Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Faber: Čím slabší ekonomika, tím více poroste akciový trh. Tištění peněz spustí inflaci a oslabí dolar

Faber: Čím slabší ekonomika, tím více poroste akciový trh. Tištění peněz spustí inflaci a oslabí dolar

10.9.2009 12:01
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Vládní výdaje a udržování nízkých úrokových sazeb budou motorem velmi vysoké úrovně deficitu Spojených států, který vyústí v inflaci, uvedl investor Marc Faber.

Úrokové sazby v USA zůstanou dle Fabera drženy na nepřirozeně nízké úrovni po velmi dlouhou dobu a tato politika úrokových sazeb blízko nule povede k velmi vysokému deficitu. „Deficit na velmi vysoké úrovni následně rozpoutá akceleraci inflace,“ napsal v prezentaci autor analýz Gloom, Boom & Doom.

Podle Fabera Fed bude pokračovat v tištění peněz ve snaze podpořit americkou ekonomiku, což v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami povede k dalšímu oslabení amerického dolaru. „Deficit bude třeba profinacovat a cestou bude bezprecedentní tištění peněz,“ řekl Faber s tím, že čím slabší bude ekonomika, tím více poroste akciový trh, protože natištěné peníze naleznou uplatnění ve spekulativních aktivech.

Faber, který v říjnu loňského roku doporučoval nakupovat americké akcie před nejsilnější rally za posledních 70 let, dnes znovu sází na akcie místo dluhopisů a držení hotovosti. „Jestliže je dolar slabý, existuje dobrá šance značného růstu cen aktiv,“ uvedl.

Proti oslabení USD se Faber doporučuje rovněž jistit investicemi do komodit. „Dolar bude pokračovat v pádu na úkor komodit. Nevidím racionální důvod, proč někdo drží dolar a ne zlato. Stále více lidí dojde k rozložení svých investic mezi komodity, vybrané těžební společnosti a fyzické držení cenných kovů,“ předpovídá Faber.

Růst globální ekonomiky se podle Fabera nenavrátí na své předkrizové úrovně. „Nemyslím si, že by se spotřeba vracela a také nevidím příliš oživení. Musíme rozlišovat mezi akciovým trhem a reálnou ekonomickou aktivitou.“

(Zdroj: Bloomberg)


Váš názor
  • Faber, který v říjnu loňského roku doporučoval nakupovat americké akcie před nejsilnější rally za posledních 70 let
    11.9.2009 10:36

    ... kterou tyto už téměř opět dosáhly na hodnoty, za které je doporučoval nakoupit :-)
    H.B.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba