Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Brusel vyšetřuje půjčku ČSA od státní společnosti Osinek

Brusel vyšetřuje půjčku ČSA od státní společnosti Osinek

24.2.2010 12:52
Autor: ČTK

Text byl rozšířen:

Brusel (ČTK) - Evropská komise dnes začala vyšetřovat úvěr, který státní společnost Osinek poskytla českému leteckému dopravci ČSA. Půjčka ve výši zhruba 2,5 miliardy korun měla aerolinkám pomoci vytvořit rezervu na "horší časy" a pomoci se splátkami leasingu na letadla. Evropská unie má pro úvěry od státních firem velmi přísná pravidla, může je posoudit jako nedovolenou státní pomoc.

"Komise nemůže vyloučit, že půjčka, kterou letecká společnost použije na financování nákladů spojených s provozem společnosti, nepředstavuje státní pomoc," uvedla komise. Pokud by došla ke stejnému závěru i na konci vyšetřování, ČSA by nejspíš musely peníze vrátit. Podle mluvčí EK Amelie Torresové se tak ovšem stane, až Brusel dostane vyjádření české vlády a například i leteckých společností, které by se půjčkou cítily být poškozeny.

Ministerstvo financí, které vystupuje jako vlastník aerolinií, podle mluvčího Ondřeje Jakoba se zapojením komise počítalo. Úřad proto nyní na žádost vlády zpracovává dokument, který má kroky státu před komisí obhájit. Dokument má být hotov do konce dubna.

"Jsme přesvědčeni, že výsledky šetření podpoří aktuálně probíhající i připravované kroky směřující ke stabilizaci a rozvoji Českých aerolinií jako klíčového národního dopravce," uvedl Jakob.

Úvěr poskytl Osinek, který je v současnosti v likvidaci, Českým aeroliniím na základě úvěrové smlouvy z 30. dubna 2009. V říjnu loňského roku pak česká vláda rozhodla o uvolnění aktiv, kterými ČSA úvěr zajišťovaly.

ČSA za úvěr ručily svojí sídelní budovou APC, kterou po uvolnění zástavy prodaly Letišti Praha. Na to upozorňuje i Evropská komise. "Úvěr od společnosti Osinek tedy již není zajištěn aktivy," konstatuje EK.

Koncem listopadu valná hromada ČSA schválila kapitalizaci dluhu, což by znamenalo, že stát dostane místo dlužné částky akcie společnosti. Zatím není jasné, zda se již kapitalizace uskutečnila, podle informací ČTK se tak zatím nestalo.

"Během šetření se komise podrobně zaměří na přesnou povahu a podmínky těchto opatření, která ČSA zvýhodňují. Hodlá zjistit, zdali jsou státní podporou, a pokud ano, jsou-li slučitelná s vnitřním trhem. Zkoumat bude zejména to, zdali by stejně jako česká vláda postupoval i soukromý investor," dodala komise v tiskovém prohlášení.

Nad ČSA se loni vznášela hrozba krachu, předpokládá se, že firma za loňský rok vykáže ztrátu přes tři miliardy korun.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba