Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jeffrey Sachs: Pokud se nyní USA nepohnou, budou trávit čas hrabáním se z krachu další spotřební bubliny a kupováním technologií z Číny

Jeffrey Sachs: Pokud se nyní USA nepohnou, budou trávit čas hrabáním se z krachu další spotřební bubliny a kupováním technologií z Číny

13.11.2009 13:36
Autor: Redakce, Patria.cz

Minulý týden přinesl zprávy o dvouciferné nezaměstnanosti ve Spojených státech a rozhodnutí Federálního rezervního systému o pokračování politiky sazeb blízkých nule. Obě tyto zprávy ukazují na neadekvátnost ekonomických politik. Obamovy stimuly nejsou dobře zacílené, alternativy republikánů jsou ještě horší. Obě strany nechápou klíčový fakt: Ekonomika Spojených států potřebuje strukturální změnu, která vyžaduje nové ekonomické nástroje.

Spotřebitelská a investiční poptávka jsou příliš malé na dosažení plné zaměstnanosti. Sektory jako např. bydlení již negenerují adekvátní výdaje domácností a firem. Potenciální investoři do nových oblastí, např. do „nízkouhlíkové” energetiky a infrastruktury, jsou odrazeni, protože neexistuje jasný strategický rámec. Ani keynesiánský přístup prosazovaný Obamovou vládou, ani snižování daní preferované republikány, tyto strukturální problémy neřeší.

Obamova vláda se v rámci keynesiánského přístupu zaměřila na obnovení spotřebitelských výdajů. Během minulé bubliny byl spotřebitel podporován v utrácení. Znovuvytvoření bubliny lze přirovnat k nabídnutí dalšího nápoje na účet vlády na překonání kocoviny. Republikánská alternativa je stejně hloupá. Na každý problém podle nich existuje stejné řešení: Snížení daní.

Dlouhodobé řešení se skládá z tří částí. První z nich je podpora exportů založená částečně na oslabení dolaru a zčásti na vládní podpoře financování exportů, které může být například rozšířeno na země s nízkými příjmy, jež mají nedostatek úvěrů a chtějí nakoupit v USA vyrobenou technologii. Dolar již oslabovat začal, další podpora exportů ne.

Druhou částí je masivní zvýšení výdajů na vzdělání a pracovní kurzy. Nezaměstnanost mezi vysokoškoláky dosahuje jen 4,7 %, zatímco u těch, kteří diplom nemají, se jedná o 15,5 %. USA málo investují do vzdělání chudých, kteří tak brzy ukončí vzdělávání a nemohou najít dobře placenou práci. Zvýšené výdaje na vzdělání by tak pomohly třemi způsoby: Snížily by počet mladých, kteří hledají zaměstnání, zvýšily by kvalifikaci populace v budoucnu a zvýšily by výdaje v ekonomice.

Třetí součást tvoří růst investic v oblastech s velkou návratností pro společnost, které nyní blokuje nedostatek jasných strategií. Přeměna na nízkouhlíkovou ekonomiku by v krátkém období vytvořila pracovní místa, ve středním období produktivnější ekonomiku a v dlouhém období by Spojeným státům zajistila vedoucí technologickou pozici. To samé platí o přeměně stárnoucí infrastruktury v době, kdy moderní technologie mohou dramaticky zvýšit efektivitu využití zdrojů a udržitelnost ekosystémů.

Autorem článku je Jeffrey Sachs – ředitel The Earth Institute na Columbia University.

(Zdroj: Financial Times)


Váš názor
  •  
    13.11.2009 16:40

    a taktéž za 4..té : rozpíchat nějakou menší či větší politicky ,hospodářsky, oslabenou zemi vyslat tam v rámci pomoci armádní mašinérii, dosadit vládní spřízněnce do vrcholných pozic a vysávat dlouhodobě a do morku kostí ....
    traktor
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data