Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ministr Kalousek chce snížit náklady na obsluhu dluhu cestou emisí kratších splatností dluhopisů

Ministr Kalousek chce snížit náklady na obsluhu dluhu cestou emisí kratších splatností dluhopisů

12.08.2010 9:59
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno (10:56) Vláda se v příštím roce bude snažit docílit nižších nákladů na obsluhu dluhu cestou posunu dluhopisových emisí ke kratším splatnostem, uvedl ministr financí Miroslav Kalousek s tím, že chce dosáhnout snížení dluhových nákladů o 4 až 5 procent a jakékoli příjmy, které přesáhnou rozpočtový plán, využít na snížení rozpočtového schodku. „Jsme si vědomi minimalizace rizik skrze refinancování dluhopisy s nejdelší možnou splatností. Tyto splatnosti jsou ale při současné situaci na trzích také výrazně více nákladné a to je důvod, proč ministerstvo financí bude zvažovat mix středně- a dlouhodobých splatností s optimálním rizikem a náklady,“ uvedl Kalousek. Letos má před sebou MF ČR ještě většinu objemu plánovaných emisí. Za celé třetí čtvrtletí počítá MF ČR se čtyřmi emisemi státních dluhopisů v celkovém objemu 52 miliard korun a celkem deseti aukcemi státních pokladničních poukázek v souhrnném plánovaném objemu 75 miliard korun, z nichž část již proběhla (více ZDE). Za celý letošní rok MF ČR plánuje vydat dluh skrze dluhopisy a poukázky v objemu 280 miliard korun poté, co loni rozpočtový schodek narostl na 5,9 %. Podle strategie řízení dluhu MF ČR cíluje ke konci roku 2010 průměrnou splatnost dluhopisů v rozmezí 5 a půl až 7 let. Růst nákladů na obsluhu dluhu přitom MF ČR dle současné strategie očekává z letošním 57,9 mld. na 71,9 mld. v roce 2011. „Jsme přesvědčeni, že dluhové náklady budeme schopni snížit bez dramatické změny strategie, usilovat budeme o úsporu čtyř až pěti procent,“ potvrdil ministr Kalousek. V roce 2011 dochází do splatnosti 207 miliard korun dluhu, o 58 % více proti roku letošnímu.

Situace na evropských dluhopisových trzích se zlepšila a výnosy klesají, což pociťují jak aukce tuzemských vládních dluhopisů, tak i klesající výnosy ve sledovaných zemích PIIGS. 21. července ČR vydala dluhopisy se splatností v roce 2019 v objemu 8,12 mld. při poptávce 20 mld. a průměrném výnosu v aukci 3,818 % (nad 4 % v minulé aukci). 14. července ČR vydala dluhopisy se splatností v roce 2015 a kupónem 3,4 % v objemu 6,4755 mld. s průměrným výnosem v aukci 3,001 % (2,936 % v minulé aukci) a bid/cover 2,25. 15. července ČR vydala 52týdenní poukázky v objemu 7,692 mld. při průměrném výnosu v aukci 1,34 % a poptávce 11,49 mld. .

Včera vláda schválila návrh ministerstva financí na limity státního rozpočtu na příští rok s deficitem 135 miliard . Rozpočtový cíl pro deficit veřejných financí v roce 2011 tak činí 4,6 procenta HDP. Kdyby vláda limity nestanovila, vyšplhal by se podle Nečase deficit na 210 miliard , tedy 6,7 procenta HDP. Vláda si je podle něj vědoma, že při rychlé přípravě rozpočtu na rok 2011 jde jen o plošné škrty, případně jednoduché parametrické změny systému. "Nejde o reformy, ale o 'škrtformy'," dodal. Hluboké reformy na výdajové straně rozpočtu, tedy reformy penzijního, zdravotního či sociálního systému, budou obsaženy v rozpočtu na rok 2012 a další roky, řekl.

Po schválení rozpočtových limitů na rok 2011 pro jednotlivé kapitoly a státní fondy budou tyto údaje sděleny správcům rozpočtových kapitol, kteří zpracují svůj návrh rozpočtu a předloží jej ministerstvu financí. MF ČR připraví na základě předložených podkladů návrh rozpočtu na rok 2011 pro jednání vlády do 31. srpna 2010, uvedl ministr financí Miroslav Kalousek. Tato práce je podle něj doprovázena konkrétním projednáváním a je možné, že se při něm konkrétní limity pohnou v řádu stovek milionů korun, nikoliv však v řádu miliard . Na celý letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 162,9 miliardy korun. Koncem července se koaliční vláda vyslovila pro návrh ministerstva financí na další zmrazení letošních výdajů resortů. Cílem těchto opatření bylo udržet deficit veřejných financí na 5,3 procenta HDP.

(Zdroj: Bloomberg, čtk)


Váš názor
 • Geniální nápad
  13.08.2010 12:12

  aneb jak být slavný před hlupáky. Co že by ČR rovnou vydávala jen pokladniční pokázky, ty jsou přece z hlediska financování dluhu nejlevnější :)
  Skeptik
  • Re: Geniální nápad
   13.08.2010 12:34

   Toto rozhodnutí pana Kalouska považuji za správné. Momentálně to rozpočtu pomůže, i když do budoucna s velkou pravděpodobností způsobí potíže a rozpočet si pohorší. Pokud existuje prognóza, že situace pro rozpočet bude za 3 roky podstatně příznivější, (já doufám, že ano) vyplatí se na stejnou dobu zkrátit i financování. Kdyby byla prognóza, že situace se podsatně zlepší už za půl roku byly by na řadě i ty pokladniční poukázky.
   ..
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data