Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Durčák (Unipetrol): Provozní marže ve srovnání s 1Q10 mírně slábne, negativní efekt předzásobení je však pryč

Durčák (Unipetrol): Provozní marže ve srovnání s 1Q10 mírně slábne, negativní efekt předzásobení je však pryč

21.6.2010 17:34

V posledních měsících zaznamenala česká petrochemická společnost Unipetrol pokles jednotkové provozní marže v maloobchodu ve srovnání s prvním čtvrtletím, výsledky za končící kvartál by však již neměl ovlivnit efekt zvýšení spotřební daně a předzásobení z konce loňského roku, uvedl v rozhovoru pro Patria.cz Martin Durčák, jednatel společnosti Benzina a člen představenstva společnosti Unipetrol odpovědného za maloobchod.

„V současné době máme k dispozici pouze první ucelené odhady a z těchto náznaků vyplývá, že jednotková marže byla ve 2.Q 2010 v porovnání s 1.Q o něco slabší, přesto na úrovni plánu,“ uvedl Durčák. Na druhou stranu však podle člena představenstva Unipetrolu hospodaření firmy již nezatíží nižší prodané objemy sledované v 1Q10 v důsledku předzásobení odběratelů kvůli růstu spotřební daně. „Podle našeho názoru efekt předzásobení pominul už během února.“

Ohledně možného dopadu dalšího zvyšování nepřímých daní, o kterém se mluví v souvislosti s fiskálními úsporami nové vlády, šéf Benziny sice spekulovat nechtěl, ale uvedl, že společnost očekává, že by se v zemích jako Rakousko a Německo vzhledem k zajištění pokrytí státních rozpočtů mohlo také uvažovat o zvýšení spotřební daně v příštím roce. „Tato situace by opět mohla změnit výhodnost čerpání tranzitní kamionové dopravy v zahraničí,“ shrnul Durčák.

Šéf společnosti Benzina v březnu uvedl, že jen při policií odhalených černých dovozech z Rakouska loni stát za 7 měsíců přišel na černých dovozech nezdaněného benzinu z Rakouska o 3,5 mld. a statistiky potvrdily, že nezdaněný benzin se vozí také z Německa a Polska. V dnešním rozhovoru pro Patria Online se Durčák nechal slyšet, že soudí, že situace v 1Q10 byla „ještě hrozivější“ a není bez vlivu na celkové klima v sektoru maloobchodního prodeje pohonných hmot. „Přetrvávající stav nelegálních dovozů, který se odhaduje na 15 % objemu, umožňuje přežívání čerpacích stanic, které by neobstály ve standardním konkurenčním prostředí,“ uvedl člen představenstva společnosti Unipetrol vedoucí maloobchod.

Durčák očekává, že by se opatření usilující o zjednání nápravy ze strany profesního sdružení ČAPPO, Ministerstva financí a státního podniku ČEPRO měla naplno projevit počínaje třetím kvartálem letošního roku. „V případě eliminace podvodných dodávek jsme přesvědčeni, že náš podíl i podíl všech poctivých distributorů by sám o sobě organicky skokově vzrostl,“ nechal se slyšet šéf Benziny, která má podle posledních informací na českém trhu 14% podíl.

Bez povšimnutí v dnešním online rozhovoru s investory nezůstala ani ropná katastrofu století v Mexickém zálivu. Tu Martin Durčák mohl komentovat z pozice člověka, který delší dobu v britském koncernu BP pracoval a zná jeho politiku ve vztah k životnímu prostředí a ochraně bezpečnosti práce stejně jako zvyšující se tlak na úsporu nákladů. „Můj osobní názor je, že v tomto případě se jedná o kombinaci pochybení lidského faktoru a nepřiměřeného tlaku na racionalizace nákladů. Nemyslím si ale, že by tato událost měla mít nějaký větší vliv na současnou cenu ropy, protože světová spotřeba je v tuto chvíli nižší než v roce 2008 před krizí. Faktem ale zůstává, že v souvislosti s očekávaným zpřísněním bezpečnostních standardů při těžbě ropy, budou tyto náklady promítány do její konečné ceny,“ shrnul svůj názor člen vedení Unipetrolu.

Kompletní přepis online rozhovoru naleznete ZDE


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data