Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zneužití tržní síly: Prezident Klaus vetoval zákon regulující obchodní řetězce

Zneužití tržní síly: Prezident Klaus vetoval zákon regulující obchodní řetězce

25.09.2009 15:41
Autor: ČTK

Praha (ČTK) - Prezident Václav Klaus dnes vetoval zákon, který obchodním řetězcům za zneužití tržní síly hrozil pokutou až deset milionů korun. Podle Klause norma nevhodně reguluje vztahy mezi dodavateli a odběrateli na maloobchodním trhu a vykazuje řadu legislativních nedostatků. ČTK o tom informoval prezidentův mluvčí Radim Ochvat. Zákon měl sloužit ke kontrolování prodeje zemědělských a potravinářských produktů. Obchodníci normu kritizovali, naopak její přijetí podporovali zemědělci a potravináři.

"Zákon neposkytuje ochranu před možným zneužitím ekonomické síly obchodních řetězců. Bez ohledu na platnost jiných zákonů ukládá zákazy, které představují nepřiměřený zásah do smluvní volnosti a zasahuje do již platných právních předpisů," uvedl prezident. Chování obchodníků podle něj upravuje například zákon o ochraně hospodářské soutěže. Klaus také připomněl, že normu velmi podobného obsahu Poslanecké sněmovně vrátil již v červnu 2006. "Dnešní podoba zákona je ještě méně přijatelná, než ta před čtyřmi lety," dodal Klaus.

Největší nebezpečí prezident údajně vidí v dopadu na spotřebitele. "V případě platnosti tohoto zákona hrozí zvýšení cen i zúžení nabízeného sortimentu, protože obchodníci se velmi pravděpodobně budou snažit vyhnout dopadům zákona a raději budou nakupovat jen u velkých výrobců a dávat přednost dovozům před nákupy u domácích producentů," poznamenal.

Obchodníci dnes Klausovo rozhodnutí vetovat zákon regulující vztahy mezi obchodními řetězci a jejich dodavateli přivítali. "Byl to zatím nejhorší návrh v této oblasti," řekl dnes ČTK viceprezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) a jednatel sítě hypermarketů Globus Petr Vyhnálek, který dnes nechtěl spekulovat o dalším osudu tohoto legislativního návrhu při opětovném hlasování ve sněmovně.

Podle prezidenta SOCR Zdeňka Juračky by nový zákon v případě schválení zdeformoval smluvní vztahy na tuzemském maloobchodním trhu a poškodil zejména menší české výrobce potravin. Jejich podíl na trhu by v budoucnu mohl klesnout, protože obchodníci by kvůli obavám ze sankcí raději dali přednost zahraničním dodavatelům. Nový zákon by podle Juračky mohl také přispět k růstu cen potravin.

Podle původního návrhu skupiny poslanců měl problematiku potenciálního zneužívání tržní síly upravit "etický kodex", který by povinně vypracovávaly jednotlivé obchodní řetězce a na jehož dodržování by dohlížel Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Namísto toho byl podle Klause přijat zákon, do něhož byla pozměňujícím návrhem vložena desetistránková příloha zákazů a regulací.

Juračka poukázal na nedávnou analýzu Fakulty mezinárodních vztahů VŠE, podle které je zákon špatně napsaný, není potřebný a může poškodit tržní vztahy mezi obchodníky a dodavateli. Analýza VŠE například upozornila na to, že návrh pracuje s řadou pojmů, které platná právní úprava nezná, jako je například daň z obratu. "Z textu zákona je zřejmé, že nebyl připraven odborníky," stojí v analýze VŠE.

Návrh poslanců ČSSD ukládal hlavně obchodním řetězcům, aby poskytovaly dodavatelům své všeobecné obchodní podmínky, které musí obsahovat třeba cenové podmínky nebo údaje o snižování cen. Zákon měl pevně stanovit, že za zboží musí být zaplaceno nejdéle do 30 dnů od jeho dodání. Řetězce by nesměly prodávat zboží za nižší cenu, než za jakou ho nakoupily. Tento zákaz se neměl vztahovat na rychle se kazící zboží nebo sezonní výrobky.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.04.2024
22:01Propadu na technologiích vévodil Netflix a Nvidia  
17:46Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
17:18Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?
16:46Poptávka po bezpečí slábne, ale investoři se zpět do akcií nehrnou  
16:37Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
14:31SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden–březen/2024
13:24Perly týdne: Akcie a zlato za poslední desetiletí a co (ne)čekat od Applu i celého trhu
12:48Reuters: Německá vláda mírně zvýší odhad letošního růstu ekonomiky
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data