovatele rizikových autopůjček.

Společnost Cisco Systems, největší výrobce strojů, které provozují počítačové sítě a internet, vydala optimistickou prognózu tržeb, která překonala průměrné odhady trhu. Stejně jako její technologičtí konkurenti se i Cisco snaží těžit z prudce rostoucích výdajů na umělou inteligenci.

Irský úřad pro regulaci mediálního sektoru zahájil vyšetřování internetové sítě X amerického miliardáře Elona Muska s cílem zjistit, zda firma neporušuje nařízení Evropské unie o digitálních službách (DSA). Vyšetřování mimo jiné prozkoumá, zda se uživatelé mohou odvolat proti rozhodnutí sítě neodstranit obsah, který nahlásili kvůli porušování pravidel. Prověří rovněž, zda je interní systém sítě pro řešení stížností snadno přístupný a uživatelsky přívětivý.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v projevu k europoslancům potvrdila ústupky v návrhu příštího sedmiletého rozpočtu EU. Reagovala tak na obavy europoslanců, kteří hrozili, že celý víceletý finanční rámec odmítnou. Ústupky se týkají zejména role regionů a rovněž regionálních a zemědělských plateb z rozpočtu, které byly podle členů EP nedostatečné. Třetí požadavek, který souvisí s omezením rozpočtové role Evropského parlamentu, zůstává podle české europoslankyně Danuše Nerudové (STAN) z frakce Evropské lidové strany (EPP) stále nedořešen. Aby rozpočet vstoupil v platnost, musí ho jednomyslně schválit právě členské státy a rovněž musí získat souhlas europoslanců. První konkrétnější obrysy nového sedmiletého rozpočtu EU budou mít na stole i unijní prezidenti a premiéři na prosincovém summitu.

Francouzští poslanci včera schválili odklad kontroverzní důchodové reformy z roku 2023, píší agentury AFP a Reuters. Návrh, který počítal s posunem důchodového věku z 62 na 64 let, vyvolal ve Francii velké protesty. Pro pozastavení reformy se vyslovilo 255 zákonodárců z řad zelených, socialistů nebo krajně pravicového Národního sdružení (RN), proti hlasovalo 146 poslanců, včetně komunistů nebo krajně levicové Nepodrobené Francie (LFI). Pozastavení reformy bude podle vlády stát Francii v příštím roce 100 milionů eur a v roce 2027 až 1,4 miliardy eur, píše AFP. Francie má v současnosti nejvyšší veřejný deficit v eurozóně.

Podle e-mailů zveřejněných demokraty v Kongresu Jeffrey Epstein v roce 2011 naznačil, že Donald Trump strávil hodiny v jeho domě s jednou z Epsteinových obětí a že věděl o jeho aktivitách. Trump opakovaně tvrdí, že vztahy s Epsteinem ukončil před téměř 20 lety a o jeho trestné činnosti nevěděl. Nově zveřejněná korespondence vyvolává otázky ohledně jejich vztahu a demokraté požadují, aby ministerstvo spravedlnosti okamžitě zveřejnilo všechny spisy týkající se Epsteina.


 

Čtěte více:

Goldman Sachs: Americké akcie čeká slabší dekáda, diverzifikujte mimo USA
12.11.2025 15:34
Americké akcie čeká slabší dekáda, varuje stratég Goldman Sachs Peter ...
Foxconn zvýšil zisk o 17 %, chystá spolupráci s OpenAI
12.11.2025 13:32
Foxconn, největší smluvní výrobce elektroniky na světě, zvýšil ve 3. č...
Jakub Blaha: AMD představilo dlouhodobé finanční cíle, zisk má vyrůst o 400 procent
12.11.2025 15:36
Společnost Advanced Micro Devices na setkání s analytiky v New Yorku ...
Dow Jones na rekordních hodnotách před hlasováním o ukončení shutdownu
12.11.2025 22:01
Wall Street dnes rostla, zatímco výnosy dluhopisů klesaly, protože Sně...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.11.2025
10:26EU chystá novou obchodní dohodu s USA. Chce zafixovat 15% cla a vyřešit sporné bariéry
10:01Skupina ČSOB za devět měsíců 2025: Roste čistý zisk, objem úvěrů i spravovaných aktiv
9:55Konec nejdelšího shutdownu. Federální úřady obnovují provoz, dopady budou přetrvávat
9:13Britská ekonomika zpomalila, kyberútok způsobil miliardové škody
8:58Rozbřesk: Rozpočtová šaráda u konce. Nová koalice má tři možnosti, jak naložit s děravým rozpočtem
8:50Shutdown v USA skončil, Cisco sází na AI a otázky kolem Trumpa a Epsteina znovu ožívají  
6:06Dluhopisový trh se mění. Proč investoři volí korporace před státy  
12.11.2025
22:01Dow Jones na rekordních hodnotách před hlasováním o ukončení shutdownu  
17:23Pětileté valuační „pravidlo“ – nyní „tentokrát jinak“?
17:21Nejlepší Dlouhodobý investiční produkt alias DIP na trhu nabízí Patria Finance, ocenila prestižní soutěž
17:05Spoření na penzi mají témeř 4 miliony lidí, letos jejich počet klesl
15:36Jakub Blaha: AMD představilo dlouhodobé finanční cíle, zisk má vyrůst o 400 procent  
15:34Goldman Sachs: Americké akcie čeká slabší dekáda, diverzifikujte mimo USA  
14:39Švýcarský On navyšuje výhled a chce být nejprémiovější sportovní značkou na trhu
13:32Foxconn zvýšil zisk o 17 %, chystá spolupráci s OpenAI
13:19Dolar nejatraktivnějším aktivem? Carry strategie poráží akcie i dluhopisy
12:42RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:33AI čipy potáhnou AMD k rekordním ziskům, míří na 35% růst tržeb
10:50Akcie jsou na tom dnes smíšeně, pozitivní vývoj však převládá  
10:29Světová poptávka po ropě a plynu může růst až do roku 2050, uvedla agentura IEA

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00UK - HDP, q/q
8:00UK - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - CPI, y/y
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.