Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Firmy: Odejdeme z Česka, nebudeme platit solární daň

Firmy: Odejdeme z Česka, nebudeme platit solární daň

21.9.2010 9:26
Autor: mediafax

PRAHA (MEDIAFAX) - Přibližně o 15 procent v příštím roce zdraží elektřina pro průmyslové podniky. Pokud se naplní katastrofické scénáře rozsahu výstavby solárních elektráren, může meziroční nárůst ceny přesáhnout i 20 procent. V úterním vydání o tom píší Lidové noviny (LN).

"Zdražení se nejvíc dotkne energeticky náročných odvětví, tedy chemického průmyslu, papírenského průmyslu, ale i strojírenských výrob, které jsou na hranici rentability," upozornila výkonná ředitelka Asociace energetických manažerů Zuzana Šolcová.

Hrozba omezení průmyslové výroby v Česku a útěku firem do zahraničí za levnější elektřinou zřejmě donutí vládu hradit část nákladů na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů jiným způsobem. Průmysl lobbuje za to, aby stát využil budoucí příjmy z prodeje emisních povolenek. Ve hře je i návrh použít na dotování zeleného byznysu příjmy z daní ze spotřeby elektřiny, uhlí a zemního plynu.

Vícenáklady spojené s výrobou energie z obnovitelných zdrojů v současnosti platí všichni spotřebitelé elektrické energie. Změna pravidel by mohla pomoci i domácnostem. Pokud se způsob úhrady "zelené energie" nezmění, výdaje za elektřinu od ledna příštího roku vrostou o šest až devět procent.


Váš názor
 • Od zdi ke zdi
  21.9.2010 16:17

  Zdá se mi pro naši kotlinu příznačné jak rychle máme viníky. Před pár lety jsme s pompou oznamovali spuštění každé nové elektrárny jako hlavní zprávu dne. A pobrekávali jsme jak nám alternativní zdroje rostou pomalu. Pak se to vesele dotovalo a nejen na výkup. Dotace se dala získat i na výstavbu a to až 30%. A teď aby se jeden bál že dostane přes ústa když přizná i jeden fotovoltaický panel.
  Buter
 • el.
  21.9.2010 14:13

  možná by stačilo kdyby to zprůměrovali s cenou z jádra a mohli by ještě o 1/3 zlevnit, ale proč by to dělali když čez je to samé co zdravotní a soc. "pojištění" tj. forma daně a dojná kráva pro kamarády těch co jsou zrovna u kormidla. Tak ať to zdraží třeba 3x všechno to zavřeme a půjdeme dělat do státní zprávy nebo se budeme válet doma ne ?
  Mike
  • Re: el.
   21.9.2010 14:13

   mi tak štvou že už ani pravopis neumím, "správy"
   Mike
 •  
  21.9.2010 12:20

  Já spíš čekám, kdy konečně někdo za toto poneze zodpovědnost. Jasně se ví, kdo tento zákon o obnovitelných zdrojích odsouhlasil v parlamentu. Kdyby normální člověk toto udělal ve firmě, tak má padáka na hodinu a bude rád, když ho ještě nezavřou. Toto je nový tunel pro kamarádičky lidí z parlamentu. Dokud se zase nezačnou uznávat hodnoty jako slušnost, čest a národní hrdost tak to bude s touto zemí špatný. Každý jen kouká, kde by koho okradl a už je i tak drzý, že to dělá všem na očích.
  Foglik
  •  
   21.9.2010 13:27

   vzhledem k tomu, že ty zákony schválil parlament a vzhledem k faktu, že poslanci mají tak maximálně politickou zodpovědnost (tedy tu, že je příště nikdo nezvolí), tak jsem si stoprocentně jist, že za tohle neponese odpovědnost nikdo. Ostatně všechny elektrárny jsou stavěny zcela v souladu se zákonem a rozvoj alternativních zdrojů energie je ve státním zájmu, neboť se stát zavázal k tomu, že do r. 2020 bude vyrábět 13,5% energie z obnovitelných zdojů. Takže z pohledu zákona je všechno ok.
   alex
 •  
  21.9.2010 11:52

  Drahá slečno, nebo paní, pracuji ve strojírenství a je pravda, že platba za energie dělá více než třetinu nákladů. Jestliže se tento náklad ještě zvýší o 20% tak pokud tu chci zůstat tak můžu jedině sáhnout na mzdy a na tom není opravdu nic bulvárního.
 • Trapný
  21.9.2010 10:20

  ...už by se mělo přestat stračit, nemyslím si, že ve vládě je někdo tak negramotný, že by podporoval zvýšení ceny elektřiny až na tokovou míru, že by to donutilo k útěku velkých firem za hranice našeho státu..Kdo tyhle věci píše, by měl jít dělat do Bulváru, tam by možná uspěl..
  ZUZKA
  • Re: Trapný
   21.9.2010 14:02

   Co dodat k tomuto komentáři? Snad jen: blahoslaveni budiž chudí duchem!
   Charón
   • sorry
    21.9.2010 14:25

    ale my co si vyrábíme elektřinu Ebenovou tyčí, asi tak chudí duchem nebudem...vždyt ještě nikdo nic nezdražil, tak co pořád máte??Až budu mít černé na bílém, že se cena energie zdražila o deset procent, a že ze země odchází investoři na tomto základě, tak se pustím do boje, ale zatím mnoho povyků
    ZUZKA
   •  
    21.9.2010 14:24

    Ono je to tak, že arogance a sprostota našich "mocipánů" je neuvěřitelná a těžko pochopitelná zdravým rozumem. Ale okrádat zahraniční firmy bude těžší než své občany.
    Karel
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba