Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Půjčky španělských bank u ECB v červnu vzrostly o polovinu. Portugalským Moody’s snížila rating

Půjčky španělských bank u ECB v červnu vzrostly o polovinu. Portugalským Moody’s snížila rating

14.07.2010 16:43
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Španělské banky si v červnu půjčily od Evropské centrální banky o polovinu větší objem prostředků proti květnu a vzhledem k naladění trhů nevydaly žádné vlastní dluhopisy, vyplývá z dat centrální banky Bank of Spain. Zvyšují tak svoji závislost na financování od ECB. Do portugalského bankovního sektoru dnes zasáhla ratingová agentura Moody’s, která po včerejším snížení ratingu země srazila hodnocení osmi portugalských bank, z toho třem o dva stupně a pěti o jeden stupeň.

O celkem 48 procent na 126,3 miliardy eur z květnových 85,6 miliardy eur vzrostly červnové půjčky španělských bank od Evropské centrální banky. Celkový objem půjček bankami eurozóny naproti tomu poklesl o 4 procenta. Vzhledem k nepříznivému vývoji na trzích banky v posledních dvou měsících nevydaly žádné nové dluhopisy. „tlak na španělské banky bude stoupat s tím, jak si nebudou schopny na trhu půjčovat za rozumné sazby,“ uvedl londýnský analytik F&C Investment spravující portfolio španělského dluhu Thomas Nyegaard. „Za těchto podmínek lze těžko od bank očekávat nějaké nové úvěry,“ poznamenal. Španělský bankovní sektor zřejmě bude vyžadovat dodatečné finanční injekce, které se odhadují kolem 30 mld. EUR, avšak při kapacitě vládního záchranného fondu až 99 mld. EUR. Jak analytické domy, tak vládní činitelé opakují, že z tohoto důvodu nehrozí vážné nebezpečí rozšíření nestability.

Ratingová agentura Moody's dnes návazně na včerejší snížení ratingu země z „AA2“ o dva stupně na „A1“ se stabilním výhledem snížila rating pěti bankám o jeden stupeň (Caixa Geral de Depositos, Banco Santander Totta, Banco Esprito Santo, Banco BPI, Esprito Santo Financial Group) a třem bankám o dva stupně (Banco Commercial Portugues, Banif-Banco Internacional do Funchal, Caixa Economica Montepio Geral). V celkem pěti případech hrozí další snížení ratingu, jelikož výhled stanovila negativní. Analytička Maria-Jose Moriová z Moody's uvedla, že za snížením stojí menší schopnost portugalské vlády banky případně podpořit. Moody’s tak dokončila proces ohlášený 5. května, kdy uvedla, že přezkoumá rating Portugalska a jeho bank.

Moody’s včera uvedla, že finanční pozice portugalské vlády slábne a ve střednědobém horizontu bude pokračovat v oslabování. Dále pak z pohledu agentury portugalská ekonomika poroste pouze mírně, výjimku by tvořila situace, kdy by strukturální reformy přinesly ve střednědobém až dlouhodobém horizontu pozitivní efekt. Rána z vlastních řad přišla následně večer v podobě revize očekávaného růstu portugalské ekonomiky. Pro rok 2011 jej centrální banka snížila na 0,2 % z 0,8 %, pro letošek zvýšila na 0,9 % z 0,4 %. Loni portugalská ekonomika klesla o 2,7 %. Centrální banka varovala před riziky oslabení eura a fiskální reforem v zemi i u exportních ekonomik pro portugalské firmy. Pokles domácí spotřeby a soukromých investic podle ní příští rok oslabí růst a projeví se v něm úsporná opatření vlády, napjaté podmínky získávání financování od bank, výpadek příjmů domácností i slabost trhu práce.

Ve španělském parlamentu dnes začala debata o stavu národa v době ekonomické krize. Španělský premiér José Luis Zapatero na úvod obhajoval opatření, jejichž cílem je povzbudit hospodářství. Zdůraznil zároveň, že prioritou vlády je nadále boj s finanční krizí. Údaje ukazují, že ve druhém čtvrtletí letošního roku ekonomika znovu rostla, uvedl premiér. Madrid očekává, že španělský hrubý domácí produkt letos dále mírně poroste, zvláště v posledním čtvrtletí, a klesne nezaměstnanost, která nyní překračuje 20 procent aktivního obyvatelstva.
Zapatero zdůraznil, že pro zotavení ekonomiky jsou nezbytné reformy týkající se pracovní sféry a důchodového systému.

Portugalsko dnes emitovalo vládní dluhopisy v objemu 877 milionů EUR 5% dluhopisů se splatností 2012 při průměrném výnosu v aukci 3,159 % a v objemu 803 milionů EUR 4,75% dluhopisů se splatností v roce 2019 s průměrným výnosem v aukci 5,304 %. Bid to cover poměr dosáhl 2,3 respektive 1,5násobku.

(Zdroj: Moody's, Bloomberg, CNBC, mediafax)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.04.2024
8:54Víkendář: Monetární politika je utažená, ale ekonomika hodně stimulována
19.04.2024
22:01Propadu na technologiích vévodil Netflix a Nvidia  
17:46Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
17:18Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?
16:46Poptávka po bezpečí slábne, ale investoři se zpět do akcií nehrnou  
16:37Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
14:31SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden–březen/2024
13:24Perly týdne: Akcie a zlato za poslední desetiletí a co (ne)čekat od Applu i celého trhu
12:48Reuters: Německá vláda mírně zvýší odhad letošního růstu ekonomiky
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data