Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Roubini: Východní část EU je značně nesourodá, část zemí finančně křehká

Roubini: Východní část EU je značně nesourodá, část zemí finančně křehká

29.1.2010 12:10
Autor: ČTK

Davos/Vídeň (ČTK) - Východní část Evropské unie je značně nesourodá a část zemí je finančně křehká. V rozhovoru s rakouským listem Der Standard to na ekonomickém fóru v Davosu řekl významný americký ekonom Nouriel Roubini. Vážné problémy podle něj má Pobaltí, Bulharsko, Rumunsko a Maďarsko. Lépe si naopak vede Polsko a Česká republika.

"Myslím, že situace zemí ve střední a východní Evropě zůstává až na výjimky velmi křehká. I nadále je problémem finanční systém, dluhová zátěž a fundamentálně nadhodnocené měny. Problémy jsou zatím pod kontrolou, ale ztráty z úvěrů se v tomto regionu ještě zvýší," řekl ekonom.

Světového ekonomického fóra v Davosu se účastní přední hlavy států a vlád, šéfové firem z celého světa a řada známých celebrit. Roubini si získal značný respekt mimo jiné tím, že rozpoznal blížící se finanční krizi, která se začala projevovat v roce 2007, ale v plné síle udeřila až v dalších dvou letech.

Roubini varoval, že s dalším růstem špatných úvěrů musejí počítat velké západní banky, které v oblasti působí. Největší je italská UniCredit, jejíž zástupce tento týden uvedl, že růst špatných úvěrů v zemích střední a východní Evropy se podle něj letos zastaví. Vedle UniCredit mají v tomto regionu značný vliv rakouské banky Erste Group Bank a Raiffeisenbank.

Roubini vidí problémy také na periferii eurozóny, tedy v zemích jako je Portugalsko, Itálie, Řecko a Španělsko. Nejde prý pouze o to, že tyto země mají vysoké rozpočtové schodky, ve hře je prý i konkurenční pozice těchto států.

"Ztrácejí tržní podíl na úkor Číny, toho si bylo možné všimnout ještě předtím, než začala krize. Platy se tam zvyšovaly víc než produktivita," poznamenal Roubini. "Ty země potřebují strukturální reformy, které povedou k vyšší produktivitě a růstu," dodal.


Váš názor
  • link na clanek
    29.1.2010 12:37

    http://derstandard.at/1263706224764/Interview-Roubini-Es-entstehen-schon-wieder-Blasen
    kura
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data