Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ING navýší kapitál o 7,5 miliardy eur a oddělí pojistné aktivity, chce začít splácet pomoc státu

ING navýší kapitál o 7,5 miliardy eur a oddělí pojistné aktivity, chce začít splácet pomoc státu

26.10.2009 11:58
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Nizozemská finanční skupina ING Groep chce začít se splácením státní pomoci v objemu 10 mld. EUR dříve, než bylo v původním plánu. Za tímto účelem navýší kapitál prostřednictvím úpisu práv a oddělení své pojišťovací divize cestou IPO či prodeje jinému investorovi. V Česku ale bude ING podle své mluvčí pojišťovací aktivity nadále provozovat. Akcie ING od počátku tohoto roku v Amsterodamu posílily o 59 procent. Benchmark zahrnující 36 pojišťovacích společností Dow Jones Stoxx Insurance Index posílil za stejné období o 18 procent.

Pět miliard eur z plánovaného výnosu 7,5 miliardy eur z úpisu akcií chce banka využít na zpětný odkup tier 1 cenných papírů držených nizozemskou vládou, což je polovina objemu celkové pomoci. Má se tak stát v prosinci, ke splacení druhém poloviny banka zatím termín neuvádí. Pojišťovací aktivity chce ING oddělit prostřednictvím IPO, prodeje jinému investorovi či kombinací obou způsobů. ING se za tímto účelem rozdělí na dvě části a prodej divize má být uskutečněn do čtyř let. V rámci dohody o restrukturalizaci s Evropskou komisí se z ING stane banka zaměřená hlavně na evropský trh, stojí v dnešním prohlášení. ING již ustavila oddělené správní rady pro bankovní a pojišťovací divizi, doposud však popírala, že chce obě součásti oddělit.

Z procesu rozdělování má ING vyjít jako banka s primárně evropskými aktivitami s některými menšími divizemi v jiných částech světa. Po restrukturalizaci by její bilanční suma dle plánu banky měla být o 30 procent nižší, než tomu bylo před vládní finanční pomocí z loňského roku. V polovině června suma dosahovala přibližně 1,2 bilionu eur.

Státní pomoc z loňského října, která ochránila ING před dopady finanční krize, šetřila Evropská komise. Jako podmínku schválení si vynutila některé hluboké změny. Do konce roku 2013 tak ING musí například odprodat své online banking aktivity v USA pod značkou ING Difect USA, což byla jedna z podmínek poskytnutí pomoci. Dále odloučí některé hypoteční operace v Nizozemí.

ING již v lednu oznámila, že v rámci restrukturalizace celé skupiny propustí ve světě 7 tisíc zaměstnanců, tedy více než pět procent své celkové pracovní síly. V dalších měsících zveřejnila plány prodeje 10-15 svých firem v Evropě a stažení z 10 z 48 zemí, v kterých v současnosti působí. V srpnu skupina sdělila, že chystá velkou restrukturalizaci české pobočky, která by měla zasáhnout až několik stovek lidí z celkem 750 zaměstnanců.

Podobné dohody Evropská komise nyní uzavírá i s dalšími bankami, jimž pomohly vlády. U německé Commerzbank si už vyžádala snížení bilanční sumy o 45 procent a nyní se čeká na její verdikt ohledně britských Royal Bank of Scotland a Lloyds Bank Group.

(Zdroj: Bloomberg, AP, čtk)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data