Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Commerzbank: Utahování v Evropě bude v delším období přínosem

Commerzbank: Utahování v Evropě bude v delším období přínosem

29.6.2010 15:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Přes všechny obavy z utahování fiskální politiky eurozóna do druhé recese nespadne. K utahování přitom pravděpodobně dojde, zejména v Německu je vnímáno jako potřebná věc, uvedl v rozhovoru pro CNBC Rainer Guntermann, ekonom pro oblast eurozóny v Commerzbank. Ten se domnívá, že na počátku zapůsobí utahování negativně, bude ale probíhat postupně a v dlouhém období bude pro růst přínosné.

Cíle, které byly stanoveny na setkání zástupců zemí G20 nejsou podle ekonoma „moc agresivní“. Pro většinu evropských zemí platí, že snížení deficitů do roku 2013 na polovinu není „moc ambiciózní cíl“. Zatímco bude docházet k utahování fiskální politiky, monetární politika zůstane silně expanzivní v důsledku hrozby druhé recese a vzniku deflačního prostředí v Evropě, míní Guntermann. To je i hlavní důvod nízkých výnosů u evropských dluhopisů; evropská ekonomika do druhé recese ale podle jeho názoru nespadne, i když „z nejhoršího ještě venku nejsme“.

Podle některých analytiků se nezhoršuje ani situace v evropském bankovním sektoru. Andrew Gray z PricewaterhouseCoopers v rozhovoru pro CNBC uvedl, že bankovní sektor v Evropě zaznamenal čtvrté po sobě jdoucí čtvrtletí zlepšujících se zisků, zlepšuje se i situace v oblasti špatných úvěrů. Podle jeho názoru je možné, že v některých oblastech již nebude třeba tvořit další opravné položky, dostupnost dat například pro mezinárodní portfolia či aktiva na realitních trzích je ale špatná a stále existuje riziko druhého poklesu, který by kvalitu aktiv dále zhoršil.

Gray uvedl, že banky omezily své rizikovější aktivity, roste tlak na zvýšení jejich kapitálu. Celkově nedochází ani tak k omezení objemu půjček, jako ke snižování rizika jejich podnikání. Negativně by na půjčování působily vyšší kapitálové požadavky s krátkou dobou implementace. „Některé banky by musely snížit své zadlužení, aby dosáhly potřebné kapitalizace, což by se negativně projevilo na přidělování úvěrů a v celé ekonomice,“ uvedl Gray.

(Zdroj: CNBC)


Váš názor
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů